Září 2013

Co nám také roste na zahrádce

30. září 2013 v 22:29 | Janka |  Zahrada
Loni jsem zde prezentovala, že máme srdíčkové brambory, tedy správně řečeno, brambory ve tvaru srdíčka.
I letos nějaké byly, ale nechci se opakovat a tak mám ukázku toho, jaké tvary si letos vymyslely mrkve, rajčátka či švestky.


Sklizeň

28. září 2013 v 21:29 | Janka |  Zahrada
Tak toto slovo u mě zrovna nevyvolává příjemné pocity. Mám raději začátky, než konce. Na jaře a v létě se budu plahočit na zahrádce, polezu po kolenou a budu neustále bojovat s plevelem, ale potom vypěstovanou úrodu zpracovávat ??? - To zrovinka nepatří k mým nejoblíbenějším činnostem.
Vždy to začne jahodami, meruňkami, rybízem, angreštem, višněmi a stále to nemá konce.
A protože Bartoloměji letos moc pranostika nevychází a předpovědi dokonce mluví i o ranních mrazicích, tak je nutno "zpracovávací" aktivitu zrychlit.
Vykopali jsme brambory, otrhali venkovní papriky a rajčátka a teď se chystáme na vinnou révu a její zpracování.
Ještě mám na záhonku něco málo špenátu, mrkve a fazolky. Tak snad ty mrazy chvíli posečkají.
Toto vínečko je ve skleníku a je na "mls" - Irsai Oliver
Toto je venkovní stolní odrůda

VavřineckéA aby toho nebylo málo, tak jsme koupili ještě 15 kg zelí a naložili jsme ho podle našeho osvědčeného receptu.

Jeden den bylo ve vaničce, aby se zaleželo
A zde už ve skleničkáchKrásnou oddechovou a ne pracovní neděli vám přeje Janka

Snad přežijí...

26. září 2013 v 21:48 | Janka |  Zvířátka
Když jsme se v půlce prázdnin vrátili z dovolené z termálů, našla jsem svoji malou skalku docela zdevastovanou. Nejdříve jsem to přičítala našim kočičkám, že zde v naší nepřítomnosti pořádaly orgie. Jenže při bližším pohledu mi bylo jasné, že kočky na vině nejsou.
Úplně zmizela čemeřice a listy hosty jako by někdo uřezal a všude se válely chomáče plazivých skalkových floxů a jiných rostlinek. A tak jsem šla po stopě. A moje podezření se potvrdilo.Tu spoušť tu zanechal náš známý "spolubydlící" - ježek, či spíše paní ježková, která potřebovala připravit příbytek pro překvapení, které pro nás chystala. A opravdu koncem srpna ti malí mrňousi začali vylézat z pelíšku a poznávat svět.

Neomylně je jejich nožičky zavedou vždy k miskám koček a setrvají tam tak dlouho, dokud nejsou misky prázdné. A to nejen večer po setmění, ale i v pravé poledne. Zkrátka hlad je hlad.
Spočítat je, to byl problém. Každý den jich bylo víc a víc. Konečné číslo je 6 malých ježečků.

Že ježci funí, dupají a vyskakují, to jsem věděla, ale že -
- pískají /hvízdají/ jako svišti, to jsem slyšela poprvé
- že jejich maminka je vezme za bříško do čumáčku / jako kočka kotě/ a nese je zpět do pelíšku, to jsem viděla
poprvé
- a že bydlí ježek se svou paní i po narození potomků, to jsem také nevěděla.

Možná toho o jejich životě nevím ještě mnoho, ale vím zcela určitě, že jsou to roztomilí tvorové.
Misky plníme teď vrchovatě, protože čas jejich zimního spánku se blíží a ráda bych se s nimi opět na jaře setkala.
Jak je mi nejlépe - podruhé

24. září 2013 v 21:15 | Janka |  Zvířátka
Tak abyste neřekli, že se zde chlubím fotkami, které mi přišly mejlem, tak dnes mám pro vás fotečky našich kočiček, které si myslím s těmi internetovými moc nezadají.
No posuďte sami, kde všude se dá pěkně odpočívat - na bráně, na markýze, na videu, v rýně, s páníčkem, ve vaně pod deštníkem, na ořechách, v servírovacím košíku....


Jak je mi nejlépe

22. září 2013 v 21:34 | Janka |  Zvířátka
Máte doma kočku???
Tak určitě budete se mnou souhlasit, že.....
- Každá kočka je osobností. Většinou si dělá, co chce. Můžete ji nachystat pelíšek, ale ona si lehne úplně někam jinam.
- Každá kočka je strašně zvědavá. Pokud se v jejím teritoriu objeví nová věc - krabice, sklenice, taška - musí ji okamžitě prozkoumat.
- Každá kočka je svá. Je to prostě individualita.
- Každá kočka strašně ráda spí. A není nad to, vybrat si to správné místečko.
Zdroj: Internet

Háčkované minikošíčky

20. září 2013 v 18:50 | Janka |  Háčkování
Datum 26. října se neúprosně přibližuje a já toho zatím ještě moc nemám.
Čím je toto datum významné ???
A co mi chybí ???
26. a 27. října jsme se domluvily, my blogové fanynky, že se sejdeme u Jitky . Tedy popravdě řečeno ten báječný nápad měla Jitka. A aby to nebylo jen tak obyčejné setkání, tak je zaměřeno "vánočně", tedy na výrobky s vánoční tématikou. No a to je to, co mi stále ještě chybí.
Pořád přemýšlím, co vyrobit ??? Co tu ještě nebylo??? A také nechci "opisovat".
A tak mě napadlo, že ozdobou na stromeček nemusí být jen zvonečky a andílci, ale i třeba malé košíčky, které se dají ledasčím ozdobit nebo naplnit.
A tak jsem začala improvizovat. A nějaký ten košíček už spatřil světlo světa.


