Prosinec 2013

Háčkované 3D ozdoby

14. prosince 2013 v 15:36 | Janka |  Háčkování
V podkroví, kde se pravidelně netopí, míváme vždy přírodní stromeček, který tak rychle neopadá a můžeme se z něho radovat až do Hromnic. Na jeho ozdobení používám jen to, co si vyrobím, nic umělého. Takže ho zdobí háčkované vločky, rybičky, stromečky, sněhuláci, hvězdičky.....
Samozřejmě, že jsem chtěla letos něco nového, a tak jsem vytvořila 3D ozdoby. Není to žádná novinka a nic světoborného.
Jde jen o to, že ze dvou spojených srdíček uděláte srdíčko jedno a ze tří hvězdiček hvězdičku jednu. Vypadá to docela efektně, je to plastické a zase něco nového.
Posuďte sami....
Dva kamarádi

13. prosince 2013 v 10:35
Pokaždé, když se na Jitčině blogu objeví nová háčkovaná zvířátka, tak jsem jejich velkým obdivovatelem. Perfektně vystižený tvar, očko jako očko, jeden sloupek jako druhý, dokonalý vzhled. Zkrátka Jitčina zvířátka, to nejsou jen uháčkované věcičky, to jsou živí tvorové, kteří mají osobní kouzlo, mají svoji duši. Už na setkání v Repechách jsem měla možnost si je "ochytat" a na vlastní oči vidět, jak lehce přicházejí na svět. Neobdivovala jsem je jen já, ale byly středem pozornosti všech, kteří zavítali do penzionu Lada, kde se naše první setkání uskutečnilo.
Není snad zvířátko, které by Jitka ještě nevyzkoušela. Opička, slon, sova, prasátka, žabky.....Všechna zvířátka pěkně pospolu v jednom košíku. Tak se i stalo, že věční rivalové - kočka s myškou - pěkně pospolu se vydaly na cestu a k mému úžasu doputovaly až k nám domů. Bylo to obrovské a nečekané překvapení. Tak se nyní i já můžu pyšnit originálními přívěsky, které mi budou zdobit doma moje oblíbené místečko a stále budou nabádat k tomu, že i to, co se nemělo rádo, může v sobě najít zalíbení.

Jituš, moc děkuji za krásné vánoční přáníčko, kalendáříky a dva kamarády !!!


Volánkové šály naposledy

12. prosince 2013 v 11:14 | Janka |  Pletení

Myslím, že jim už odzvonilo a přestávají být moderní. Ale protože jsem měla doma ještě dvě příze k tomuto účelu, tak jsem je upletla. Dárečky v záloze se vždycky hodí.A nyní se už zaměřím, pokud budu plést něco na krk, na nákrčníky. Loni, při návštěvě Krakova jsem si jeden nákrčník koupila a nemůžu si ho vynachválit. Je jemňoučký, hřejivý, praktický a myslím, že i efektní.

Teď jen musím vyzkoušet ten správný vzoreček, vhodnou sílu jehlic, zanechat vánočního tvoření a dát se do výroby něčeho praktického. Byla mi doporučena příze Cassandra, která je určena speciálně pro šály a nákrčníky a je ozdobena malými bambulkami.
Znáte ji ??? Máte s ní někdo zkušenosti ???
Tři v jednom

