Leden 2013

Srdíčka ještě jednou

31. ledna 2013 v 22:40 | Janka |  Háčkování
Srdíčkování pokračuje.
Nedalo mi to, abych "srdíčka z Brazílie" nevyzkoušela tak, jak je háčkovala jejich autorka. To znamená ne z tenoučké sněhurky, ale ze silnější pletací příze. Trošku jsem je opět dozdobila a načančala a mám tak připravené přiležitostné malé dárečky pro radost.A když dáreček, tak ten nemůže být bez kytičky. A navíc, nádherně vonící.

Hostina

29. ledna 2013 v 21:44 | Janka |  Zvířátka
...aneb boj o přežití.
I tak se dá nazvat každé ráno u našeho krmítka na dvorku. Nejen na krmítku, ale i pod ním.
Ráno po nasypání potřebných semínek se tam postupně slétnou ptáčkové snad z celého okolí.
Sýkorky se v krmítku dlouho nezdržují, jen vezmou něco málo do zobáčku a hned odletí s tím, aby se za chvilku znovu vrátily.
Nepořádek, který po nich pod krmítkem vznikne v klidu uklízejí kosové, hrdličky či vrabčáci.
A když přiletí černobílý krasavec / či kráska/, tak se mu /jí/ všichni klidí z cesty.
Vyfotit to dění je nad lidské síly, protože je to dílo okamžiku, jak jsou ti ptáčkové rychlí a můj kompaktík pomalý. Fotím zpoza okna s dvojitým sklem s maximálním přiblížením, protože krmítko je vzdálené dobrých 10 metrů a tak fotky vypadají jako za velké mlhy.
Kontrolní otázka : Kolik vrabčáků je na obrázku ???


Jak ten čas letí....

27. ledna 2013 v 22:18 | Janka |  Pletení
Zdá se mi to jako včera, co jsem pletla tento první miminkovský svetřík pro svého třetího vnoučka Lukáška.

Potom druhý a třetí, ale všechny jsou už nedostačující. Není se co divit, čas utekl jako voda a brzy tu bude dort s jednou svíčkou.
Ale bez svetříku nelze být, a tak vznikl tento čtvrtý svetřík pro Lukáška.


Moravská metropole

25. ledna 2013 v 22:33 | Janka |  Cestování
Při třídění sběratelských a propagačních materiálů, které jsem si dovezla z veletrhu cestovního ruchu REGIONTOUR z Brna, mě najvíce zaujala /kromě kalendáříků, samozřejmě/ malá červená knížečka s názvem - Brno - průvodce městem.

I když k tomuto městu nemám žádné osobní vztahy, tak po nahlédnutí do této publikace, bych se do Brna rozjela hned znovu.
Po úvodní charakteristice města totiž velmi přehledným a pochopitelným způsobem seznamuje návštěvníka Brna s jeho nejpřitažlivějšími místy prostřednictvím dvou prohlídkových okruhů. Stačí vždy nalistovat patřičnou stránečku, která je věnována konkrétní stavební památce, náměstí či místu a dozvíte se i spoustu zajímavostí.
Tak například - věděli byste :

1. Co symbolizují bílé pruhy na znaku města ?
2. Proč se v Brně říká tramvajím "šáliny" ?
/ z čeho je tento název odvozen/
3. Jak se jmenuje stavba, která patří mezi památky UNESCO ?
4. Která významná osobnost je pohřbena na Ústředním hřbitově v Brně ?
5. Proč zvony z katedrály Petrov vyzvánějí poledne už v 11 hodin ?


A abyste na odpovědi přišli co nejdříve, tak vám nabízím něco málo z dnešní naší večeře.

Poznáte, co to bylo za dobrotku ????


Srdíčko z Brazílie

23. ledna 2013 v 21:54 | Janka |  Háčkování
Dala jsem si "závazek - předsevzetí", že od února se moje ruční tvoření už bude zaobírat přípravou Velikonoc. Možná řeknete - dva měsíce předem ??? Ale ono to strašně rychle uteče a každý den není třeba na tvoření čas.
Takže teď mně zbývá ještě týden času a tak jsem se dala do mé lásky - do srdíček. Inspiraci jsem hledala na netu a u Valinky. Začala jsem srdíčkem z Brazílie od Norminhy. Popis je sice v portugalštině, ale z obrázků se dá ledascos vyčíst. Samozřejmě, že jsem si to upravila podle sebe a nejen barevně. Zhotovená srdíčka jsem přišila na proutěný věneček, dozdobila mašličkami a tak budu mít v okně výzdobu až do Velikonoc.

Zázvorový čajík

21. ledna 2013 v 21:35 | Janka |  Kuchyně
Po dlouhé době přináším zase něco z kuchyně.
Není to nic neznámého, ale já jsem si tuto specialitu připravovala poprvé. Různé recepty tohoto druhu nejdete na internetu, ale já mám předpis od své kamarádky Helenky.
.
Co potřebujete ???
Pouhé tři věcičky - zázvor, citrón a med. A samozřejmě malé skleničky se závěrem.

A postup ???
Očištěný citron nakrájíte na tenké plátky, stejně tak i zázvor a budete vrstvit postupně ve skleničce. A vše nakonec zalijete medem, jako konzervačním přípravkem a dáte uležet do chladu.
A pak stačí - podobně jako u "pečeného čaje" dát do šálku jednu či dvě lžíce "želé směsi" a přelít horkou vodou.

A nápoj pro zdraví je hotov !!!

