Květen 2013

Pletená krabička

31. května 2013 v 15:15 | Janka |  Pletení z papíru
Po pletení kulatých tvarů jsem opět sáhla po obdélníkové krabičce. Pro začištění dna jsem zvolila opletek třemi, abych se naučila zase něco nového. Pro lepší uchopení karbičky jsem na užších stranách udělala malá okénka. Mořila jsem opět až po dokončení dílka, které se už chystá ke své budoucí majitelce.
Příště bych chtěla vyzkoušet barevné pletení, ale nejde mi dokonale namořit ruličky před pletením, i když jsem se nechala inspirovat zkušenými pletařkami na netu. Stále mám nějakou část ruličky nedokonale nabarvenou, i když moření několikrát opakuji a otáčím ruličky.
Asi dělám něco špatně.


Která chybí ???

29. května 2013 v 14:03 | Janka |  Jen tak
Když jsem včera ráno na internetu zjistila, že se naší oblasti vyjímečně vyhne déšť, byla jsem okamžitě rozhodnutá. Do baťůžku jsem si nabalila pracovní oděv, chléb s paštikou a rajče a pospíchala jsem na vlak. Po vystoupení z vláčku na mě dýchl svěží lesní vzduch a čekala mě ještě asi kilometrová cesta lesem po silnici do chatařské oblasti, kde máme naší druhou zahradu.
Jako vždy jsem nejdříve zkontrolovala co mi roste, a co ne, a co je příliš zarostlé a dumala, odkud začít. Určitě to znáte. Než jsem se dala do práce, tak mi to nedalo, abych si neudělala pár foteček.
Záda jsem, kromě malé přestávky na chléb s paštikou, zvedla až po čtvrté hodině odpoledne, když už byl čas vydat se zpět na vláček domů. Byla jsem sice unavená a srdíčko mi bušilo námahou, ale byla jsem šťastná a spokojená, že jsem prožila na zahrádce u lesa krásný den.
Jo, a abych nezapomněla, slyšela jsem letos poprvé kukat kukačku. Ještě, že jsem měla po ruce drobásky.
Na zahrádce jsem našla skoro všechny barvičky.
No řekněte, která ještě chybí ???pomněnkově modrábíláopět bílá
ještě jednou bílá
tmavě fialová
žlutá
světle fialová
modrá
i se čmeláčkem
a zase ta fialová
azalkově neónová

Fantazii se meze nekladou

27. května 2013 v 15:24 | Janka |  Co mě zaujalo
Stačí mít dobrý nápad, vhodné suroviny a šikovné ručičky a fantastické věci jsou na světě.
Zdroj: Internet

Poděkování

25. května 2013 v 21:41 | Janka |  Jen tak
24.květen. Docela obyčejný den. Plnění každodenních povinností, nákup, vaření, úklid, příjezd vnoučků na dvoudenní hlídání. Docela obyčejný den, ale přesto vyjímečný. V čem ta vyjímečnost ???
V tom, že si na vás někdo vzpomene, někdo pro vás něco udělá, někdo vám popřeje....
Strašně moc bych vám všem chtěla poděkovat za milá, upřímná a krásná přáníčka, kytičky a dárečky.
Moc mě to potěšilo, dodalo energie a optimismu a moc mně to hřeje u srdíčka. Vidím, že jsem už součástí vaší /naší/ velké rodiny.od Jitky
od Helenky
od Jarmilky
od Jarmilky ještě jednou - takové nádherné věcičky mi Jarmilka poslala

tři růže od vnoučků - každý mi dal jednu

od dcery - kromě sladkostí a dobrého pitíčka


Dnes vpodvečer si rodiče přijeli pro kluky a tak jsme jim připravili s vnoučky malé pohoštění. Nasmažili jsme řízky a udělali, tedy kluci udělali a já jen přidala želatinu, náš tradiční lehký dortík. Poseděli jsme, popovídali a bylo nám společně moc dobře.ovoce si narovnali kluci


A jako poděkování všem, větvička mé momentálně kvetoucí orchideje
Pěknou neděli a nový týden vám přeje Janka

Košíčky s oušky

24. května 2013 v 9:33 | Janka |  Pletení z papíru
Dalším mým počinem v pletení z papíru jsou dva košíčky s oušky. Všechno zůstalo při starém - ruličky z telefonního seznamu, moření až po dokončení dílka, pouze novinkou v mém pletení jsou ouška.
Jitka se snad na mě zlobit nebude, že v jednom případě jsem se po ní "opičila" při zdobení. Ale to bylo opravdu jen jednou a naposled. Chtěla jsem to jen vyzkoušet a druhý košík jsem už ozdobila jiným způsobem.
Košíčky se u mě také dlouho neohřály. Přijela na návštěvu sestřenice, a tak se staly vhodným dárečkem pro ni i její dceru. A tak mám opět důvod plést dále, zdokonalovat se a zkoušet nové vzory, tvary, uzavírky.....

