Březen 2014

Bramborová harmonika

30. března 2014 v 19:10 | Janka |  Kuchyně
Bramborová harmonika - právě tak se jmenovala naše sobotní mňamka, na jejíž přípravu jsem dostala recept od kamarádky Helenky. Její příprava je velmi jednoduchá a je to milé zpestření jídelníčku.
Na přípravu "bramborové harmoniky" budete potřebovat - větší brambory, klobásku, slaninu, kabanos, česnek, cibuli, sůl a koření podle chuti /gyros, grilovací, kari..../
Oškrabete si brambory a ostatní suroviny nakrájíte na tenké plátky.
Brambory si nakrájíte na harmoniku a nedokrojíte, aby se brambora nerozpadla a do "dírek" vložíte to, co jste si nachystali.


Dáte do pekáčku, osolíte, okořeníte, pokapete olejem a zakryjete alobalem. Pečete na 200 stupňů asi tak 45 minut.
Na závěr můžete posypat strouhaným sýrem a dát ještě na 5 až 10 minut zapéct.


Se salátem z kyselého zelí a paprikou to fakt byla výborná mňamka. Vřele doporučuji.

A dobrou chuť všem, kdo tuto mňamku vyzkouší.

Proč se říká? Jak to tedy je

29. března 2014 v 18:37 | Janka |  Co mě zaujalo
Jak to tedy je s běžně užívanými rčeními a úslovími doopravdy?
Následovně:

1.Gordický uzel - spletitá, nesnadno řešitelná situace
2.Pandořina skříňka - symbol zvědavosti, která přináší zlo
3.Dlouhé vlasy, krátký rozum - vyvyšování mužů na úkor žen
4.Jidášův groš - peníze získané za zradu
5.Ležet jako Lazar - být nemohoucí, vážně nemocný, odkázaný na pomoc jiných
A jak tato úsloví vznikla???
1.Král Gordios dal ve městě Gordion /Malá Asie/ vybudovat chrám, v němž umístil i vůz a na jeho oje dal upevnit uzel z lýkového provazu, tak zamotaný, že neměl začátek ani konec. Podle pověsti měl ten, komu se podaří uzel rozvázat, dobýt Asii a stát se jejím vládcem. A komu se to podařilo, no podařilo, on ho nerozvázal, ale rozetnul mečem.
To už je opět hádanka pro vás.....2.Pandora byla stvořena na příkaz nejvyššího boha Dia, bohem ohně Hefaistosem a všichni bohové ji něčím obdarovali - krásou, obratností, svůdností, rozumem..... Právem se tedy jmenovala Pandora, tj. všemi obdarovaná. Do výbavy však dostala i skříňku, do níž každý z bohů odložil věci, kterých se chtěl zbavit. Jenže zvědavá Pandora skříňku, jejíž obsah neznala, otevřela, a i když hned víčko přiklopila, ze skříňky se rozletěly do světa nemoci, bolesti, trampoty, strasti a zla. Na dně skříňky se krčila jen naděje.
Šťastný věk lidstva skončil.3.Pověst o kněžně Libuši určitě všichni znáte. Běda mužům, kterým žena vládne....

4.Jidáš patřil ke dvanácti Ježíšovým učedníkům. Ježíše zradil a pomohl k jeho zatčení a jako odměnu za to dostal třicet stříbrných šekelů.
5.Byl bezejmenný boháč, který denně pořádal hostiny a dobře si žil a Lazar, nemocný chudák, který ležel u vrat jeho domu a byl odkázán na zbytečky, které spadly z boháčova stolu. Když oba zemřeli, dostal se boháč do pekla, kde strašně trpěl a Lazar do místa odpočinku spravedlivých. Po smrti se tedy jejich role obrátily.
Podle biblického Lazara dostal název i "lazaret", původně místo u městských bran, kde zůstávali lidé, postiženi nakažlivými chorobami /jakési infekční oddělení/.

Pěknou neděli vám přeje Janka

Proč se říká ?

27. března 2014 v 11:13 | Janka |  Co mě zaujalo
Proč se říká - to je název knížečky PhDr. Stanislavy Kovářové.
Její obsah je zaměřen na objasnění a vysvětlení původu různých rčení a úsloví, která se v průběhu doby stala nedílnou součástí běžné mluvy. Tato rčení se dají vyjádřit stručnou větou, někdy dokonce jen jedním slovem, které charakterizuje situaci.
Mnohá tato úsloví a rčení mají původ v biblických příbězích, jiná v antických bájích a pověstech, a nebo ve starších českých dějinách. a některá vnikla v době nové i nejnovější. Kdo by neznal spojení - "dopadli jsme jako sedláci u Chlumce", či " nakoupit za babku", a nebo Sisyfovská práce".

Tato knížečka vysvětluje těchto spojení přesnou stovku.
Já jsem pro vás vybrala jen pět těchto úsloví, Poradíte si s nimi ???
Zkrátka, co vás napadne, když se řekne -

1.Gordický uzel
2.Pandořina skříňka
3.Dlouhé vlasy, krátký rozum
4.Jidášův groš
5.Ležet jako lazarA aby to nebylo jen o přemýšlení, ale také o smyslech, posílám vám nedělní bábovečku, kterou jsem pekla podle receptu u Květy. Květuš byla výborná. Moc děkuji za recept.


A právě rozkvetlou azalku a bílé ještě "josefovské" růžičky od vnoučků ......


Háčkované kytičky

24. března 2014 v 22:19 | Janka |  Háčkování
Máte rádi velké projekty, a nebo spíše drobnosti ?
Mám na mysli vytvořit velkou deku z mnoha desítek čtverečků, uháčkovat dlouhé letní šaty či ušít velkou hodně pestrou patchworkovou pokrývku. Pokud patříte k té první skupině, tak se před vámi hluboce skláním a obdivuji vaši vůli a trpělivost.
Já se spíše řadím k těm, kteří rádi stále něco nového objevují a dlouho nevydrží u jednotvárné práce. A proto dávám přednost tvorbě drobností a maličkostí. A k těm patří i následující háčkované kytičky, které už nějakou dobu používám k přizdobení mých různých výrobků.
A pro ty, kteří rádi experimentují a hledají stále něco nového a ještě nevyzkoušeného, přidávám i návod jak na tyto jednoduché kytičky.


Opět nezklamala

23. března 2014 v 10:29 | Janka |  Kytičky
Opět nezklamala a opět mi dělá velkou radost. I když letos jen dvěma velkými květy, na rozdíl od loňského roku, kdy se pyšnila třemi obrovskými květenstvími. O kom je řeč??? O kytičce, kterou mám po manželově mamince, kterou jsem nikdy moc nevyhledávala, a která už má více, jak desítku let za sebou. A ona se mi každoročně takhle odměňuje, jako by chtěla říci: "Vidíš, tys mě celou dobu přehlížela a teď koukáš, jaká jsem krásná."
Pokojová kytička, původem z Jižní Ameriky, jejíž odborné jméno je Clivia miniata neboli klivie či řemenatka.

Pepík, Pepča, Pepan....

20. března 2014 v 23:04 | Janka |  Co mě zaujalo
....Pepino, Pepin, Pepek, Jožka, Jožin, