Prosinec 2013

Novoroční přání

30. prosince 2013 v 23:13 | Janka |  Jen tak

PF - 2014Stálé zdraví, dobrou náladu, hodně optimismu, sil a elánu do dalšího roku vám všem přeje Janka

Poslední zvonění

30. prosince 2013 v 11:57 | Janka |  Pletení z papíru
Poslední zvonění.....tentokrát ne školnímu roku a vlastně i celému studiu ve škole před maturitou, ale současnému roku 2013. Už má na kahánku a ať chce, či ne, tak musí uvolnit cestu svému nástupci.
Rok 2014.
Jaký asi bude ??? Co všechno nám změní ? Bude pro nás příznivější či horší? Otázek by byla jistě spousta.
A tak to necháme na něm a tomu současnému pěkně zazvoníme.
Bim - bam....

Za pět minut dvanáct

29. prosince 2013 v 13:06 | Janka |  Pletení
Dodělávali jste někdy dárek ještě na Štědrý den ???
Já letos ano. Měla jsem ovšem výhodu v tom, že Ježíšek k nám chodí a naděluje dárečky pro rodinu mé dcery až následující den. Tak se mohlo vše docela v klidu stihnout.
Nedávno jsem si na doporučení koupila přízi Cassandru, která je určena přímo pro pletení šálů a nákrčníků. Je poněkud silnější, ale měkkoučká a heboučká a opatřena v určitých intervalech bambulkami. Na pletení se mají použít jehlice číslo 7 až 9. Já jsem pletla těmi nejsilnějšími jehlicemi, které jsem měla doma. A sice číslem deset. První pokus nevyšel. I když jsem použila klasický vzoreček na šály, vznikl tvrdý nepružný čtverec jako prkno. Tak tedy vypárat. Najít nový vzoreček, plést co nejvolněji a na druhý pokus se zadařilo.
Dceři se nákrčník líbil, hned si ho dala kolem krku a celé odpoledne ho vůbec nesundala. Tak snad jsem udělala zase něco praktického, užitečného a snad i moderního a efektního.
Poděkování a hádanka

27. prosince 2013 v 22:37 | Janka |  Hádanky
Poděkování, ano poděkování všem, kteří mi poslali krásná přáníčka či dárečky a také napsali milé a upřímné komentáře k vánočním svátkům. Moc jste mě potěšili a udělali velkou radost a jsem vděčná za nová přátelství, kterých si nesmírně vážím.Ještě v pondělí, den před Štědrým dnem jsem byla "poštou" obdarována. Samozřejmě pošta mé obdarování jen zprostředkovala. Tím pravým dárcem byl úplně někdo jiný. Milá, něžná a pracovitá "dušička", kterou znám pouze z blogu a která na mě nikdy nezapomene. Rozdává radost svým uměním a milým slovem nejen mně. Má svůj osobitý nezaměnitelný "rukopis", obrovskou fantazii, smysl pro detail a tvůrčí nápaditost. Já ji za její vánoční dárečky strašně moc děkuji.
A zde jsou.

A teď je na vás, přijít na to, kdo mě tak krásně a mile obdaroval.......No, nebudu už vás dále napínat. Miluška to jednoznačně odhalila. Byla to ŠÁRINKA.

Vánoční stromeček

25. prosince 2013 v 19:16 | Janka |  Jen tak
Myslím, že není snad ani jedna domácnost, kde by na Vánoce chyběl vánoční stromeček. Ať už velký či malý, umělý nebo přírodní, anebo alespoň malá ozdobená větvička ve vázičce.
Tradice zdobení vánočních stromečků pochází z Německa a do českých zemí se dostala na začátku 19. století.
A čím vším je možno stromeček ozdobit asi není nutno vypočitávat. Někdo je příznivcem klasiky - skleněných baněk, někdo dá přednost přírodním materiálům jako je dřevo, kukuřičné šustí, ozdoby ze slámy nebo papíru, a nebo si ozdoby jednoduše uháčkuje, žeee ???
A nebo si může dokonce celý stromeček, samozřejmě, že malý, uháčkovat.
Já jsem pro tentokrát zvolila jiné varianty a získala jsem opět zajímavé vánoční dekorace.
stromeček pletený z papíru
artyčokový stromeček /ten už znáte z Repech/
A tak vypadá náš vánoční stromeček ozdobený /skoro/ jen háčkovanými ozdobičkami.Vánoční přání

