Leden 2012

Naše město

31. ledna 2012 v 11:27 | Janka |  Jen tak
Dnes bych vám chtěla jen krátce představit naše město. Leží v nížině, v rovině, v nadmořské výšce 220 m. Není ničím mimořádné, či vyjímečné, jen snad tím, že zde od roku 1518 existovalo právo várečné a dodnes se zde vyrábí známé lihoviny, likéry a ovocné destiláty. Narodil se zde básník Jiří Wolker, vynálezce kontaktních čoček profesor Otto Wichterle a také stavitel Matěj Rejsek. Byla zde i řada významných podniků evropské úrovně, ale ty vzala sebou doba. Najdete zde několik pozoruhodných staveb, krásné náměstí a hraje se zde výborný tenis.nám.T.G.Masarykaradnicekostel Povýšení sv.křížemuzeumNárodní dům /divadlo/Národní dům /restaurace/rodný dům J.Wolkerazámek


A na závěr kontrolní otázka, tedy lépe řečeno rovnou tři otázky.
1. O jaké město jde?
2. Které další osobnosti /žijící či už ne/ pocházejí z tohoto města?
3. Dovedli byste vysvětlit následující / u nás běžně používaná/ slova?
čoňa - paták - šprušla - žbolena - tvargle

Pečený čaj

29. ledna 2012 v 21:53 | Janka |  Kuchyně
Skoro na každém druhém blogu jsem četla o výrobě pečeného čaje. Ale stále mě to nechávalo chladnou, ovšem do té doby, než přišel manžel od své masérky s očima navrch hlavy a receptem na "Vánoční pečený čaj". Rozplýval se, jak je to dobrý čajíček. A navíc, když jsem byla na nákupech v našem okresním městě, tak na reklamní tabuli před vyhlášenou kavárnou a cukrárnou lákali zákazníky právě na "pečený čaj". Zrovna šla kolem jedna stará paní a ta se nad tím pozastavovala a divila a říkala si nahlas: "Pečený čaj ??? No to jsem ještě nikdy neslyšela."
A to mi dodalo. Přece musím být IN. A protože v sobotu jsem nebyla hlídací babička, jelikož mladí s dětmi vyrazili do hor, aby kluci vůbec letos viděli sníh a mohli vyzkoušet boby od Ježíška, tak jsem se dala do díla. Suroviny jsem měla k dispozici a za hodinu bylo hotovo. A teď popíjíme pečený čajík, jen ten koláček či buchetka chybí.Pletený svetřík

28. ledna 2012 v 14:13 | Janka |  Pletení
Konečně se mně podařilo dokončit jeden velký restík. Tedy velikostí a obsahem malý, ale pro mě dlouhodobý. O prázdninách jsem začala plést svetřík pro svého čtyřletého vnoučka Tomíka. Jenže raději jsem vždy chytla po háčkování, či šití a dokončení rozdělaného díla jsem odkládala. Ale nyní už je konečně hotovo.
Můj plán byl předat svetřík jako dárek k jeho březnovému svátku. Jenže dcera moje dílko náhodou zahlédla a prohlásila, že je škoda tak dlouho čekat, a že by se mu hodil už nyní. A navíc, že stejný svetřík by nebyl špatný i pro mladšího brášku.
Co naplat, jsem ráda, že se jí moje práce líbí a zároveň je rozhodnuto, jakým směrem se bude ubírat mé další tvoření.


Překvápko

27. ledna 2012 v 15:46 | Janka |  Jen tak
Pravidelně jedenkrát až dvakrát týdně nacházím v naší poštovní schránce tlustou obálku plnou kalendáříků. Po rozbalení a přečtení vždy milého dopisu roztřídím a zařadím kalendáříky /ty, co ještě nemám/ a ty, které mám, většinou sběratelce vracím zpět a přidávám svoji nabídku. Tak funguje naše dopisní výměna.
Včera mě také ve schránce čekala tlustá obálka. Tentokrát ale nebyla od mě známé sběratelky, ale od mé blogové kamarádky Helenky. Našla jsem v ní spoustu krásných kalendáříků, které budou přínosem pro mou sbírku, ale také krásný malý vlastnoručně vytvořený dáreček pro štěstí - korálkovou kočičku. Je nádherná, něžňoučká a mám z ní velkou radost.
Helenko, moc a moc děkuji !!!
Čtrnáctidenní kalendář

26. ledna 2012 v 17:04 | Janka |  Rodina
Stejně jako Petra z Pucíkova mám i já na stolečku čtrnáctidenní kalendář. Byl to vánoční dárek od dcery. Tak na fotkách nemůže být nikdo jiný než její "budulínci", to znamená mojí vnoučci. Mám je tak každý den před očima, můžu se radovat z jejich přítomnosti a není mi bez nich smutno.

