Únor 2012

Kytičkové radosti

7. února 2012 v 17:42 | Janka |  Jen tak
Po sobotním zabijačkovém kolotoči, následném nedělním a pondělním hlídání dvou malých divočáků - vnoučků a dnešním jednání u notářky, týkající se vyřizování pozůstalosti po mém tatínkovi jsem se musela zbavit nahromaděného stresu. A protože jsem byla ve městě, kde je sposta obchodů, tak jsem to vyřešila čistě žensky. Nákupem pro radost.
Něco málo v galantérce, dále jedny rifle za 200,- Kč /byly už strašně potřeba/, no a samozřejmě dvě malé zlevněné kytičky v OBI.
Na fotkách přidávám ještě minirůžičku, kterou mám už od podzimu a ona se nyní rozhodla, že opět vykvete. Samozřejmě, že stonky jsou moc dlouhé, protože i když ji mám na okně, tak má stále málo světla.
Nedávno jsem na některém blogu /nevím už na kterém/ četla dotaz, co s minirůžičkou v zimě? Nic, nechat ji přečkat zimu doma a s příchodem tepla zasadit do záhonku. Tak to alespoň dělám já.Akce "Z"

6. února 2012 v 21:50 | Janka |  Rodina
Jak už jsem psala, měl minulý týden manžel narozeniny a dostal od dcery a rodiny jejího manžela dárek. Vlastně DAR. A to vskutku netradiční a originální a určitě byste neuhádli, co???
Zkrátka a dobře - půlku prasete se vším všudy. Tak a co teď? Nezbývalo, než se dát do akce "zet". Do akce zabijačka.
Povzpomínali jsme na doby minulé, kdy se tato akce u nás pravidelně jedenkrát ročně konala a v sobotu ráno šli nakoupit potřebné - koření, provázky, česnek a tlačenková střeva a půjčit velký hrnec. Naštěstí máme hodného kamaráda, který je znalý věci a byl ochoten nám s tím i v provizorních prostorách malé kuchyně pomoci. A tak se vařila půlka hlavy, nožky a ostatní ve velkém hrnci na plynovém sporáku, poté kůže, které se následně pomlely na malém kuchyňském mlýnku a udělala se tlačenka a prejty. Nakrájelo se a vyškvařilo sádlo a přebytečné škvarky se pomlely. Maso se rozporcovalo, část se hned naložila do láku na uzení a ostatní jsem si nakrájené a popsané uložila do mrazáku. A byl večer, ufff!!!
Ještě celé dopoledne v neděli jsme ukládali plátky tlačenky a prejtu do mrazáku, umývali mastné plechy a ostatní nádobí a byli jsme šťastni, že jsme i po letech a v podmínkách malé kuchyňky zvládli celou zabijačku.
No a odpoledne přivezla dcera chlapečky a já jsem začala až do pondělí odpoledne fungovat jako hlídací babička.
A pak, že se důchodci nudí ???
Odešel do světa...

5. února 2012 v 13:44 | Janka |  Zvířátka
Jsme smutní. Náš nejstarší kocourek už týden nepřišel domů. V těchto mrazech je málo pravděpodobné, že by byl někde na námluvách - to je seděl a hleděl na svoji vyvolenou kočičku a čekal, až ho bude mít ráda. Byl to velký bojovník a rváč a urputně si hájil svoje teritorium /dvorek a zahradu/. Často jsme zaslechli jen zlověstné kočičí kvílení, a když jsme přiběhli na místo činu, tak jsme uviděli jen dvě kočičí klubka navzájem zakousnutá do sebe a válející se po zemi, která nebylo možné od sebe odtrhnout. Jedině snad proudem vody z hadice. Tyto souboje ho však náležitě poznamenaly. Vždy přišel s nějakým šrámem, uši měl jakoby jste mu je ustřihli "cik cak" nůžkami a také přišel o oko. Nicméně, byl to náš kocourek bojovník a stále ho budeme mít rádi. Třeba ještě najde cestičku domů.Biskupský chlebíček

