Březen 2013

Lumpačení u Natty

31. března 2013 v 13:33 | Janka |  Diplomy a ocenění
Ve víru příprav na Velikonoce jsem ani nestačila vás informovat, jaké krásné lumpačení nám Natty pro předvelikonoční čas opět připravila. Jak jistě už víte, Natty nezkazí žádnou legraci, ráda vymýšlí různé soutěže /vědomostní, obrázkové/, ale je především milovnice našeho krásného českého jazyka, s jehož slovíčky si ráda pohrává.
A proto i poslední tři lumpárničky byly zaměřené na hrátky se slovíčky.
Šlo např. o skládání vět ze zadaných slov, skládání krátkých básniček, hledání písničky, jejíž název byl ukrytý v jednotlivých větách textu, který Natty zadala, doplňování slovíček do textu podle počtu písmen a s nutností rýmu a smyslu básničky.
A protože i já jsem hravý a soutěživý typ, tak při jejím lumpačení nesmím nikdy chybět.
Pro všechny zúčastněné, ať už jsou více či méně úspěšní, Natty vždycky jako odměnu připraví krásné diplomy.

Skládáme, zpíváme, smějeme se
Veršovaná hádanka na víkend

Veršovaná hádanka na tento týden

Natty, moc děkuji za všechny krásné diplomy a soutěže - lumpačení a už se zase moc těším na příští.

Velikonoční přání

29. března 2013 v 18:42 | Janka |  Velikonoce


Krásné Velikonoce, hodně radosti a pohody
vám
přeje Janka

Hledám jméno

28. března 2013 v 22:11 | Janka |  Dárečky
Jsem malá kočenka. Vlastně ještě koťátko. Narodila jsem se teprve nedávno. Moje maminka Šárinka si se mnou dala velkou práci. Nezapomněla na žádný detail. Oblékla mi i krásný bělounký obleček. A protože mi chtěla dopřát společnost ostatních kočiček, tak mě poslala do světa. K Jance. Tam bydlí kočičky čtyři. Já budu pátá nejmladší. Už jsem se zabydlela. Moje nová panička mě přijala s velkou radostí, prý jsem nejkrásnější kočička na světě. Neboj, maminko Šárinko, je zde o mě dobře postaráno. Jen mě trápí jedna věc. Nemám ještě jméno.
Prosím, pomůžete mi ho mé paničce vybrat ??? Moc vám děkuji !!!Tak to byla naše nová kočenka a teď já.

Dostala jsem velký a úhledně zabalený balík a v něm krásné věcičky.
Nejdříve spousta papírů, které to překvapení a napětí ještě zvyšovaly.
A co jsem tedy v balíku našla ???
Dlouhatánský, milý a upřímný dopis, "čajíčkové" přáníčko k Velikonocům, originální háčkované srdíčko, které jsem zatím ještě nikde neviděla, no a potom pečlivě zabalený dárek největší a vlastnoručně vyrobený, který se sám představil hned v úvodu.
Obrovské poděkování ŠÁRINCE !!!!!

Artyčoková vajíčka

25. března 2013 v 22:28 | Janka |  Artyčok
Ještě jednou věcí, kterou jsem chtěla na velikonoční zdobení vyzkoušet, byla artyčoková vajíčka.
Už jsem dělala srdíčka, kouličky, ale vajíčka ještě ne. Stužek mám nakoupených dost, ale chce to hodně trpělivosti, přesnosti a soustředěnosti.
Začala jsem nejdříve technikou, kdy obě půlky vajíčka jsou stejné.


Druhou variantou je zdobení od jedné špičky ke druhé. Je pracnější, náročnější na čas, ale myslím, že i pěknější.Jde pouze o " pokusy" artyčokových vajíček, jak spávně říká Miluška.

Pomocníci

24. března 2013 v 22:17 | Janka |  Jen tak
Víkend byl krásný, slunečný, ale mrazivý. I přesto jsem šla s vnoučky zkontrolovat zahradu po té obrovské sněhové nadílce ze začátku týdne a nepříjemném silném větru, který se u nás proháněl ještě včera. Bohužel odnesl to strom višně, který se rozpůlil. Samozřejmě, že hned posloužil pro klukovské radovánky.V pátek, v den před příjezdem vnoučků, jsem připravila těsto na perníčky, abychom je mohli v sobotu společně péct. Jsou moc fajn a dají se hned jíst.Nestačila jsem ani vyvalovat těsto na plát, jak hbité byly jejich ručičky při vykrajování. Samozřejmě, že nejlépe se vykrajuje uprostřed a ne při krajích. Takže jsem válela a válela, nestačila dávat na plech, potírat vodou, vytahovat z trouby, potírat vajíčkem a chystat nové plechy.
A možná jsme to ani vůbec nemuseli péct, protože kluci se strašnou chutí neustále uždibovali kousky těsta a libovali si, jak je dobré.
A o zdobení ani nemluvě. Myslím, že perníčky se zítřejšího dne u nich doma ani nedočkají.
A opět ta vajíčka

22. března 2013 v 13:59 | Janka |  Velikonoce
SLÁVA!!! INTERNET UŽ JDE !!!
Zase jsme měli dva dny výpadek. Opravovali transformátor a prý přestřihli drát.....
A tak jsem nemohla chodit k vám na návštěvu a ani sama nic psát.
Tak teď honem do toho.

