Červen 2012

Už visí....

30. června 2012 v 22:55 | Janka |  Zahrada
Z mého záhonku s bylinkami se stala nekotrolovatelná a neproniknutelná džungle.
Kořeny estragonu prorostly celý záhonek a jeho stvoly dosahují skoro dvoumetrové výšky. Oregano se rozhodlo už kvést a stejně tak i šalvěj. A mátě už nestačí místo na záhonku a stěhuje se i mimo něj. Nejvíce všemi utiskovaná je chudák loni vysázená voňavá meduňka.
Pouze levandule zaujímá výsostné postavení a není nikým utlačovaná.
A tak jsem se rozhodla pro radikální řešení a stříhala jsem a stříhala jsem..... A teď už visí.....
Snad se zadaří a bude materiál na voňavé pytlíčky.
Jen je mi líto stříhat tu krásně modrou kvetoucí levanduli. Ale asi není jiného zbytí.
Poradí mi někdo, kdy je ten správný čas ???


P.S. Kontrolní otázka - Poznáte bylinky na jednotlivých fotkách ???

Motýlci

27. června 2012 v 22:06 | Janka |  Háčkování
Noční motýl v lásce znamená, že marná, že je ztracená,
letí, letí, do tmy odletí......
Tato píseň ze stejnojmeného filmu v podání Hany Vítové navíc umocněná úchvatnou melodií Císařského valčíku Johanna Strausse mě kdysi úplně pohltila a prozpěvuji si ji dodnes.
Možná, že mě také inspirovala k "motýlímu" tvoření.
Vyzkoušela jsem už velikonoční i vánoční háčkování, prošla jsem srdíčkovou mánií, košíčky i chňapky či víčka na sklenice či obháčkovaná mýdla patří též do mého repertoáru. Motýlci zatím chyběli. Byla to výzva. A tak jsem se do toho dala. A zde jsou první tři. Možná přiletí i další.
Kdo ví.....
Noční návštěvník

24. června 2012 v 22:30 | Janka |  Zvířátka
Podzimní a zimní večery jsem většinou trávila u počítače. Nyní je tomu zcela jinak. Když skončí proces zalévání zahrady, skleníku a foliáku, tak si sedneme s manželem na dvorečku ke stolečku. Doneseme si dobré papáníčko a pitíčko a odpočíváme a povídáme si až do úplné tmy. Pozorujeme nad našimi hlavami létající vlaštovky, poté i netopýry a očekáváme, kdy vyjde první hvězdička. Společnost nám dělají naše kočičky, které vždy na chvíli přijdou, něco v misce smlsnou a zase odejdou do tmy do zahrady. Nyní máme nového společníka a strávníka. Ale nechce se moc fotit. Jakmile přijdu s fotoaparátem, hned se schová. A kočičkám vůbec nevadí, že jim ujídá z misky.


Pohoda

20. června 2012 v 21:53 | Janka |  Jen tak
Jsi OK ? Jsi v pohodě ?
Jo, jo, všechno je OK. Jsem v "poho".
To jsou otázky a odpovědi, které často slýcháváme nejen v amerických filmech, ale už i v reálném životě.
Ale co je to ta pohoda ?
Jako, že mě nic nebolí, nemám problémy, nemám hlad ani žízeň, jsem v dobré společnosti, zvládám situaci, mám dobrou náladu, že je mi zkrátka fajn ???
S pohodou je to asi jako se štěstím. Každý má zkrátka jiné představy.
Ale hlavně, že jsem OK !!!
Překvapení z cibulky

17. června 2012 v 23:10 | Janka |  Zahrada
Od jedné, mně moc milé blogové kamarádky, jsem dostala jako dárek cibulky různých kytiček. Některé už kvetou, některým se moc nechce, ale největším překvapením byla pro mě kytička, kterou jsem nikdy na zahrádce neměla a jen jsem ji obdivovala u druhých. A nyní se i u mě rozvíjí v plné kráse. Jsem jí úplně unešena.
Když vykoukly ze země první lístečky, tak jsem si říkala - jejda, mně roste nová "difenbachie", a když se objevilo první poupátko, tak jsem očekávala bílý květ. A přišlo další překvapení v podobě nádherného žlutého květu. Je nápadný a nepřehlédnutelný. Mám kytičku na privilegovaném místě. Nikdo se na ni nesmí škaredě podívat, i kluci /vnoučci/ už dostali varování, protože je moc láká si na ni chytat.
Moc si jí vážím a moc děkuji Květuško !!!

