Červen 2013

Dáreček pro Šárku

29. června 2013 v 19:11 | Janka |  Pletení z papíru
30.června má svátek Šárka. Znám jen jednu Šárku. No znám....????
Nikdy jsme se osobně nesetkaly, nikdy jsem ji neviděla, a přesto vím, že je to fantastický člověk, jemná a něžná duše, která si zaslouží být hýčkána a obdarovávána.
Tak tedy dáreček. Ale co by to mělo být ???
Kromě zvířátek jsou její láskou panenky. Má jich spousty, ale kterou nemá? Která by jí udělala radost ? Nevyznám se v tom. Ale k panenkám přece patří kočárek. A bylo rozhodnuto.
Ne kupovaný, ale pletený z papíru přece, když teď stále něco pletu. A tak jsem upletla kočárek.
Posunulo mě to opět dál v mém pletení. Poprvé jsem barvila ruličky předem a vyzkoušela plést mně neznámý tvar a opět vzor šipky.
Ale byla to radot tvořit při pomyšlení, že by to snad mohl být originální dáreček.
A nyní už mají panenky u Šárinky svůj kočárek. Jen ty peřinky ještě chybí....Hurrááá na rozhlednu !!!

28. června 2013 v 21:00 | Janka |  Cestování
Termín 22. června 2013 byl dodržen a tak tento den zažil Velký Kosíř nejpamátnější den ve své historii. Rozhledna byla slavnostně otevřena.
A tak jsme si udělali výšlap na Kosíř v krátkém časovém období už potřetí. Tentokrát mi dělal společnost manžel a nejstarší vnouček Tomáš.
Vzhledem k mému doprovodu jsme zvolili daleko schůdnější cestu než při posledním výstupu na Kosíř.
Rozhledna se už skvěla v plné kráse. Vyšlapali jsme 158 schodů a kochali se pohledem do hanácké krajiny.
Ve 14,00 hodin bylo slavnostní otevření rozhledny za přítomnosti Kosířana, sponzorů a zástupců našeho regionu.
Nechyběl ani doprovodný program a soutěže pro děti - určování druhů ryb, ptáků, parůžků, ptačích budek, atd. Samozřejmě, že pro každého malého účastníka soutěžení byla připravená malá odměna.
Měli jsme štěstí, počasí nám přálo, nebylo už to nesnesitelné vedro, ale ani nepršelo.
Ušli jsme zase nějaký ten kilometr, ale to nám vůbec nebránilo v tom, abychom vpodvečer jeli k dceři na oslavu svátku prostředního vnoučka - Honzíka.
Byla to opravdu vydařený den.

Krabička s korálky

25. června 2013 v 21:08 | Janka |  Pletení z papíru
Další z mých zkoušek pletení z papíru je krabička s dřevěnými korálky na delších stranách. Nově jsem vyzkoušela opletek čtyřmi pro začištění dna a poté uprostřed košíku i vzor šipky. Ale moc to nevynikne, asi by bylo lepší tento vzor použít v barevné variantě.
Pletla jsem opět z telefonního seznamu a mořila odstínem kaštan tmavý. Při lakování se mi tentokrát trochu poškodilo ubrouskové dno. Nevím proč ? Možná jsem lak příliš rozředila vodou, a nebo jsem více přitlačila štětcem. Nevím....
A tak pletená krabička s dřevěnými korálky zůstane konečně u mě.


Zvu vás na oběd

24. června 2013 v 19:28 | Janka |  Kuchyně
Ty, kteří dávají přednost masitým pokrmům asi moc nepotěším. Jde o sladké jídlo, které já osobně moc miluji a vychází z toho, že čerstvé jahody ze zahrádky jsou jen jednou v roce. Nejde o nic světoborného, mám na mysli kynuté jahodové knedlíky. Dali byste si ???Po jahodových přijdou na řadu meruňkové, protože se zdá, že by letos úroda meruněk mohla být. A když budeme pilní a zajdeme o prázdninách do lesa, tak přijdou na řadu i borůvkové.
Loni jsme neměli ani jednu jahůdku, protože na jaře zmrzly, tak letos si to jahody vynahrazují. Užili jsme si je s cukrem /mlékem, šlehačkou/, v sektíku a nebo jen tak. A zbylo i na marmeládu.


Tak pojďte, nabídněte si!
Přeji dobrou chuť !!!

Růže a růžičky

23. června 2013 v 11:35 | Janka |  Zahrada
Letos tedy nic moc. Alespoň tedy u nás. Loňská zima způsobila, že jsem přišla o většinu krásných, takových těch klasických růží - jako je Gloria Dei, Virgo, Super Star, Nottingham a neměla jsem chuť ani sílu investovat finance na nákup a obnovu nového záhonu růží.
Radost mně dělají pouze minirůžičky, které kvetou bohatě. Jde o dárky v květináči, ze kterého vždy pak růžičku přesadím do záhonku a vydrží tam růst a kvést i 10 let.
I řezané růže, když zvadnou ve vázičce, tak vždy zasadím do země a přiklopím sklenicí a čekám, zda-li se ujme. Letos poprvé jsem spodní část stonku dala do půlky brambory a potom teprve do země. Tak uvidím, jak budu úspěšná.
Co je možno obdivovat, tak to je "růžovočervená fontána" u vrat. Tu růži tam nikdo nesázel, nikdo se o ni nestará, a přesto se nám odměňuje nádherným vodopádem květů.