11. prosince 2013 v 9:10 | Janka |  Jen tak
Tři v jednom. Mám na mysli - pečení, soutěžení a tvoření.
Zatím jsem pekla jen perníčky, tedy ne já, ale naší chlapečkové a tyto perníčky mají také název - Ihned k jídlu.
Já je dělám většinou z poloviční dávky a častěji, protože moc chutnají.
Tak tedy, co na perníčky budete potřebovat:
60 dkg hladké mouky
25 dkg mletého cukru
10 dkg medu /4 lžíce/
12 dkg másla
1 dkg sody
3 vejce
1 kávová lžíce skořice
6 - 8 hřebíčků /pomlet/
Udělat těsto / já ho dávám do druhého dne odpočinout do lednice/, vykrojit a potřít vodou. Péci ve vyhřáté troubě maximálně 5 - 7 minut - více NE. Po vytažení z trouby potřít vajíčkem. Perníčky jsou světlejší a ihned se dají jíst. Netvrdnou. Pokud vyzkoušíte, tak přeji dobrou chuť !!!
Opět jsem soutěžila. Jak jinak - u Natty. I přes potíže s Blogem se Natty nenechala odradit a připravila pro nás typovací dárečkovou soutěž. Za naše snažení jsme byli opět všichni zúčastnění odměněni krásným originálním diplomkem.
Natty, moc děkuji!!!No a konečně, pokud byste chtěli tvořit s předškoláky, ale i dítky školou povinnými, tak perfektní inspirativní stránky najdete ZDE. Za jejich objevení vděčím a moc děkuji Dagmar.Přeji krásné adventní dny.
Janka

Pletené věnečky

10. prosince 2013 v 10:16 | Janka |  Pletení z papíru
Na nějakou dobu jsem odložila háček a jehlice a začala motat ruličky. A zase mě to chytlo. A pořádně. Vyzkoušela jsem si točené pletení a zjistila, že to není vůbec nic složitého. Z mých "hadů" se staly věnečky a podkovičky, jejichž polotovary jsem vám už ukazovala. Nyní si oblékly sváteční kabátek a zdobí okno a vstupní dveře.
A pletu dál. Co to bude ??? Opět něco vánočního.

věneček do oknavěneček na vstupní dveřeTvořivý víkend

9. prosince 2013 v 13:27 | Janka |  Rodina
Téměř každý víkend mi dělají společnost mojí dva vnoučci. Čtyřletý Hanýsek a čerstvě šestiletý Tomášek. Oba dva jsou velcí čiperové, co chvíli neposedí a musejí být neustále zaměstnaní. Na jaře a v létě to nebyl žádný problém. Většinu času jsme trávili na dvorečku, v zahradě, na dětském hřišti, na vycházkách, nebo u potůčku. Ale co teď v zimě ??? Vždycky musím mít vymyšlenou nějakou činnost. Díky Dagmar jsem na netu objevila perfektní stránky, kde je spousta inspirace právě pro tuto věkovou kategorii. A tak jsme vyráběli slony a ozdobná brčka.
Došlo také na pečení perníčků. Já jsem jen rozvalovala těsto a vše ostatní dělali kluci. Jsou to perníčky, které se dají hned po upečení jíst. Nejsou sice moc tmavé a ozdobené, ale jsou moc dobré.

Pokud by někdo chtěl tvořit s předškoláky, ráda pošlu odkaz na patřičné stránky a stejně tak recept na perníčky.

Dlouhých čtrnáct dní

9. prosince 2013 v 13:05 | Janka |  Jen tak
Čtrnáct dní.....
Je to dlouhá doba, nebo krátký čas ??? Jak se to vezme.
Proti věčnosti to určitě nic neznamená, ale když přijdete o něco, co máte rádi, tak i 14 dní je dlouhá doba.
A to se stalo mně. Můj blog mě přestal vnímat, onemocněl. A já jsem mu toho tolik chtěla říci a ukázat.
I když jsem se snažila mu pomoci, tak moje léčba byla bezvýsledná. Naštěstí se objevila jiná, zkušenější a úspěšnější léčitelka a ta řekla: "Tak dost, a z postele ven!"
I když je můj blog ještě moc slabý, přesto se už postavil na nohy a zkusil první krůčky. Ale léčba potrvá určitě ještě dlouho.
Nattynko, moc a moc děkuji.
A následující růžičky jsou jen pro tebe.Přeji pěkný předvánoční čas.

Janka

Krásný adventní čas

8. prosince 2013 v 14:37 | Janka

Všem návštěvníkům mého blogu přeji...


příjemné prožití druhé adventní neděle a než se nám BLOG uzdraví,
tak hodně trpělivosti a hezkých předvánočních dnů.

Janka