Červenec 2013

Višňování, cibulkování...

31. července 2013 v 8:47 | Janka |  Kuchyně
.....meruňkování, hráškování... Zkrátka zpracování úrody. Ani mě se to nevyhnulo. Musím, Co jsem si zasela, to musím sklidit.
Jak já ráda na jaře - po dlouhé zimě - dělám záhonky, sázím semínka, tak nerada zpracovávám plody své práce.
Začalo to višněmi. To byla naštěstí práce manžela. Když chce višňovku, tak ať se snaží. Těch košíků višní, které musel zdolat bylo celkem šest.
Poté, ještě před dovolenou, přišly na řadu cibulky. I když pěstuji speciální odrůdu na nakládání, tak i přesto je to pěkná piplačka, která čeká jen na mě. Nálev dělám stejný, jako na okurky.

Meruňky, pro mě královny ovoce, se letos urodily. Kompot, mermeláda, džem... A ještě není všem dnům konec, protož jeden strom je ještě neotrhaný.


Tak to bylo pro potěchu bříška, a teď něco málo pro potěchu oka a duše.
Letošní kvetoucí kala, kterou jsem dostala od Květy. Moc si jí vážím. Dělá mi velkou radost.


A kde je nejlépe v těch strašných vedrech ??? No pohleďte sami !!!Cestou z koupaliště

29. července 2013 v 22:16 | Janka |  Co mě zaujalo
Cestou z koupaliště bylo opravdu na co se dívat a co obdivovat. Ve Velkém Mederu žijí zřejmě přičinliví lidé. U každé předzahrádky byl jiný plot, na oknech truhlíky se spoustou kytek, venkovní ibišky dvakrát tak velké jako já a v největším květu. Vše krásně upravené, barevné, udržované. Není se ale co divit, když je tam stále pěkně teploučko, svítí sluníčko a vody dostatek. Potom to roste samo.
Termály podruhé

28. července 2013 v 15:19 | Janka |  Cestování
Letos máme to léto nějak pestré. A hlavně rozcestované. Už jsme absolvovali Prahu /svatbu/ a byli se vyhřát v termální vodičce v Zalakarosi v Maďarsku. Poté nastoupilo zpracovávání úrody - meruňky, okurky, cibulky.....
A potom manžel rozhodl, že musíme vyzkoušet ty naše vodomily. Ještě jsme s nimi na vícedenním výletě nikde nebyli, a tak byla premiéra, která dopadla více než na jedničku.
A kam s "potápkami", které plavou od svého kojeneckého věku a každý týden mají plavecký výcvik. No přece opět do vody. Tentokrát to byl náš vyzkoušený a osvědčený Velký Meder /Čalovo/. Ubytování tam máme vždy super. My za sedmičku a kluci ze 4 EU.
Za těch 5 dní jsme vyzkoušeli všechny atrakce, které jsou tam dětem k dispozici a jejich více než dost /dřevěné ohrady - bludiště, opičí a lanové dráhy, všelijaké průlezky a skluzavky, dřevěný hrad s pískovištěm, no a samozřejmě bazény a tobogány.
To bylo stále: "Babííí, dědóóó, půjdem na "tokobán" !!!!
A ti naši maloši jezdili i sami a dokonce pětiletý Tomik si i dvakrát sám sjel Kamikadze, kde mně jen od pohledu bylo zle a nikdo by mě tam za nic nedostal. A v té rychlosti to ani nešlo vyfotit.
Ochutnali jsme místní dobrůtky, také hranolky s "kepučem" a "kokolu" a bylo nám spolu dobře. Zdravé, opálené a plné zážitků jsme je předali rodičům, kteří za námi na víkend přijeli. Sice to pro nás nebyla odpočinková dovolená, ale společně strávené chvilky nelze ničím nahradit.
lesopark na koupališti
dětské hřiště
čtyřletý Honzík na tobogánu
odměna za výkony