Háčkovaná voňka

19. června 2013 v 22:03 | Janka |  Háčkování
I když nyní neustále pletu z papíru, tak na háčkování jsem nezanevřela. Zalíbil se mi háčkovaný sáček - pytlíček, který může sloužit na nějaké drobnosti, či jako voňka, což se nejvíce líbilo mně.
Z látky jsem ušila malé kolečko, naplnila levandulí z loňské sklizně a voňka byla na světě.
Nyní je už u své nové majitelky, která má zítra svátek.
Něco málo za zahrádky

17. června 2013 v 22:12 | Janka |  Zahrada
Konečně nastal ten správný letní předprázdninový čas. A je to vidět i na zahrádce. Najednou se rozvily modré i bílé zvonky, rozkvetly první lilie, které ladí s modrými kvítky ve stylu kopretin. Jejich pravé jméno neznám. Ale jsou pěkné nejen na pohled, ale i zřejmě dobré, když přilákaly i nejednu včelku.
Keř Udatna se také ukazuje v plné kráse.
Teplé počasí dělá divy i ve foliáku, kde se zničehonic objevily první okurečky a papriky. I višně se začaly červeně usmívat na sluníčko.
Zkrátka je měsíc "červen".
Velká vana

16. června 2013 v 10:09 | Janka |  Rodina
Konečně.
Konečně nastal ten správný čas, nachystat si bazén. Máme jen obyčejný nafukovací a slouží nám k naší spokojenosti už nějaký ten rok.
Je to naše velká vana, protože vodu ohřívá solární zařízení. A pokud není voda více jak 25 stupňů, tak to není nic pro nás a pro naše staré kosti zmlsané termálními koupališti. Nejlepší teplota vody je 28 až 30 stupňů a pak je nádherné večerní koupání při soumraku a s dobrým pitíčkem.
Teplá voda zaručuje to, že nenachladíme naše vnoučky, kteří vodu přímo zbožňují a jsou schopni v bazénu trávit celé odpoledne.
A pokud je nám vedro, tak na zchlazení máme sprchu.
Včera nám šlo napouštění bazénu pěkně od ruky, protože jsme měli dva zdatné pomocníky.
A pokud slunečné a teplé počasí vydrží, tak naši venkovní vanu budeme moci brzy použít.


Výšlap k rozhledně

14. června 2013 v 7:40 | Janka |  Jen tak
Velký Kosíř, 442 metrů nad mořem.
Široko daleko nejvyšší hora - kopec v okolí. Jinak nic, jen samá rovina a úrodná pole Hané.
Proto se skupina nadšenců rozhodla, že na tomto kopci postaví rozhlednu. Nápad to byl chválihodný, ale problém byly samozřejmě peníze. Iniciátoři se nenechali odradit a pořádali různé akce, jejichž výtěžek šel na konto "rozhledna". Hlavní roli ovšem hráli sponzoři - firmy i jednotlivci, kteří si mohli koupit schod. Za 10 000Kč. Peníze se sešly a tak se začalo s výstavbou. A jelikož se termín ukončení prací a otevření rozhledny blíží, musela to jít naše "parta mladic" zkontrolovat. A tak minulou středu místo aerobiku jsme se daly na výšlap k rozhledně. Čtyři kilometry tam a čtyři zpět, převýšení 200 metrů. Za hodinku jsme byly na vrcholu kopce a mohly hodnotit stav prací. A protože se blíží slavnostní otevření rozhledny, myslím, že stavbaři mají co dohánět.
Ovšem než nedostavěná rozhledna, nás více zajímala samotná cesta lesem, stromy a kytičky, které zde rostly, že nepršelo a bylo docela fajn počasí, a že jsme byly spolu a mohly jsme si pěkně "poklábosit". To při cvičení nemůžeme. A tak určitě brzy podobnou akci zopakujeme. Cíl se najde přece vždycky.
rozestavěná rozhledna


horní část rozhledny je stále ještě na zemi


22.června má být slavnostní otevření


tak by měla vypadat


cesta zpět

kytičky, jejichž jméno neznám


hvozdík
a akáty nádherně voněly


Poznáte je ????

11. června 2013 v 22:19 | Janka |  Jen tak
Významné osobnosti Olomouckého kraje.
Dnes nebudou žádné kytičky ze zahrádky, žádné výrobky, pletení či háčkování ani vaření, ale trocha znalostí.
Jde o významné osobnosti Olomouckého kraje. Někteří odtud pochází, jiní zde jen žili či nějaký čas působili.
Pokud je nepoznáte jen z fotek, tak následuje malá nápověda.
Každé osobnosti jsem přiřadila malinkatou charakteristiku, která ovšem neodpovídá pořadí fotek.


Malá nápověda:
- vodní doktor
- "Líbánky na Hané"
- vynálezce kontaktních čoček
- velitel Olomoucké pevnosti
- je pohřben v Naardenu
- učitel TV a biologie


Tak už víte o koho jde ???Foto: Publikace Olomouckého kraje