Třešinky, třešinky....

16. června 2012 v 21:55 | Janka |  Zahrada
Vlastně ne, ony jsou to višně. Třešinky ještě nejsou zralé. Nicméně začne pro mě pomalu čas sklizně. Letos bude sice chudší, ale bude. Protože jahody vymrzly a byly jen tak na "mls" tak začínám s višněmi. A co s nimi ???
Jen tak na jídlo, na knedlíky, něco zavařit, udělat nějakou marmeládku, něco dát do rumu a ze zbytku griotku. No a samozřejmě nějakou dobrou bublaninu, lívanec či koláč. Poradí mi někdo dobrý a jednoduchý recept ?
Móóóc předem děkuji.
Pěknou neděli vám přeje Janka


Tak jsem opět soutěžila

14. června 2012 v 22:32 | Janka |  Diplomy a ocenění
Ano. Soutěžila. Ráda se prověřuji, jestli ještě něco vím, či ne. I když tentokrát to nebylo o vědomostech, ale spíše o typování odpovědí a o štěstí.
Moje typy byly z velké většiny správné a tak mi Natty poslala tento krásný diplomek.
Natty moc děkuji !!!

A pro potěšení oka posílám všem tuto krásnou orchidejku, která nepřetržitě kvete / druhým květem/ od ledna 2011. Nevím, čím jsem si to zasloužila, ale jsem ji moc vděčná a mám z toho velkou radost.Procházka parkem

12. června 2012 v 20:30 | Janka |  Co mě zaujalo
Původně to měla být procházka Pohádkovým parkem na oslavu Dětského dne, doplněná dětskou diskotékou, exibicí v krasojízdě na kole, malováním na obličej a různými soutěžemi, ale pro nepřízeň počasí byla akce přeložena na příští týden.
A kde jsme se to měli tak krásně procházet ???
V nádherném parku, kde roste přes dvěstě druhů jehličnatých i listnatých stromů, o jejichž výsadbu, a vlastně i o vznik celého parku se zasloužil portugalský šlechtický rod Silva- Tarouců.
V parku, kde nalezl nejen klid pro svou tvorbu, ale i mnoho uměleckých námětů jeden z nejslavnějších českých malířů Josef Mánes.
Už víte, kde jsme se procházeli ???
Nedělní moučníček

10. června 2012 v 20:26 | Janka |  Kuchyně
Jogurtový koláč.
Zvu vás.
Je jednoduchý, rychlý a chutný.
A co jsem k jeho přípravě potřebovala ???

2 kelímky bílých jogurtů
2 kelímky polohrubé mouky
2 kelímky cukru krystal
prášek do pečiva
1 vajíčko
Zamícháme jogurt, mouku a cukr, přidáme vajíčko a prášek do pečiva.
Dáme na plech, přidáme ovoce a posypeme drobenkou.
Pečeme asi 20 minut ve vyhřáté troubě.Zahrada u lesa

8. června 2012 v 22:15 | Janka |  Zahrada
Jak už jsem jednou psala, mám nyní na starosti i zahradu u lesa, ktará mi zůstala po rodičích. Najdete zde všechno, jen ne pěstěný trávník. Jabloně, švestky, keříky i stromečky angreštů, rybízů i malin, záhony se spoustou trvalek, jahod i okrasné keře. Ba dokonce i skalku. Ale vliv lesa je patrný. Rostou zde i lesní kytičky, ale i lesní plevel. Je zde brzy stín a často nás navštěvují lesní zvířátka, jako například veverky, které sklidí úrodu lískových oříšků. Čmeláci, vosy, sršni i komáři bývají našimi běžnými hosty. Dokladem jsou zbytky sršního hnízda z loňského roku. A dnešní návštěvníci ??? Opět slepýš, malá šedá myška, která se nebojácně procházela mezi záhonky, ale fotit se nechtěla a brouček "zeleňáček", svítící, jehož jméno neznám, ale na bylinkách se mu i jeho kamarádům moc líbilo. A ta omamná vůně z právě kvetoucího keře.
Jak se jmenuje ?
To už je hádanka pro vás....