Už není víc, co dříve bejvávalo....

19. ledna 2013 v 18:14 | Janka |  Jen tak
O tom jsem se přesvědčila tento pátek. Tak jako každoročně jsme se s kamarádkou vypravily na tradiční veletrh cestovního ruchu REGIONTOUR a GO do Brna. Při hledání informací na netu ohledně otvírací doby a vstupného, mě zaujala zpráva, že pokud chci jako senior slevu, tak se musím nejdříve zaregistrovat a poté vytisknout voucher a ten předložit u pokladny. Sleva bude opravdu horentní - 20,-Kč. Tak jsme obě učinily. Jaké bylo naše překvapení, když u pokladny nikdo žádné potvrzení nechtěl a my zaplatily ono "seniorské zlevněné" vstupné 130,-. Dobrý způsob, jak vytáhnout z lidí osobní údaje.

Nenechaly jsme se znechutit a vyrazily do prvního veletržního paláce, kde měl být REGIONTOUR, to je výstava zaměřená na propagaci cestovního ruchu v naší repeblice. Dobrá polovina výstavní plochy patřila dřevěných stánkům, kde byly prodávány gastronomické speciality a řemeslné výrobky. Až v druhé polovině budovy, jsme našly to, na co jsme byly zvyklé a kvůli čemu jsme na veletrh jely. Tedy stánky jednotlivých měst, krajů a zajímavých lokalit v ČR.

A GO???? Veletrh, který má být zastoupený jednotlivými CK z celé republiky. Velká část pavilonu tvořila výstava obrazů, předváděcí gastronomické centrum, a dokonce byly uvnitř i autobusy, které lákaly k prohlídce moderního interiéru, a které vždycky stávaly na venkovní výstavní ploše. Z mých oblíbených a známých CK /asi 20/ jsem zde našla pouze tři.

Už není víc, co dříve bejvávalo....
Snažím se najít vysvětlení - nejsou peníze na cestování, nejsou peníze na propagaci, CK si své klienty získávají pomocí netu, nevím....Chyběli Rakušáci, Španělé, Italové....

Nicméně jsme si nenechaly zkazit náladu, protože náš výlet splnil svůj účel. Dovezly jsme si mapky a prospekty lokalit, které nás zajímaly a také spostu sběratelského materiálu. A hlavně prožily jsme spolu krásný den.


kraslice
do fialova
dobrotykytičková výzdoba
pro dobrou náladu
voják od Slavkova
makety lodí
maketa železnice
jeden z prodávajících
P.S. Věděli by "Nebrňané", co je v tomto domě s tak krásným označením ???

Knoflíky

17. ledna 2013 v 12:23 | Janka |  Co mě zaujalo
Taková obyčejná, běžná a vůbec ne vyjímečná věc.
Tedy, jak pro koho, žeee????
Někdo nahradil knoflíky jinými moderními vymoženostmi jako jsou zipy, suché zipy či druky.
Ale co když potkáme kominíka a knoflíky nám chybí ???

A proč píši zrovinka o knoflících ? Přímo či nepřímo mě k tomu vybídla Šárka svým článkem o jejích knoflíkových pokladech. Já jsem své oblíbené knoflíky z dětství /kovové s meči/ už bohužel nenašla, moc mě to mrzí, ale stále je mám před očima. Takhle vypadaly /obrázek je z netu/.


Takže ve svém šitíčku mám knoflíky spíše z nedávné doby, zato rozmanitých tvarů - čtvercové, oválné, kožené, kytičkové, se zvířátky, kovové......
A kdykoliv přijdu do galanterie, tak můj pohled spočine na místě, kde mají vystavené knoflíky.
A vždy je co obdivovat !!!!

lesklé knoflíčky
knoflíky se zvířátkykytičkové knoflíky
knoflíky z rohovinyknoflíky kulaté, oválné, čtvercovékovové knoflíkyknoflík s erbem

kožené knoflíky

P.S. Věříte také na knoflík a kominíka ? A jaký nejzajímavější knoflík by se našel u vás ???

A je bílo

15. ledna 2013 v 18:14 | Janka |  Jen tak
A je bílo, i u nás, i když bydlíme v nížině s nadmořskou výškou 241m.n.m.
Včera krásně chumelilo, a i když jsem asi 4 krát odhrabávala sníh okolo domu, tak jsem si tu vzácnou zimní atmosféru vychutnávala.
Nebylo zima, mrzlo jen tak akorát, nefoukalo a sněžení doprovázelo jen takové zvláštní tajemné ticho. Pohádková atmosféra. Zvláště, když se začalo stmívat.
Jen jsem zvědavá, jak nám ta "pohádka" dlouho vydrží.Hádanka: Co je na obrázku ???

Zakázka do Německa

13. ledna 2013 v 22:01 | Janka |  Háčkování
To je nadpis, cooo ????
Ten vyvolává představu při nejmenším tří kontejnerů, nebo celého vlaku, či tisíce kusů nějakého zboží.
V mém případě jde o kusy tři. Jejich váha je necelých 15 gramů a o rozměrech ani raději nemluvě.
Moje milá přítelkyně BIrgit, se kterou si korespondenčně pravidelně vyměňuji kartičkové kalendáříky, dostane ode mne už třetí zásilku háčkovaných záložek do knihy, což je též předmětem jejich sběratelských zájmů.
Snad ji opět potěší háčkované záložky a rozšíří její sbírku.


A ještě jedna háčkovaná kytička pro radost.