22. prosince 2013 v 17:59 | Janka |  Jen tak

Vánoce v předstihu

21. prosince 2013 v 22:34 | janka |  Dárečky
Tak už mám Vánoce v předstihu. Ne, že bych měla všechno hotovo a připraveno, to ještě zdaleka ne, ale už mám pod stromečkem, který jsem si včera nazdobila, první dárečky.
Úplně ty první, překrásné háčkované přívěsky - dva kamarády od Jitky, ty jsem vám už představila.
Nezůstali osamocení, přibyl jim domeček, hvězdička, jmenovky na dárečky, čajíky a nádherné ozdůbky na stromeček.
Blani, moc si tvých dárečků vážím a děkuji za ně.


Stejně tak mě potěšila přáníčka od Květy a Helenky a kalendáříky, které obohatí moji sbírku.Poté přišly dva balíky z Německa. Ten první byl od mé "kalendáříčkové přítelkyně" Birgit, která ví, že ruční práce jsou mou vášní, a tak mě občas zásobuje různými časopisy s touto tématikou, za což jsem ji nesmírně vděčná. Alespoň budu mít ispirace pro příští rok.

A v druhém balíčku, od Siegrid, jsem našla všelijaké dobrůtky a mimojiné svítícího sněhuláčka a vánoční kočičky.
Moc vám všem za ty milé a s láskou vytvořené a darované věcičky děkuji.
Vaše Janka

Opět kouličkuji

19. prosince 2013 v 22:56 | Janka |  Artyčok
Teď tedy momentálně už ne, ale když mi stávkoval blog, tak jsem si musela večer nějak spravit náladu. Je to činnost, která je sice náročná na materiál a není nejlevnější a chce více času a soustředění, ale zcela mě pohltila. Mám na mysli artyčok, neboli falešný patchwork.
Nejdříve jsem začala kouličkama o menším průměru, a potom přešla k těm větším. A musím dát za pravdu VendyW, že na těch větších vzor více vynikne a jsou na dekoraci více výraznější.
Tímto s artyčokovými kouličkami letos končím a snad zase opět až příští rok.P.S. - Už mi zůstaly pouze dvě velké kouličky na výzdobu okna, ostatní jsem darovala svým blízkým.

Jede, jede, poštovský panáček....

17. prosince 2013 v 16:37 | Janka
.....jede, jede, poštovský pán.
Kdo by neznal tuto krásnou lidovou písničku. Patřila určitě k prvním, kterou jste se v dětství naučili.
Doručování zpráv v jakékoliv podobě není vynálezem součastnosti, ale už ve starověku si lidé potřebovali něco na dálku sdělit a používali k tomu různé prostředky. Moderní doba přenos informací urychlila, zavedla nové možnosti a prostředky a my jsme se jim většinou ochotně přizpůsobili.
Vše se nějak díky - nejdříve- telegramům, později faxům, telefonům, SMS zprávám, mejlům urychlilo. Pro mnohé výhoda, ale vytratilo se kouzlo nedočkavého očekávání obálky s exotickou známkou a neznámým obsahem.
Kdy byla vůbec vydána první známka a co bylo na ní zobrazeno???
Stejně tak neobyčejnou "věcí" je pro mně poštovní schránka. Ne ve všech zemích "kvete modře". A kdy vůbec byly tyto vymoženosti zavedeny???
Samozřejmě, že i já upřednostňuji rychlost předání informace, ale psaní rukou mi nečiní žádné potíže a stejně tak, alespoň dvakrát v roce, udělat svým blízkým radost vlastnoručně vyrobeným přáníčkem.
A tady jsou ta vánoční.

Doháním zpoždění

16. prosince 2013 v 22:30 | Janka |  Pletení z papíru
Čtrnáct dní je čtrnáct dní. A tak stále doháním blogové zpoždění. Všichni jste měli pro mě svým tvořením tolik vánoční inspirace a já jsem chtěla také trošku přispět. A tak, co mělo být k vidění už před nedávnem, spatřuje světlo světa až nyní.
Je to jen maličkost, která je brzy hotová, ale může někomu jako dáreček udělat radost.