Říjen 2013

Co s nimi ???

31. října 2013 v 18:48 | Janka |  Kytičky
Tak tuto otázku a tento problém řeším snad každý podzim. Zvlášt letos, když počasí docela přálo a krásně kvetou, ba jsou v nejlepším květu.
A o čem je řeč ? O muškátech. Tak vypadaly dnes dopoledne.

Ty klasické, to by ještě šlo, těch mám jen dest květináčů a ty se naskládají vedle sebe na chodbu a po Novém roce z nich začnu odlamovat výhonky pro novou vegetaci. Ale co s plazivými muškáty?? Těch je také deset. Deset padesáticentimetrových truhlíků a ty už nějaké místo zaberou. Je mi líto je vyhodi na kompost a tak se snažím vždy jim najít nějaké místečko. Také u nich po Vánocích začínám stříhat a sázet "oplégry" do nových truhlíků. S použitím stimulátoru se mi většinou chytnou. Jenže ???
Často se mi stává, že staré muškáty v truhlících v únoru či březnu začnou napadat různé choroby a mšice a dosti schnou, i když je pravidelně zalévám a asi nedostatkem sluníčka bývají docela slabé, a pak je po řízkování. A v dubnu musím jít nakoupit nové. Jenže to je spousta peněz.
Existuje i možnost nastříhat řízky už nyní a zasáset nahusto jen do několika truhlíků a na jaře rozsadit. Tu jsem ještě nevyzkoušela.
Jaké máte zkušenosti vy s uchováním pazivých muškátů přes zimu ???
Kdo mi poradí ??? Budu vděčná za jakoukoliv radu a zkušenost.
Děkuje Janka

Repechy II.

29. října 2013 v 18:47
Včera jsem vám představila několik ukázek z toho, co si pro setkání v Repechách připravila VendyW, Jitka - Kerria, Miladka a Kukina.
Stejně překrásné a originální výrobky měla Šárka, mistryně frivolitek a stejně tak Evina, která představila i svoji korálkovou bižuterii.
Co všechno nádherného vytvořila Jitka, to si určitě dovedete představit. Nádherné, pečlivě vypnuté dečky, bezchybné, očko jako očko, vánoční vločky a zvonečky na stromeček a nejvíce se ovšem líbila minizvířátka a přívěsky na klíče.
Hela* zase udivovala přítomné volánkovými šály, které jsem ani nestihla vyfotit, jak se líbily a byly hned pryč.

A kolik, že se nás vlastně sešlo ? A odkud děvčata vážila cestu ?
Z Chomutova, ze Znojma, z České Třebové, z Podkrkonoší, ale i z okolí Prostějova.
Jitka - Yorga, VendyW, Miladka, Evina, Hela*, Jitka - Kerria, Katka, Šárka, Kukina a já.
Desítka nadšenců, která toužila se poznat a předvést něco málo ze svého umění, které jim přináší radost a potěchu, a do kterého dává i kus svého srdce. Dokladem toho je Šárčino srdíčko, které s jejím svolením posílám všem.
Repechy

28. října 2013 v 15:22 | Janka |  Co mě zaujalo
I malá místa mohou být svědkem velkých událostí. Dokladem toho je malá obec uprostřed Drahanské vrchoviny, kde žije asi jen 15 - 20 obyvatel. Že je toto místo kouzelné, potvrzuje i nově vybudovaný penzion Lada, jehož výstavbu investovala, i s pomocí peněz z evropských dotací, mistryně světa v dráhové cyklistice Lada Kozlíková a její trenér a partner Břetislav Usnul.
A právě tento penzion se stal historicky prvním místem setkání členek ŽK.

Setkání by se neuskutečnilo nebýt Jitky, /zakladatelky a správkyně ŽK/, která tento nápad nosila už nějakou dobu v hlavě a svůj nápad přeměnila ve skutečnost. Zorganizovala a připravila vše potřebné pro naše setkání, které bylo zaměřeno na "Vánoční tvoření".
A tak se sobota, dne 26.10., stala pro mnohé z nás dnem s velkým "Dé".
Nikdy předtím jsme se neviděly, znaly jsme se jen z blogů, a přesto za chvíli po našem příjezdu to pro nezasvěcené vypadalo, jako bychom se znaly celý život. Na stoly jsme rozložily naše háčkované, patchworkové, korálkové, pletené, či jinou technikou vytvořené věcičky a daly se do dalšího tvoření před zraky udivených návštěvníků penzionu.
Ti si s velkou zvědavostí prohlíželi háčkované ozdoby na stromeček, frivolitkové krajky, korálkovou bižutérii, voňavé a krásně zdobené perníčky,háčkovaná minizvířátka a sněhuláky, vánoční přáníčka, quillingové ozdoby, háčkované a ubrouskovou technikou vytvořené podšálky, patchworkové věnečky a kouličky. A ještě mnohé další naše s láskou ručně vytvořené výrobky.
Nálada a atmosféra byla výborná, měly jsme si toho tolik co říci, navzájem se naučit různé techniky tvoření a bylo nám spolu moc dobře.
Takže Jituš, velké poděkování za radost, dobrou náladu a pohlazení na duši, které nám /mně/ toto setkání připravilo a nemůžu končit jinak, než zvoláním - "Ať žije naše další, tentokrát jarní setkání !!!"


