Srpen 2013

Jsme smutní

30. srpna 2013 v 22:18 | Janka |  Zvířátka
Jedna z našich kočiček, dá se říci, že ta nejmilejší, odešla do kočičího nebe.
Ráno jsme ji našli u skleníku. Ležela na boku, jakoby odpočívala, ale její dušička už byla v kočičím nebíčku. Žádné vnější zranění nebylo vidět. Zřejmě její čas na tomto světě už vypršel. Byla tady s námi 8 let.
Viděli jsme její zrození, radostné hrátky s ostatními koťátky - sourozenci, ale i utrpení a bolest, které ji přinesly problémy s ocáskem, o který postupně přišla a zůstal jí jen malý pahýlek.
Byla strašně přítulná a dalo se jí, jako jediné naší kočičce, 100% důvěřovat. Neškrábla by, nekousla, neublížila, raději by veškeré příkoří statečně snášela. A byla největší "myšilov" za všech.
Ach, naše milá "malá" kočenko, zvykli jsme si na tvoji přítomnost, tebou v noci donesené myšky a vyrovnané u dveří na dvorku, na tvůj jemný kožíšek, na to, jak jsi dovedla krásně hřát na klíně i na to, že žádný strom pro tebe nebyl nezdolatelný.
Budeme tě mít stále před očima, jakoby se nic nestalo.
Žlutá záplava

29. srpna 2013 v 9:36 | Janka |  Zahrada
V posledních letech se mně začíná v zahradě rozmnožovat sama jedna kytička a mohu říci, že o ni ani moc nestojím. Vybírá si totiž ke svému růstu zásadně záhonky s jinými kytkami a doslova je utlačuje.
Je poměrně vysokého vzrůstu se žlutými květy, které jsou právě v největším květenství. Žluté klasy květů jsou obsypány včelkami, čmeláky, motýly a jinými všemožnými muškami. A právě proto je mi vždy líto kytku, jejíž jméno neznám, hned na jaře vykopat. Ale je velmi houževnatá a je jí každým rokem stále více a více, takže budu muset opravdu zakročit.
Znáte ji ???Variace na listové těsto

27. srpna 2013 v 9:13 | Janka |  Kuchyně
Jelikož měla v neděli přijít návštěva, tak jsem přemýšlela, čím ji uhostím. Co uvařím na oběd, to mi bylo jasné. Ale jaký moučník ?? Co sladkého ke kávě či jen tak ???
Jelikož nejsem velký příznivec dortů a řezů s velkou vrstvou krémů, ale spíš jednotlivých různých kousků ala vánoční cukroví, tak jsem přemýšlela, co udělat. Nápad se dostavil v obchodě, kde měli listové těsto za 11,-Kč. Další inspiraci jsem našla na netu a ze tří těst jsem vytvořila 7 různých dobrůtek.
Začala jsem tradičním jablkovým štrůdlem s oříšky a kandovaným ovocem a druhá nohavice byla podle Alis, tedy doplněná kolečky banánu.
Z druhého těsta jsem udělala tradiční koláčky s tvarohem s tím, že část koláčků jsem kladla na plech slepovanou částí a nahoře udělala řezy /otvory/.


A konečně třetí těsto mi posloužilo k vytvoření křupavých krucánků s povidly a nastrouhanou čokoládou, prasečích uší se skořicovým cukrem - sice se mi tvarově moc nevyvedly - a ještě zbyl kousek těsta na párečkové bonbony /válečky/.A tak jsme mlsali a mlsali a ještě jsem návštěvě zabalila i výslužku, a když odešla, tak jsem si uvědomila, že jsem pro vás vůbec nic nenechala. No něco málinko ještě zbylo.