Růže pro babičku

18. září 2013 v 22:23 | Janka |  Rodina
Pět růží. Každá jiná, každá jinak krásná.
Pět růží. Každá za jednoho člena dceřiny rodiny.
Modrá růže od HanýskaČervená růže od TomikaČervenožlutá od Lukáška


A poslední dvě růžičky jsou od dcery a jejího manžela.
Měla jsem z nich obrovskou radost. A protože sdělená radost je dvojnásobná radost, tak jsem vám tu krásu přírody musela ukázat.


P.S. - A babička je zase o rok starší.....Ach jo....A přidám ještě jeden malý dáreček, který jsem si vysoutěžila na blogu u Nattynky.


Tolik hříbečků, co nasbírala Natty, jsem ještě nikdy pohromadě neviděla. Vy ano ???Nedělní jarmark

16. září 2013 v 22:09 | Janka |  Jen tak
V neděli, druhý den Hanáckých slavností a dožínek, se na hlavním náměstí před radnicí konal tradiční jarmark. Počasí sice nebylo nejlepší, ale hlavní bylo to, že nepršelo.
Byla k vidění spousta zajímavých věcí, mě však jako vždy nejvíce zaujaly stánky s keramikou, s výrobky z kukuřičného šustí, s podzimní dekorací a pozornost budila i historická mlátička firmy Wikov. Já jsem ji na fotce zachytila hned v sobotu ráno, kdy byla na náměstí dovezena a instalována a bylo mi řečeno, že bude i zprovozněna.


A na závěr vám nabízím jízdu, buď na řetízkovém kolotoči, a nebo svezení v historickém kočáru.
Čemu dáte přednost ???

Pěkný nový týden přeje Janka

"Bele sme a bodem"

14. září 2013 v 22:10 | Janka |  Co mě zaujalo
Tradice. Máte rádi tradice ???
Dodržujete tradice, a nebo jste spíše pro pokrok a změnu ???
Já ctím tradice, ale pokroku a změně se nebráním.
Ctím tradice související s křesťanskými svátky, rodinné tradice, ale i ty, které se váží na místo, kde od narození žiji.
A jednou ze zavedených tradic, která se váže k mému rodnému kraji, jsou každoročně pořádané Hanácké slavnosti.
Jsou spojené s dožínkami, s hodovým jarmarkem, s předváděním tradičních lidových řemesel a s vystoupením folklorních souborů.
Dnešní setkání krojovaných Hanáků mělo začít průvodem městem, ale díky nepřízni počasí /dešti a velkému větru/ byl průvod bohužel zrušen. Takže se "Hanáci" jen neorganizovaně přesunuli ze svého shromaždiště v nádvoří zámku ke Kulturnímu a společenskému centru. Ale i tak pod střechou a na malém prostoru se bylo na co koukat. Každý z více jak třiceti folklorních souborů se předvedl svým připraveným krátkým programem a vrcholem byl společný přípitek krojovaných Hanáků. Vše se dělo pod přísným dohledem sčítacího komisaře. Z přípitku byly vyloučeny děti a ti, kteří nevydrželi až do přípitku a skleničku s hanáckou pálenkou už vyprázdnili. Přesto se dospělo k úctyhodnému číslu - 237 krojovaných Hanáků. Takže si můžete udělat představu, kolik krojovaných nadšenců se sešlo.
Fotoaparáty ze všech stran jen blikaly a nebyl snad jeden "Hanák", který by ochotně nezapózoval. A bylo opravdu, co fotit, i když některé fotečky jsou poznamenané deštěm.


Hanácký kroj
Ušití a vyšití jednoho kroje trvá i dva roky. A obléci si hanácký kroj není vůbec jednoduchá věc, někdy to trvá i hodinu. Není divu, když pod nažehlenou sukní, která je nařasena z devíti metrů dlouhého bílého plátna, patří několik spodniček. Kolem krku je bohatě zdobený límec /krejzl/, na haleně šněrovačka a ještě vrchní vestička a vyšívaná zástěra /fjertůšek/ s kapesníčkem. Na nohou krásné srdíčkové botičky a i spodní prádlo musí být vyšívané.Něco pro čtenáře

12. září 2013 v 22:03 | Janka |  Háčkování
Nemám na mysli nějakou zajímavou knížku, protože v současné době sklizně, zavařování a zpracovávání úrody, nemám absolutně utěšenou chvilku se pořádně a soustředěně začíst.
Mám pro čtenáře něco jiného.
Pokud nepřečtete knížku "jedním dechem - naráz", tak je nutno vědět, kde jste naposledy skončili. A k tomu jsou určeny záložky. Už nějakou dobu je vytvářím pro svoji německou přítelkyni Birgit.
Při hledání inspirace a námětů mně maximálně a nezištně pomáhá milá a ochotná Šárinka. Jí vděčím i za náměty na následující háčkované záložky. Šárinko, ještě jednou moc děkuji!!!