Malá ukázka tvořeníčka VendyW /artyčokové kouličky, zvoneček a čertík/, Miladky /panenky/, Jitky - Kerrie /artyčokové věnečky a kouličky/ a Kukiny /podšálky, perníčky a chňapka/.


Tyrannosaurus rex

24. října 2013 v 22:04 | Janka |  Rodina
Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob. Svou tělesnou stavbou patřil k nejmohutnějším a nejnebezpečnějším. Žil před asi 68 - 66 miliony let.
Měl výborný čich a zrak a dovedl aktivně vyhledávat potravu. Pohyboval se na svou velikost velmi rychle - snad až kolem 40 km/h - a dělal při běhu kroky dlouhé až 5,6 metrů. Velikost jeho stopy byla 86 cm.
Do dneška bylo objeveno již více než 35 koster tohoto obřího dravého dinosaura, který se dožíval nejspíše věku kolem 30 let.
Tolik praví Wikipedie.

A právě tohoto druhohorního predátora zbožňuje můj vnouček Tomášek a moc si přál ho dostat ve formě dortu ke svým šestým narozeninám. Paní, která nám k těmto příležitostem peče dorty, a i když je to jen její hobby a není v tomto oboru profesionál, se tohoto úkolu zhostila perfektně.
Dort - Tyrannosaurus rex - byl od originálu k nerozeznání.
A chutnal výtečně.

Uhádli všichni

23. října 2013 v 10:44 | Janka |  Hádanky
Hroznů bylo 95 kg.

Všichni jste obdivuhodní svým odhadem. Já bych si nevěděla rady. Nejblíže byla Intuice. Trefila téměř do černého.
Jako malá odměna pro všechny, kteří mi napsali milý komentík a typovali, je následující podzimní dekorace ve formě věnečku.


Děkuji také moc za vaši účast při vzpomínce na vaše ve škole získané znalosti -" Zpátky do školy". Byli jste stoprocentně znalí. Jen pro kontrolu - správné odpovědi.

1. Marie Terezie žila v 18.století, Jiří z Poděbrad v 15.stol., František Palacký v 19.stol. a Jan Amos Komenský
v 17.století,
2. V roce 1348 byla založena univerzita v Praze.
3 .Setkat se mohl Napoleon Bonaparte a maršál Kutuzov.
4. Král Přemysl Otakar II byl Přemyslovec.
5. Trojspolek tvořily státy - Rakousko-Uhersko, Německo a Itálie.

Obrázek číslo 1. J.A.Komenský
2. František Josef
3. Jan Hus
4. Marie Terezie
5.T.G.Masaryk

Ještě jednou děkuji VendyW, Jarmilce, Jitce, Helence-b, Vlaďce, Natty, Jarce a Šárince za účast a milý komentář v této druhé hádance.
Patří jim následující artyčokové srdíčko a něco málo hruštiček na smlsnutí.
Konečně přišla na řadu

22. října 2013 v 16:33 | Janka |  Pletení
Konečně přišla na řadu příze, kterou jsem si dovezla z letošní dovolené v Maďarsku. Je určena pro pletení volánkových šálů. Takže jsem musela oprášit dovednosti z loňského roku a první dvě šály z příze Frilly a Sashay jsou hotové.Jsem asi závislák