4. února 2012 v 18:37 | Janka |  Kuchyně
Jelikož byl manžel tento týden oslavenec, tak v pátek přišli gratulanti - rodina. Na občerstvení jsme jim připravili pár dobrot.
Dcera si poručila tradiční obložené chlebíčky, manžel vyudil vepřový ocásek, udělal bramborové lupínky, mandličky a já jsem přidala dvě mísy jednohubek, a kdyby měl někdo chuť na sladké, tak jsem upekla "biskupský chlebíček". Jeho připrava je jednoduchá a nenáročná. Co je zapotřebí:
7 dkg másla, 7 dkg cukru - míchat a postupně přidat 4 žloutky, citronovou kůru a umíchat do pěny. Poté přidáme hrozinky, kandované ovoce, ořechy, čokoládu. A na závěr do těsta opatrně zamícháme z bílků ušlehaný sníh a 14 dkg polohrubé mouky.
Já ještě část těsta obarvím troškou kakaa. A aby to stálo za to, zásadně dělám z dvojité dávky.A jaký dostal dárek??? To neuhádnete !!! Ale můžete zkusit hádat.....

Artyčoková srdíčka

3. února 2012 v 21:19 | Janka |  Artyčok
Tak jsem chtěla pokračovat v artyčokové technice. Jednak, že se mi to moc zalíbilo a také proto, abych se trochu zdokonalila. Chtěla jsem udělat ještě nějaká srdíčka, jenže v celém Prostějově není ani jedno polystyrénové srdce k sehnání. Obešla jsem už po několikáté všechna papírnictví a obchody s květinami a všude mají jen kouličky a vajíčka. Až na konci náměstí jsem objevila malý nový obchůdek s výtvarnými potřebami. No tam měli věcí - barvičky všeho druhu, korálky, peding, různé šablony, tvrdnoucí hmoty a v košíku i ta moje žádaná srdíčka. Jenže jsou podstatně větší než ta původní. Já jsem chtěla ta malá, ale nemám na výběr.
Posuďte sami, která byste si vybrali vy ???

srdíčka malá

Oběd co dům dal

2. února 2012 v 18:09 | Janka |  Kuchyně
Vzhledem k současnému mrazivému počasí se mi dnes vůbec nechtělo ven, tedy přesněji řečeno na tradiční nákup. A proč také, když je plný mrazák, že ? Tak byla polévka "česnečka" a jako hlavní jídlo jitrnicový prejt / z mrazáku/, brambory /vlastní ze sklepa/ a zelíčko /také vlastní ze skleničky/. To byla dobrota !!!
Možná někdo řekne - příliš kalorické či mastné, ale v součastné ne příliš příznivé povětrnostní situaci musíme někde nabrat sil a energii k přežití, neeee ?
Jenom ten moučníček chyběl. Vlastně ne, ten přišel na řadu kolem čtvrté hodiny ve formě dvou plátků z krásné narozeninové podkovy a k tomu hrnek pečeného čaje. A než jsem se vzpamatovala s foťákem, byly talířky prázdné.
Takže klidně může mrznout i nadále, zásob je dost !!!


A zase ta šála

1. února 2012 v 11:36 | Janka |  Pletení
Tak mě to chytlo, že pletu a pletu......
Po počátečním nezdaru, kdy jsem musela poprosit o pomoc zdatné pletařky, se mi to tak zalíbilo, že jsem už upletla 5 šálů.
Nechala jsem si jen jednu a ostatní se staly vhodným příležitostním dárkem. Jen je škoda, že se musím omezit na tři barvičky - černou, bílou a fialovou, protože žádné jiné v naší prodejně galanterie nemají. A byla by poptávka ještě i po jiných barvách.
Baví mě to také z toho důvodu, že to rychle přibývá. Při večerní televizi, za hodinu a půl je dílo hotovo.