Říjen 2012

Svetřík k svátku

30. října 2012 v 17:16 | Janka |  Pletení
Nejmladší člen naší velké rodiny, půlroční Lukášek, měl nedávno svůj první svátek v životě.
To se muselo samozřejmě oslavit. Chvíli jsme poseděli, pomazlili se s oslavencem, předali dárky a bylo nám všem spolu dobře.
Jako správná a "tvořící" babička jsem musela přispět vlastnoručně vyrobeným dárkem. A tak vznikl tento svetřík.Vzoreček je velmi jednoduchý. Pro zájemce ráda napíši.

Náš malý oslavenec.

Co to je ???

28. října 2012 v 22:11 | Janka |  Co mě zaujalo
Minulý týden, když ještě bylo krásné a slunečné počasí, tak mě manžel vyzval na vycházku do lesa, prý na houby. Taková nabídka se neodmítá, protože její četnost je maximálně tak třikrát do roka.
Co se týká hub, tak jsme nic moc nenašli, jen pouze váckavky. Ale gulášek z nich byl moc dobrý.
Ale v lese mě zaujalo úplně něco jiného. Najednou jsem na zemi v lese uviděla malou světle žlutozelenou kuličku na dubovém listu. Připadala mi jako kulička vinné révy či bonbón. Nelenila jsem, zvedla jsem ten lístek a zjistila jsem, že kulička je tam přilepená.
Že tento úkaz nebyl náhoda, jsem se přesvědčila ještě při cestě lesem zpět, kdy jsem našla ještě jeden list s "kuličkou".
Jsem neznalá. Vůbec nevím, co to je ???
Kdo mě poučí ???


Vzpomínám

26. října 2012 v 21:52 | Janka |  Rodina
Stále vzpomínám.
Nejen teď v "dušičkovém" období, ale pořád. Na ty, které jsem měla tak ráda a oni zase měli rádi mě. A udělali by pro mě všechno. Ano, jde o mé rodiče.
Jak jim mohu jejich péči a lásku oplatit ???
Teď už jen tím, aby "místečko", kam chodím uctít jejich památku, bylo co nejpěknější. Bude ho zdobit vlastnoručně vyrobený věneček a kytice z toho, co poskytla zahrádka, kterou tolik milovali.


Zírám...

25. října 2012 v 22:06 | Janka |  Dárečky
Ano, zírám, čučím...
Na stole leží tlustá obálka. Ne, kalendáříky to nebudou, obálka s kalendáříky vypadá jinak. Beru si brýle a zírám, čučím. A ještě více po jejím rozbalení.
Vykouklo na mě nádherné háčkované srdíčko, které je určeno jako baňka na vánoční stromeček. Atmosféru a kouzlo nadcházející zimy umocňuje modrá háčkovaná vločka. Hned přemýšlím, kde bude její čestné místo. Asi někde v kuchyni, protože zde mám modré doplňky. A nebo možná "spadne" až na svátečně nazdobený štědrovečerní stůl.
V obálce je kromě milého a upřímného psaní, ještě jedna miloučká věcička. Je křehká, milá, něžná, pohádková. Jako ta, která mi tyto dárečky jako velikánské a nečekané překvapení poslala. Co to je, neprozradím, protože to bude můj talisman pro štěstí.
A kdože mi to tolik překvapení, radosti a štěstí poslal ???
Moje dobrá víla Šárinka.
Děkuji ze srdce.
JankaJak se rodí draci

23. října 2012 v 22:12 | Janka |  Ostatní tvoření
Je to velmi jednoduché.
Potřebujete několik běžně dostupných věciček - lepenku, vhodnou látečku, barevný papír, provázek, lepidlo, knoflíčky na oči, ale stačí i papír a namalovat, korálky, tužku, nůžky a lepidlo. Já jsem použila i tavnou pistoli.
Samozřejmě i trochu času a trpělivosti a dráčci jsou na světě.


Radnice

21. října 2012 v 21:43 | Janka |  Naše město
Radnice je jednou z dominant našeho města.
Byla navržena a postavena v secesním stylu na začátku 20. století podle projektu profesora pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně - Karla Hugo Kepky. Má 66 metrů vysokou věž s orlojem a nádherně zdobený interiér. V současné době zde sídlí magistrát našeho města v čele s primátorem.
K nejpěknějším místnostem patří velký zasedací sál /obřadní síň/, kterou zdobí kazetový štukový strop, jehož hloubka je 1,3 metrů, obrazová galerie českých starostů města, lustry a svítidla.
A proč o tom všem píši ???
Protože jsem si zase mohla tu krásu - jako už několikrát při účasti na svatebních obřadech - prohlížet a nechat se unášet slavnostní atmosférou. Tentokrát nešlo o svatební obřad, ale byli zde vítání do života noví občánci města.
A jedním z nich byl i náš Lukášek.


Než přijde mráz

20. října 2012 v 18:57 | Janka |  Zahrada
Slabé náznaky ranních mrazíků už sice byly, ale je mi strašně líto likvidovat tu krásu, kterou mám na oknech a i v zahradě. Vodopády pnoucích muškátů, afrikány, hledíky a i jiné ještě pozdně kvetoucí letní kytičky.
Nicméně zelenina už musela pro jistotu pryč. A tak začalo velké zpracovávání úrody, což zrovna nepatří k mým oblíbeným činnostem - raději na jaře seju semínka.
Začala jsem nejdříve špenátem, který jsem jako polotovar uložila do mrazáku, ale také jsme ho hned museli ochutnat.
Pak přišla na řadu paprika. No té bylo......Naplnit zelím a dát do nálevu "a la papriky ze Slovenska", lečo a paprikové lusky plněné sekanou.
Následovala rajčátka a také uchování alespoň toho mála z hrušek, co se letos urodilo.
A na závěr přišlo vinobraní.
Zkrátka není nad to mít velkou zahradu - radost, ale i spousta práce......Hádanka - vyluštění

19. října 2012 v 15:41 | Janka |  Hádanky
Jan se narodil dnes, tj. 31.12.

Pěkný víkend vám všem přeje Janka


Hádanka

17. října 2012 v 20:11 | Janka |  Hádanky
Jedna jednoduchá hádanka pro vás.

Jan řekl svému příteli:" Je to překvapující. Včera mi bylo 20, ale příští rok mi bude 22".
Jak mohl Jan říci něco takového ?


Aby to hádání bylo příjemnější, mám pro vás něžný kvítek šruchy, který se rozhodl nyní vyrůst a vykvést uprostřed kamenné dlažby.

Růže z listí

15. října 2012 v 15:17 | Janka |  Ostatní tvoření
V loňském roce na podzim jsem dostala od mé bývalé, moc milé pracovní kolegyně, kytičku růží vyrobenou z listí. Vytvořila ji se svými vnučkami. Tehdy /loni/ jsem ještě svůj blog neměla.
Letos jsem se rozhodla, že to také vyzkouším. Najít návod nebyl problém. Po zadání "růže z listí" vám na vyhledavači naskočí spousta odkazů a návodů. Problémem pro mě se ovšem stalo najít vhodné listí. V našem okolí jsou jen samé topoly, lípy, kaštany, smuteční vrby, ale javory žádné. Musela jsem až do městského parku. Ale ani tam to nebylo jednoduché, jelikož tam rostou samé netypické /neběžné/listnaté stromy a spousta jehličnanů.
V sobotu jsme nasbírali s vnoučky krásné barevné listí na Plumlově u zámku, a tak vznikly i barevné růžičky.
Vyzkoušejte, je to jednoduché a myslím, že i docela pěkná dekorace.