21. října 2013 v 16:37 | Janka |  Jen tak
V sobotu ráno si užívám toho, že vnouček Lukášek ještě spinká a chystám si vše potřebné k uvaření sobotního oběda.
Najednou strašná rána a po ní zhaslo světlo nad linkou, přestala vrnět lednice i mražák a manžel se díval na ztmavlou obrazovku TV.
Co se přihodilo ? Pojistky jsou v pořádku a opravdu také za nějakou chvíli se rozsvítilo světlo i obrazovka TV.
Mám ještě volnou chvilinku, tak chci zjistit jaké bude u nás počasí. Zapínám PC, ten funguje, ale připojení k síti není možné. Ani v poledne, ani odpoledne, ani v neděli.....Takže nemůžu jít na blog, ani na vaše blogy, nezjistím, zda-li už odešly posílané peníze, v jakým potravinách se vyskytuje draslík, který mi chybí, nemůžu poslat odpovědi na soutěž u Natty a kdy mi jede v pondělí autobus do města, protože musím k lékaři, chci si prohlédnout fotky, které jsem udělala. Je toho ještě více, co jsem chtěla na internetu zjistit. Mám ho za denního rádce a zdroj informací, a když najednou není, tak jsem jako bez ruky.
Pondělí ráno - sláva, už naskakuje !!! A já se můžu vrátit ke svému informačnímu zdroji, bez kterého už nemůžu být.


Absence internetu a pěkné víkendové počasí, ale mělo zase výhodu v tom, že jsme s manželem udělali docela hodně práce na zahradě. Padaných a otřepaných jablek bylo na přívěsný vozík za auto a hurá do moštárny. Z ní jsme si odváželi 240 litrů moštu. To všechno samozřejmě nevypijeme, ale časem se to promění v jinou /prý/ dobrůtku.

No hroznů bylo také hodně. Přesně jsme si každý sklizený košík zvážili a dospěli jsme k číslu.....Ale to už je hádanka pro vás.
Kolik kg hroznů je v těchto dvou nádobách ???
Pěkný nový týden vám přeje Janka

Variace na listové těsto podruhé

17. října 2013 v 15:35 | Janka |  Kuchyně
Opět jsem potřebovala stvořit nějakou rychlovku na malé pohoštění. Tentokrát ne sladkou, ale naopak k vínečku. Listové těsto mám vždy v zásobě a inspirativní sešit receptů ještě z dávných dob po ruce, a tak se šlo na to.

To, co vypadá, jako obyčejné tyčinky, tak to jsou tyčinky slepované.
Listové těsto jsem rozválela, rozdělila na dva stejné díly. Na jeden jsem nastrouhala tvrdý sýr a zakryla druhým dílem.
Spojená těsta jsem válečkem pořádně rozválela. Vrchní část jsem potřela rozšlehaným vajíčkem a posypala tradičně kmínem a kari kořením, může být i červená paprika, nebo sezamové semínko a sůl. Poté nakrájela na proužky, z nichž některé jsem stočila do spirálky.Další variantou jsou taštičky s párkem.
Listové těsto se opět rozválí na plát a nakrájí se na čtverce potřebné velikosti. Na každý čtvereček se dá kousek párku, já jsem měla doma debrecínské párky, a uděláte šátečky.
Ty nejvíce chutnaly.

A do třetice - sýrové čtverečky.
Můžou se také naříznout rohy a při pečení se vám čtverečky stočí do efektních větrníků.
A teď ještě dobré vínečko, společnost milých lidí a dobrou náladu vám přeje JankaJak na to.....

15. října 2013 v 18:55 | Janka |  Ostatní tvoření
Je to velmi jednoduché. Na růžičky z listí používám listy těchto tvarů.
První list přehnu na polovinu stopkou k sobě.A z jedné strany začnu motat ruličku.To bude prostředek růžičky.
Poté vezmu další list a opět ho přehnu na polovinu a zkraje přiložím středovou ruličku.A středovou ruličku tímto listem ovinu dokola.A tak stále dokola.

Podle toho, jak chcete mít růžičku bohatou, tak tolik použijete listí na ovinutí.
Poté trošku upravím, abych měla opravdu tvar růžičky, popřípadě trošku povytáhnu středovou ruličku a stáhnu nejlépe vázacím drátkem - dosti silně, aby se mi růžička nerozmotala.
A to je veškerá věda.

Přeji hodně trpělivosti a radosti z tvoření !!!

A napište, jak se vám to podařilo !!!

Nastal čas růží

14. října 2013 v 9:18 | Janka |  Ostatní tvoření
Samozřejmě myšleno obrazně, i když moje růžičky na zahrádce jsou plné poupátek, které už asi bohužel nevykvetou.
Mám na mysli růže z listí. Používám je jako podzimní dekoraci do vázičky, na věneček, či do kytice na dušičkové zdobení. Vytvoření růžičky je velmi jednoduché a výsledek docela efektní. Kdyby si někdo nevěděl rady, jak na to, tak ráda přidám obrázkový návod.