Listopad 2013

Kroucené pletení

26. listopadu 2013 v 9:30 | Janka |  Pletení z papíru
Konečně nastala ta pravá chvíle a správná konstelace a já jsem realizovala to, na co jsem se dlouho chystala. A to je zvládnout techniku krouceného pletení z papíru. Jako dítko jsem kdysi sice vyráběla touto technikou ozdoby ze stébel obilí, ale mé tehdejší umění už dávno odvál čas. A tak s pomocí internetu jsem své dovednosti oprášila. Zatím je to takové kostrbaté, ale chce to cvik, ostatně jako vše. A tak vyrábím hady, ze kterých budou věnečky a podkovičky. Tyto polotovary musím namořit, nalakovat a nazdobit. A pokud se to podaří, tak bude něco málo na dárečky a na předvánoční výzdobu.

V listopadu jsem - jak jinak - opět soutěžila u Natty. Tentokrát nešlo vůbec o vědomosti, um nebo znalosti, ale o pouhé štěstíčko, o hádání. Ale i tak mě její listopadová lumpárnička moc bavila.
Za odměnu za mé snažení jsem dostala tento krásný diplomek, který se mně nechce zobrazit a nebo se objeví i dvakrát. To je na "vůli blogu", který se mnou už dva dny laškuje.
Natty, moc děkuji !!!

Krása perníku

23. listopadu 2013 v 15:16 | Janka |  Co mě zaujalo
Možná i vám přišly mejlem tyto obrázky, a nebo je už znáte z dřívějška. Nicméně jsou tak nádherné a inspirativní, že nemůžu jinak, než vám je ukázat. Třeba budou pro vás inspirací.

Vánoční výměna u Ajky

21. listopadu 2013 v 12:27 | Janka |  Jen tak
Pokaždé si říkám, že příště už néééé. Že už se do žádné výměny nebudu hlásit. A opět podlehnu a neodolám.
A tak opět tvořím, lépe řečeno už mám maličkost nachystanou, pro mě určenou, Ajkou vylosovanou neznámou účastnici. Jen vše nafotit, zabalit a dojít na poštu. Trvá mi to.
Zato můj protějšek si pospíšil a tlustá velká obálka už v pořádku dorazila. Jejím obsahem byl dáreček v podobě patchworkové vánoční dečky na stůl. Zhotovila ji pro mě Marie, a jako by věděla, že zrovinka tato délka a šířka se mi na můj stoleček hodí.
Maruško, moc děkuji!!!!
Jen malé vánoční dozdobení - jablíčka, oříšky, perníčky, svíčičky - a hned je tu ta správná atmosféra.Retro hádanka

19. listopadu 2013 v 19:34 | Janka |  Hádanky
Tentokrát to nebude nic složitého, zvláště pro vás "babičkovského věku".
K čemu se používala tato věcička ???
Jedna malá, ale důležitá součástka bohužel chybí.


Kouličky podle Vendy

17. listopadu 2013 v 21:53 | Janka |  Artyčok
Na našem setkání v Repechách, tedy přesněji řečeno na setkání členek ŽK, jsme se každá věnovala jiné činnosti. Někdo háčkoval, jiný pletl, někdo se učil frivolitky a někdo si jen tak povídal. Já jsem využila přítomnosti Vendy, odbornice na falešný patchwork a stala jsem se alespoň na chvíli její žačkou. Žasla jsem nad nepřeberným množstvím nádherných stuh pečlivě uložených v krabičce a také jsem obdivovala její zručnost. No a co jsem se naučila??? To, že vzor nemusí mít vždy tvar hvězdy či kytičky, ale také krásné spirály. Sice na mých výtvorech je ta spirálka značně "unavená", ale už vím, jak na to, a když to budu pečlivě trénovat, tak snad za čas se to té opravdové spirále bude podobat.Vendy, moc děkuji za ochotu a trpělivost !!!!

Hádanka - rozluštění

16. listopadu 2013 v 20:19 | Janka |  Hádanky
Už vás nechci dále napínat, a tak vám prozradím k čemu slouží věcičky na následující fotečce.

Dcera kdysi nosila dlouhé vlasy, a tak zkoušela různé formy jejich úpravy - rozpuštěné, do copu, francouzského copu či ohonu nebo lokýnky. No a právě na vytvoření lokýnek slouží tato "udělátka".
Takže jste vlastně měly pravdu. Používají se k pletení, sice ne z příze, ale z vlasů.

Hádanka

15. listopadu 2013 v 15:56 | Janka |  Hádanky
K čemu slouží věcičky na obrázku ???
Zahrádka se nechce vzdát

13. listopadu 2013 v 22:22 | Janka |  Zahrada
I když je už pomalu polovina listopadu, tak na některých místech v naší zahrádce to vypadá skoro jako na jaře. Kvetou žluté petrklíče a voňavé fialky a i letničky se nechtějí ještě rozloučit - rudé šalvěje, žluté afrikány a měsíčky, muškáty a samozřejmě macešky, ale ty asi kvetou v každé roční době. Také kateřinky ještě nespálil mráz.
A tak naše zahrádka, i když už je trošku posmutnělá, není ještě uložena k zimnímu spánku a nabízí stále barevnou podívanou.
listopadový petrklíčlistopadová fialkačervený šalvěj
žluté afrikányi měsíček stále kvetei muškát se stále ještě držídvojbarevné minimacešky
žluté kateřinky
červené kateřinky
bílé kateřinky
Žlutá, modrá, červená i bílá.......

Martin nepřijel

11. listopadu 2013 v 22:20 | Janka |  Háčkování
Myslím tím Martina na bílém koni. Ne, že bych zrovna stála o sníh už teď v listopadu, ale tradice je tradice a mají se dodržovat. A když nám nepřivezl sníh na sněhuláka, tak si musím pomoci jinak. Háček, bílá bavlnka, korálky a něco na dozdobení a najednou je tu sněhuláků spousta.Který by byl vaším favoritem ???Nostalgie či vzpomínka ???

9. listopadu 2013 v 15:09 | Janka |  Jen tak
Byli jste někdy v lázních ? Já ne. Myslím na léčení. Jinak jsem samozřejmě byla na otočku v Luhačovicích, Teplicích nad Bečvou, Piešťanech, Karlových Varech či Poděbradech.
Největší dojem ovšem na mě zanechaly Luhačovice, protože jsou spojené s mým dětstvím. Byla jsem zde s rodiči na naší první dovolené. Spali jsme v soukromí, v malém pokojíku, kde byly na spaní pouze manželské postele, takže já spala uprostřed mezi rodiči. Ráno jsme šli na kolonádu, ochutnat "pramen" a poté na snídani do mléčné jídelny. Dodnes cítím chuť napěněného kakaa ve vysokém pohárku a k tomu měkkého loupáčku s mákem. Byl to pro mě tehdy opravdový svátek. I když mi Ottovka vůbec nechutnala, tak jsem dělala, že ji piji z lázeňského pohárku, protože se mi moc líbil a hrdě jsem s mašlí ve vlasech, korálech kolem krku a v nařasených kraťasech pózovala tatínkovi - fotografovi. Možná vám to některým něco připomene.


Potud vzpomínky.
A nostalgie ???
Kromě vzpomínek mi tuto krásnou, jedinečnou a nenávratnou dobu dětství připomínají pouze lázeňské pohárky.
Zde jsou.
ten už něco pamatuje, je to na něm vidět