Březen 2012

Umývání skleníku

30. března 2012 v 18:54 | Janka |  Zahrada
Nevadí mi žádná fyzická práce a ani se jí nevyhýbám, ale co dělám strašně nerada, je umývání skleníku. Ach jo...
Nejdříve hadicí a ostřikovačem pořádně namočit okenní tabulky. To by ještě šlo. Ale pak to přijde. Voda mi z horních oken kape do vlasů, za krk, na záda, do obličeje. Skla umývám houbičkou a voda mi teče do rukávů. Nohy se mi boří do mokré půdy a jak se zakláním, abych dosáhla na horní okna, tak mi krásně lupe v krční páteři. Snad to přečkám bez následků /bolení hlavy/.
A konečně je hotovo. Sláva !!! Porovnejte sami. Jedna strana skleníku neumytá a druhá už umytá.
A malý zázrak a překvapení. Z ničeho nic se mi ve skleníku objevila rostlinka srdcovky. Já jsem ji tam nesázela. Vždycky naštěstí vyroste a vykvete ještě před vysazováním paprik. Už nyní se chystá kvést. A venku zatím jen pomalu vykukují petrklíče.
Pěkný víkend přeje JankaKlívie

28. března 2012 v 22:24 | Janka |  Kytičky
Klívie neboli Řemenatka odborně Clivia miniata.
Tato pokojová kytička nikdy nepatřila k mým vyvoleným, i když ji v mém dětství pěstovala moje maminka i babička. Já jsem si ji nikdy nekoupila a ani jsem po ní netoužila. Přesto si cestičku ke mně našla. Zůstala mi po manželově mamince. A jakoby tušila, že ji mám pouze z piety, tak se mi každoročně odměňuje krásnými květy.
Myslím, že je už na čase, abych svůj vztah k této kytičce přehodnotila a začala si ji vážit.

Kam oko dohlédne...

26. března 2012 v 22:20 | Janka |  Zahrada
...aneb paprikové království.
Poslední ze tří sadbovačů se sazeničkami paprik manžel dnes rozsázel do kelímků a uložil do bedniček. Byl už nejvyšší čas, protože rostlinky byly už velké a neměly dostatek prostoru. Parapet na okně v kuchyni je opět volný pro kočičky, ale kam uložit tolik bedýnek se sazeničkami?
Jsou všude. V obýváku, v pokojíku, v podkroví. Není kam šlápnout. Musím to vydržet - ostatně jako každý rok - do půlky května, kdy se vysadí do skleníku a fóliáku. Žijeme v paprikovém království.
A kolik, že je těch kelímků se sazeničkami?
To už je otázka a hádanka pro vás !
Typněte si !!!


Rybízek dospěl

25. března 2012 v 19:28 | Janka |  Zvířátka
Ano. Už je to tak. Zvážněl. Už si ani moc nehraje s hračkami, nezlobí kočky, spíše polehává, je plachý a ani se mu moc nechce ven. Asi je to tím, že nedávno se dostal do konfliktu s velkým cizím kocourem a vítězem určitě nebyl. Vyřešil to útěkem. Přiběhl naježený s "veverčím" ocasem. Zkrátka dospěl.
Ale krásný je pořád.Uzení

23. března 2012 v 22:26 | Janka |  Kuchyně
Po včerejším, pro nás smutném dni, kdy jsme se byli v Brně naposledy rozloučit s manželem mé sestřenice, jsme si dnes museli udělat radost. A čím jiným v našem věku, než jídlem. Zabijačkové masíčko v láku už dostatečně dozrálo, a tak manžel nachystal naší elektrickou miniudírničku a šlo se na to.Ta vůně......Ta se linula celou zahradou a určitě jsme museli dělat sousedům chutě. Podařilo se. Hned jsme chutnali. Škoda, že vám nemůžu nabídnout.
Jarní diplom od Janynky

22. března 2012 v 22:30 | Janka |  Diplomy a ocenění
Janynka, velká znalkyně všech kytiček, uspořádala opět kytičkovou soutěž. Tentokrát jarní. Vybrala fotky šesti kytiček a úkolem bylo k těmto fotkám přiřadit správně 6 uvedených lidových označení a napsat, jak se která kytka jmenuje obecně.
Jako odměnu za účast v soutěži nám Janynka věnovala svou rukou vytvořený originální diplom.
Janynko, moc děkuji a těším se na další - letní - soutěž.
Sochy ještě jednou

21. března 2012 v 19:36 | Janka |  Naše město
Minulý týden jsem vám představila sochy českých osobností, které krášlí parčíky našeho města. Všechny postavy našich dějin správně a ještě jako první určila Helenka, za což ji posílám malý diplomek.
O které osobnosti šlo ???
Bedřich Smetana, T.G.Masaryk, Jiří Wolker, K.H.Borovský.
Diplomek pro Helenku


Dnes jsem pro vás vyfotila busty tří prostějovských rodáků. Poznáte o koho jde ???


Háčkovaná vajíčka podruhé

20. března 2012 v 18:31 | Janka |  Velikonoce
Při háčkování druhé hromádky vajíček jsem opět vycházela ze základního popisu od Jitky, ale už jsem začala experimentovat a sama si vymýšlet vzory. Nejsou možná tak hezké, jako ty Jitčiny, ale také to jde. Nechci mít všechna vajíčka stejná, a proto ta inovace. Však posuďte sami.Velikonoční slepička

18. března 2012 v 18:05 | Janka |  Velikonoce
Přes víkend jsem byla opět hlídací babička, takže jsem se musela plně věnovat těm dvěma malým raráškům. Sotva jsem uvařila a něco málo udělala na zahradě, přičemž jsem jedním okem sledovala jejich nevyzpytatelnou činnost. Hned lezli na plot a zídku, hned bojovali klacky, hned po sobě házeli pískem. Ach jo..... Ale užila jsem si jich a jsem ráda, že je mám.
V pátek před jejich příjezdem jsem ještě zvládla vytvořit velikonoční slepičku, která vznikla díky Květě. Květuško, moc děkuji.
Zahrada se hlásí

16. března 2012 v 20:57 | Janka |  Zahrada
Skoro celé dopoledne jsme strávili s manželem na nákupech.
Za co jsme utráceli ? Vše potřebné pro zahradu i dům. Substrát pro předpěstování, hlínu na vysazování muškátů, perlit, kristalon, cererit, acrobat a sadbové brambory. Pár takových krásných dnů, jako byl ten dnešní a už se zahrada začne opravdu probouzet. Sněženky, talovíny, tulipány a už i řepčíky vykukují. A poznali byste tu rostlinku na posledním obrázku, která se už také snaží dostat se co nejrychleji ze země ???