Ještě jedna harkáňská

25. srpna 2013 v 16:38 | Janka |  Háčkování
Vím, že už jsem tu jednou slibovala, že dečky háčkovat nebudu, ale víte jak to je. Sliby - chyby.
A po večerní procházce sedět na dovolené jen tak s rukama v klíně /u TV/, to já neumím. A tak přišla na svět další jednoduchá dečka - dovolenková - harkáňská.Několik bílých kouliček. Některé už obháčkované. Co myslíte, že z nich bude ???
Je to nenormální o prázdninách strašit Vánocemi, ale je to tak. Říjnový termín Jitčina setkání se blíží a dva necelé dva měsíce utečou jako voda, a tak musím už začít.

Pěkný poslední prázdninový týden vám přeje Janka

Jsou pravdivé ???

24. srpna 2013 v 10:55 | Janka |  Co mě zaujalo
24.srpna je svátek sv. Bartoloměje.
S tímto dnem je spojeno velké množství pranostik. Myslíte si, že jsou opravdu pravdivé ???

- Od svatého Bartoloměje slunce už tak nehřeje.
- Bartoloměj svatý odpoledne krátí.
- Jaké počasí o svatém Bartoloměji, takové bude i celý podzim.
- Sucho na Bartoloměje - mrazné zimy naděje.
- Na Bartoloměje moc mraků - v zimě moc sněhu.
- Svatý Bartoloměj všemu hlavu zlomí.
- Den Bartoloměje jest pravidlo celého podzimku.
- Krásně -li o Bartoloměji, vinaři se smějí.
- Pěkně -li o Bartoloměji, na pěkný podzim máme naději

Která pranostika vás nejvíce oslovila ?Zdroj:Jan Munzar - Medardova kápě

I na dárečky zbylo

22. srpna 2013 v 18:33 | Janka |  Dárečky
Co by to bylo za výlet či dovolenou, aby babičce /i dědečkovi samozřejmě/ nezůstaly penízky na nějaké maličkosti pro vzpomínku na místo, kde prožili pěkné chvilky.
"Babíííí, co jsi nám přivezla ???" Toť oblíbená otázka našich vnoučků. Znáte děti. Nejvděčnější dárečky jsou u nás vždy lízátka, gumoví medvídci nebo malinkaté čokoládky. Kluci jsou zatím ve věku, kdy na zemi původu vůbec nezáleží, hlavně, že něco dostanou.
Samozřejmě, že nezůstalo jen u lízátek, ale přibude jim i něco do šatníku, což ocenila hlavně jejich maminka. Problém je pouze v tom sehnat správné velikosti, jelikož vše musí být 3 krát - pro Tomika, Hanýska i Lukáška. Ale podařilo se.Manželovi se zalíbil zbrojnoš jako "obal" na víno.No a já ???
Já jsem si koupila "práci". Ale krásnou. Už se na ni těším. Je to vlna na volánkové šály. Jak skončí práce na zahradě, hned se do toho pustím.
Kytičky mně neznámé

20. srpna 2013 v 12:43 | Janka |  Kytičky
Při svých minulých pobytech v Maďarsku jsem si všimla, že Maďaři docela hodně dbají o květinovou výzdobu svých měst a obcí /ulic a náměstí/ a dokonce i koupališť. Kytičkám se tam daří, mají hodně sluníčka, teploučko a o umělé zavlažování mají také postaráno.
Nejinak tomu bylo i letos při našem pobytu v lázeňském městečku Harkany.
Kytky byly snad všude a musím přiznat, že kromě muškátů, petunií, šruchy a těch ostatních u nás známých, jsem se setkala ještě s velkou částí kytek a stromů mně absolutně neznámých.
před každým apartmánovým domem byly takovéto banánovníky
kytičky na ulicích

mně neznámá vznešená kytka na koupališti
.....a další
strom s lampiónovými plody
a další, na kterém rostly "fazole"
Třikrát a dost