dobrůtky
mojí plavci

V neděli jsme slavili

24. července 2013 v 21:23 | Janka |  Rodina
Slavili jsme čtvrté narozeniny našeho prostředního vnoučka Honzíka.
Oslava byla u dcery, samozřejmě za přítomnosti obou babiček a dědečků a také jeho dvou sestřenic s rodiči. Bylo nádherně, tak jsme seděli venku, děti se průběžně koupaly v bazénu a my ostatní ochutnávali dobrůtky připravené rodiči oslavence - malé řízečky, zapečené žampióny se sýrem, grilovaný hermelín a jako hlavní chod "živáňská". Děti jídlu ani moc nedaly, protože ty se těšily na úplně něco jiného. Ano, na oslavencův dort, na kterém byla znázorněna jeho oblíbená postavička " Pokémona - Pikachu".
A jaké dárečky dostal oslavenec ?
Skládací koloběžku, míč, autíčko, pastelky, omalovánky....velké těšení - svíčky hoří
náš oslavenec s pusinkou celou od dortu


P.S. A na závěr jeden úkol -jaká kytička je na následujícím obrázku ???
Lilie

22. července 2013 v 20:46 | Janka |  Kytičky
Sice se říká, že královnou květin je růže, ale druhou královnou je určitě lilie.
Není snad barvička, kterou by neměla a ta jejich vůně. Hlavně v podvečer.
Moje království lilií není sice velké, ale i těch pár rostlinek mi dělá velkou radost.
Žlutá, červená, oranžová.....


Odešla do světa

20. července 2013 v 21:03 | Janka |  Zvířátka
U nás se už skoro stalo pravidlem, že letní dovolená = jedna kočka.
Tak to bude zřejmě i letos. Po týdenní dovolené jsme už doma 6 dní a naše "Tříbarevka alias Milenka" ještě nepřišla domů. Během naší nepřítomnosti je o naše kočičky dobře postaráno. Dcera i s dětmi je chodí každý den krmit a opečovávat. Ale asi zde funguje nějaký zákon přírody, který říká, že když páníček není doma, tak půjdu také do světa.
Stále ještě doufáme, že se objeví. Byla tak trochu tulačka. Každý večer ji vyhlížíme, ale stále nic.
Tak naše "Milenko", pokud se už nevrátíš, ať se tě v tom světě líbí !!!
Bude nám ale moc smutno.....
Háčkované dečky

18. července 2013 v 22:04 | Janka |  Háčkování
Odolávala jsem. Dlouho jsem odolávala. Až jsem neodolala.
Mé tvoření je většinou zaměřené na praktické a užitečné věci, které mají nějaké použití, nějaké uplatnění.
Ať už jde o vánoční či velikonoční zdobení, pletené svetříky pro kluky či volánkové šály, háčkované záložky do knížky či nějaké to drobné "dárkové" šitíčko.
Ale co si vzít za ruční práci na večerní posezení na dovolenou ???
Pletení z papíru - to je vyloučeno, rozpleteného nic nemám, a tak nejjednodušší je vzít si háček a klubíčko. Ale do čeho se dát, aby to nebylo moc náročné na soustředění a počítání?
A tak jsem si přibalila do kufru sešit Filetového háčkování a mé první dvě dečky jsou na světě.
Tu první bílou jsem naškrobila Alba efektem, ale připadá mi jako prkno, a proto jsem druhou červenou jen přežehlila přes mokré pláténko.
Ale teď otázka: " Kam s nimi ???"