Moje první letošní ošatka háčkovaných vajíček byla určena Lence v rámci jarní výměny u Simonky.
Háčkovala jsem je ze Sněhurky a byla jednobarevná. Pro další tvoření to chtělo změnu a tak jsem pokračovala v loňském duchu a kombinaci "červenobílé".
Přišla dcera a řekla: "Mami, proč zase děláš vajíčka zrovna červenobílá?"
Já na to: "To spojení barev se mi moc líbí. A jaká jiná bys chtěla?"
A dcera mi odpověděla:" No třeba žlutá nebo zelená, to jsou přece barvičky typické pro jaro."
A bylo rozhodnuto.
A nezůstalo jen při nich, vyzkoušela jsem bílou i s modrou a fialovou.
Zkrátka "bílá" je kamarádská, jemná, něžná a vstřícná a ladí se všemi ostatními barvičkami.
Myslím, že žádná druhá taková není.
Velikonoční pletení

19. března 2013 v 19:41 | Janka |  Pletení z papíru
Motám a motám. Motám ruličky z papíru. Moc mně to ještě nejde, protože nemůžu dosáhnout toho, aby jeden konec byl užší a ten druhý širší.

Pletu a pletu. Tedy, snažím se o to. Úplně mě to pohltilo. Blanka mně předpověděla, že brzy opletu celou domácnost. Kdybych měla dostatek času, tak určitě ano. Už mám v hlavě, co bych všechno mohla uplést.
Ale teprve začínám. Žádná sláva. Zatím umím jen opletek dvěma a pevné dno, namořit a nalakovat až hotový výrobek.
Po první zkušební mini ošatce a třech prvních košíčcích přicházejí na řadu velikonoční zajíčci - jako dekorace - a dvě zajíčkové ošatky. Brzy budou plné vajíček.Neuvěřitelné....

18. března 2013 v 22:30 | Janka |  Jen tak
Je pondělí 18.března 2013.
Nacházíme se v nížině uprostřed Moravy v nadmořské výšce 240 m.n.m.
Je dopoledne.....Je odpoledne....


Je večer......


A stále padá a padá a padá.....

Víkend a ledová krása

17. března 2013 v 22:00 | Janka |  Co mě zaujalo
Tento víkend, jako ostatně všechny předcházející, byl ve znamení hlídání vnoučků. Nejsem fandou neustálého sledování TV a vzhledem k neutuchajícímu temperamentu chlapečků ve věku 3 a 5 let, je nutné vždy připravit nějaký program. I když bylo u nás včera mrazivě, ale i slunečno, vyrazili jsme i s dědečkem na výlet do přírody, do lesa. Sice to tam vypadalo ještě poměrně zimně, žádná rašící kytička, jen udusané listí od sněhu. A co mi docela nahánělo hrůzu, byla půda rozrytá divočáky i na kraji lesa a v blízkosti civilizace. V lese bylo posvátné ticho a představa útočícího divočáka nebyla vůbec příjemná.
Naše zastávka v lese patřila bývalé studánce, nyní svedené do rourky, ze které vytéká voda. Je to pramen Bělinky a její studenou vodičku museli samozřejmě kluci ochutnat.

Na cestě domů /autem/ podél říčky Romže jsme na známém nám místě museli nakrmit kačenky, které zde "sídlí" a také se zastavit u splavu a brodu přes říčku. Mě zde zaujaly pozůstatky zimy v podobě krásných krápníků a kluky obrovský traktor s vlečkou, který suveréním způsobem přejížděl rozvodněnou říčku.
A aby toho nebylo málo, tak po návratu domů, si kluci vytáhli ještě svoje malá kola a proháněli se po dvorku. Ale účel a cíl odpoledního venčení byl splněn. Spalo se nám nádherně a měli jsme krásné sny.

Červená a lososová

15. března 2013 v 19:49 | Janka |  Háčkování
Červená a lososová....
Co mají tyto dvě barvičky společného ??? Zdánlivě vůbec nic, ale přesto něco ano.
Červenou si pro své tvoření do jarní výměny u Ajky vybrala Irenka a uháčkovala mi volánkovou šálu a upletla nádherné rukavičky - návleky ozdobené osmičkami.
Irenko, moc děkuji !!!


A já jsem zvolila lososovou barvičku a háčkovala jsem už velikonoční dekorace.