18. srpna 2013 v 16:06 | Janka |  Cestování
To jsem si říkala dnes ráno, když jsem vybalovala věci z kufru, třídila, urovnávala zpět na své místo a prala.
Osm pobytových dní krásné relaxace opětovného se máčení v termální vodičce a tentoktát jen ve dvou s manželem. Toto naše třetí dovolenkování, na rozdíl od dvou předcházejících cest, které jsme zorganizovali, dá se říci, takřka ze dne na den, bylo dlouhodobě plánované jako naše hlavní dovolená. Nešlo o žádné překvapení, ale námi už mnohokrát vyzkoušené termální lázně na jihu Maďarska Harkany.
Cestovali jsme s CK autobusem a bylo to luxusní cestování, protože každý měl k dispozici 4 sedadla, jelikož nás bylo v autobuse pouze 10 cestujících. Tam i zpět. Ubytování jsme měli jednoduché, skromné, s tím, že v apartmánu bylo vše, co člověk potřebuje na přespání, vaření a hygienu. Stejně jsme celý den trávili na koupališti.


bazény s termální léčivou vodou, kterou.....
......je možno použít i jako pitnou kúru


Každý den ráno při příchodu na koupaliště jsme dostali na ruku "slušivý" náramek /každý den jiné barvy/, který nám umožňoval volně přecházet z naší části s léčebnými bazény do druhé části s bazény zážitkovými, dětskými, stánky s občerstvením a jinými různými atrakcemi.atrakce pro děti - vodní kolo
je možno i dělat něco pro své tělo, ne jen lenošitI když neumíme ani slovo maďarsky, tak je možno se zde docela dobře domluvit, jelikož jsou zvyklí na českou klientelu, takže všechny nápisy jsou i v češtině. A navíc Harkany leží u hranic s Chorvatskem, což je jazyk podobný našemu. Samozřejmě, že nás uchvacovala slovíčka jako - lekvaroš, makoš, lángoš, világoš, vizontlátášra, kalač, jogurtoš, csuszda.../píši, jak jsem slyšela, ne pravopisně správně/.....

A na závěr hádanka. Copak to visí na háčcích jako ozdoba v místní tržnici ???
Modrý kvítek

11. srpna 2013 v 9:23 | Janka |  Kytičky
Můj tatínek měl v květináči malý keřík, který mu vždy krásně kvetl. Nyní, co ho mám já, tak se mu do kvetení moc nechce, i když ho opečovávám, jak nejlépe umím. Až před dvěma dny se objevily první něžné modré kvítky. Tak snad už si u mě zvykl a bude dělat radost i mně. Poznáte o kterou rostlinku jde ???
Moc ráda mám i následující kytičky, které kvetou zářivými barvičkami. Jak se jmenují ??? To určitě snadno poznáte.


Kočičí den

9. srpna 2013 v 11:33 | Janka |  Zvířátka
Věříte na zázraky ??? Já už od včerejška - ANO !!!
20.července po návratu z dovolené v Maďarsku v Zalakarosi jsem psala, že se nám nevrátila domů naše tříbarevná kočenka - alias Milenka. Včera přišla. Celá urousaná, chloupky neurovnané, očenka špinavá, pohublá a stále mňoukala, ale bez viditelného vnějšího zranění. Zkrátka PŘIŠLA. Kde byla těch 26 dní ??? To ví jen ona sama. Pustila se do jídla a pití a chtěla se strašně mazlit. Snad to byl její poslední dlouhý výlet....Za chvíli nato slyším na dvorku typické kočičí - pché, ksss....Jdu se podívat koho ten náš kocourek zase prohání a nestačím se divit. Ne kocourek, ale jedna z našich kočiček si dovoluje na malé černé koťátko, které zabloudilo na náš dvůr. Bylo pěkné, čisťoučké, tak asi tříměsíční. Hned se také hnalo k misce s mlíčkem a vůbec se nebálo. Komu tak asi chybí ??? Obejdu sousedy a zeptám se. I když na vesnici to mnozí neberou tak, jako my, že kočičky jsou plnohodnotnými členy domácnosti jako my a snaží se jich všelijakým způsobem zbavit. Tak uvidíme, jak to dopadne.