Všude samé kytky

16. července 2013 v 21:33 | Janka |  Cestování
Už i díky loňské návštěvě Maďarska nabývám stále více dojmu, že tato země je kvetoucí zahrada. Že jsou kytičky v zahrádkách, na balkónech domů, to beru celkem jako samozřejmost. Ale udivovaly mě kvetoucí kytičky v truhlících na parkovištích, v obcích podél silnice, skoro před každým obchodem a o lázeňském areálu a koupališti ani nemluvě.
Tak mě to lákalo si uříznout alespoň malinkatý "oplégříček". Jenže to bych sebou nesměla mít přísný dozor v podobě manžela. Tak se utěšuji tím, že to, co roste v Maďarsku, by u nás třeba nerostlo.
A kromě kytiček měla každá druhá obec ještě jednu raritu. Zkuste si typnout, kolik takových hnízd jsem po cestě Maďarskem napočítala ???
Zalakaros

15. července 2013 v 11:23 | Janka |  Cestování
Týden uběhl jako voda a já jsem opět v realitě. Týden krásného relaxování, nic nedělání, povalování se na sluníčku a máčení se v teploučké léčivé termální vodičce, ale i blbnutí ve vlnách, večerního procházení se v upraveném lázeňském městečku i posezení u dobrého vínečka.
Ano, to byl letošní Zalakaros. Malé lázeňské městečko, 20 km jižně od Balatonu, proslulé svými termálními léčivými prameny.
Byli jsme zde již potřetí, takže jsme věděli, do čeho jdeme.
Počasí nám vyšlo na jedničku, paní domácí nás už očekávala a jako v předcházejících letech nám rezervovala malý útulný pokojíček pro dva, pro nás za příznivou cenu 15 EU za noc.
Samotný areál koupaliště je obrovský vzrostlý a udržovaný park, kde si každý najde své místečko.
Voda v bazénech má teplotu v rozmezí 28°až 36°C, /plavecký bazén 22°- 24°C/, takže záleží na tom, zda-li se jdete léčit, a nebo jen užívat vodní lázně. A pro děti je tu vyloženě vodní ráj.
I když ceny potravin a hotových jídel pro nás nejsou v Maďarsku zrovna moc příznivé, tak langoš, palačinka a zmrzlinka musely být každý den.
Takže krásná dovolená skončila a teď vzhůru do zaplevelené zahrady, zavařování a zpracovávání meruněk, angreštu, rybízu a okurek. No a samozřejmě hlídání vnoučátek. To začalo už dnes.....
bazén s umělým vlnobitím
vodní ráj pro malé dětijeden z bazénů pro větší dětii na koupališti bylo všude plno květin
náš "domeček"

Svatba podruhé

6. července 2013 v 22:40 | Janka |  Rodina
Můj bratranec má dceru Elišku. Je to moc šikovná holka. Ještě jako středoškolačka před šesti lety odešla studovat do USA. Studuje a pracuje tam dodnes , a protože je to opravdu šikovné děvče, tak si tam našla i partnera a koncem loňského roku byla svatba. Americká svatba, z její strany pouze za přítomnosti rodičů, ale jinak bylo svatebčanů více než stovka. A tak její rodiče rozhodli, uspořádat ještě jednu svatbu a to tentokráte - českou. A protože velká část její rodiny žije v okolí Prahy, tak pro rodinnou svatební oslavu zvolili penzion v Malých Čičovicích u Prahy.
Vše bylo perfektně zorganizované, nic nebylo přenecháno náhodě.
Před přípitkem a gratulací novomanželům byly maminkou nevěsty pro nás připraveny různé soutěživé aktivity, které měly přispět k vzájemnému seznámení všech přítomných.
Dobrého jídla i pitíčka bylo hojně a dostatečně jsme se celý večer doslova "vyblbli" při různých tanečních kreacích na hudbu a písničky 80. let, které DJ pouštěl na naše přání.
A ubytování v penziónu ??? Zajímavý retrostyl v přestavěné staré selské usedlosti spojený s nejmodernějšími požadavky současnosti.I cestování do Prahy bylo na úrovni.
LEO expressem za poměrně příznivý peníz za neustálé péče stewardů jsme ve stanoveném čase a bez starosti dorazili do Prahy.
Konečně jsem se mohla setkat s rodinou při krásné a milé události, protože poslední dobou to byla jen setkání smutná.