Srdíčka do okna

25. ledna 2012 v 15:03 | Janka |  Šití
Po odstranění vánoční výzdoby z oken se mi zdála okna taková prázdná, smutná, nicovatá. Přemýšlela jsem, co s tím. Do velikonoc ještě daleko a tak by to chtělo něco neutrálního. A protože mám slabost pro srdíčka, tak jsem se pro změnu tentokrát dala do jejich šití. Zvolila jsem kombinaci látek a různého zdobení. Nakonec jsem srdíčka propojila a udělala z nich závěsy. Hned jsou okna veselejší.
Druhé ocenění

24. ledna 2012 v 15:18 | Janka |  Diplomy a ocenění
Během mého, zatím ne dlouhého, blogování se mi od Květušky http://kvetahora.blog.cz dostalo dalšího krásného ocenění.
Květuš, ty jsi moje dobrá víla, která mě provází životem. Dala jsi jméno našemu kocourkovi, máš zásluhy na mé sbírce, jsi mi vždy nápomocna radou, ale hlavně máš krásný blog - se spoustou zajímavých článků, fotoreportáží, kytiček a radostí s rodinou.
Moc, moc děkuji a je to pro mě opět výzva k dalšímu tvoření, učení se práce s PC, s úpravou fotek, ale hlavně se raduji z toho, že jsem našla zpřízněné duše a nové milé kamarádky.

Toto ocenění si dovoluji poslat dále:A moc bych si přála, aby vás toto ocenění potěšilo stejně tak jako mě.
Všechny zdraví Janka

Diplom

23. ledna 2012 v 16:48 | Janka |  Diplomy a ocenění
Včera jsem dostala krásný diplom od Natty. Lépe řečeno "vysoutěžila" jsem si ho. Sice je za 9. místo, tedy předposlední, ale to mi na radosti neubírá. Je to ostatně moje chyba, že jsem o tomto pěkném blogu http://nrecepty.blog.cz/ vůbec nevěděla a do soutěže vstoupila až v její druhé třetině. Ale stálo to za to. Každý den jsem si lámala hlavu - od rána až do večera - co napsat, co vytvořit. Úkolem bylo vymyslet co nejdelší, nejvtipnější větu na zadané písmeno. Ohromně mě to bavilo a je škoda, že už soutěž skončila.
Moc děkuji Natty za organizaci této soutěže, má můj obdiv za nápad, způsob hodnocení a vytvoření krásných diplomů.
Už se těším na další její "lumpárničky" !!!
Spí či nespí ?

21. ledna 2012 v 18:07 | Janka |  Zahrada
Kdo ??? No přece naše zahrádka.
Spíše bych se přikláněla k té druhé variantě.
Růže vypadají tak, jakoby se chystaly právě rozkvést, krtek dovádí v nezamrzlé půdě o 106 a angrešt, jakoby říkal: "Je čas mě zakrátit !" A petrklíč na mě vykoukl dalším kvítkem. Jsem v rozpacích.
Když vidím v televizi ty haldy sněhu po celé naší zemičce, tak vážně nevím, kdeže to žiji.Háčkovaný košíček

20. ledna 2012 v 18:38 | Janka |  Háčkování
Když jsem loni začala objevovat vaše blogy, padl mě do oka košíček na blogu http://maikab.blog.cz/
Poprosila jsem autorku o popis. Majka mně ochotně a hned vyhověla. A tak jsem se dala do háčkování košíčku a nejen jednoho a zveřejnila je díky Jitce na stránkách ŽK. Tento zůstal opomenut. A nyní mě Majka vyzvala k tomu, abych vám ho také ukázala.
Tak zde je......