Ufff, to jsem si oddechla....

22. května 2013 v 22:10 | Janka |  Zahrada
....alespoň tedy pro včerejšek. Prošla jsem hned ráno zahradu, abych zjistila, co kroupy poničily, ale naštěstí byly jen malé, tak rostlinky vydržely. Nejvíce to odnesly kytky a stromy, co mají větší listy. Ty jsou pěkně dírkované, a nebo potrhané jako papír. Petunky a další kvetoucí kytičky jsou jak zmoklé slepice, ale věřím, že sluníčko je zase brzy vyspraví. Hlavně, že přežily jahody, rybíz, meruňky a ostatní ovoce a zelenina.
I když dnes od rána zase bouří, střídá se jeden tmavý bouřkový mrak a liják za druhým, ale snad už to bude bez krup.
Pěkné a lepší májové dny vám přeje Janka

Je to k pláči

21. května 2013 v 22:20 | Janka |  Zahrada
Asi bude opět po úrodě.
Rok s rokem se sešel a situace se opakuje. Jen se čtrnáctidenním zpožděním oproti loňskému roku.
Celé dnešní odpoledne hřmělo, ale nepršelo. Jeden bouřkový mrak střídal druhý a mezitím byla krásně modrá obloha a svítilo sluníčko.
A kolem osmé večer to začalo. Párkrát zahřmělo a spustil se liják. A pak přišly kroupy a hned bylo všude bílo. Loni jsme tak přišli o veškerou úrodu jahod - nebyla ani jedna jahůdka, angrešt i rybíz. Tak jsem zvědavá, jak to zahrada přežila letos. Teď večer jsem už neměla sílu si projít zahradu a dívat se na tu spoušť. Pak má mít člověk z něčeho radost.
Holt příroda je příroda, té neporučíš, ta si to udělá podle svého.


Opět přišel

19. května 2013 v 21:48 | Janka |  Zvířátka
Opět přišel náš noční návštěvník. Zdárně přečkal zimu a chodí nás navštěvovat. Každý večer kolem desáté, když už je úplná tma, tak zadupe, zaprská a zafuní a přicupitá k misečkám našich kočiček zjistit, co dobrého ještě zbylo.
Fotit se moc nechtěl, i když jsem ho fotila za úplné tmy, jen s pomocí blesku a odhadovala místo, kde se asi nachází. Ale nakonec se nenechal rušit a zapózoval.Stále pletu a pletu...

17. května 2013 v 17:43 | Janka |  Pletení z papíru
Stále pletu a pletu a čím dál více mě to baví. Mám na mysli pletení z papíru. Dokonce jsem odložila svůj oblíbený háček a jehlice.
Jak skončí denní povinnosti, tj. pravidelné hlídání vnoučků, práce na zahradě či v domácnosti, tak večer usedám k pletení. Jeden večer si vždy připravím ruličky, druhý nachystám dno a třetí večer pletu a pak následuje moření a lakování. A mezitím už mám nachystané dno na další pletení. Mé výrobky se u mě moc neohřejí, zatím byly skoro všechny darovány.
Při každém dalším pletení se snažím - pomocí obrázků na netu - se naučit něco nového. Udělat okénka, nebo novou uzavírku či nápadité zdobení.
A tak mám další, vlastně už nemám, pletenou krabičku. A mám rozpletené kulaté košíčky. Docela mi vyhovuje, že začalo nyní u nás pršet a nemusím obíhat zahradu s konvou a můžu se dát do tvoření.
Pěkný víkend vám přeje Janka

Běžné i netradiční

15. května 2013 v 22:29 | Janka |  Zahrada
Na naší druhé zahradě, kterou mám po svých rodičích roste spousta zajímavých kytiček. Zahrada leží u lesa, a tak kromě klasických kytiček na záhonech, zde najdete i ty, které jsou typické spíše pro prostředí louky či lesa. Navíc jsou moc skromné. Nepotřebují zkypřené záhonky, ale uchytnou se i uprostřed dlažby, základů zídky či uprostřed trávníku. Pomněnky - modré i bílé, macešky, ale i rožce, netradiční petrklíče. hořce, upolíny a kokořík. Snad jsem se v názvech nespletla.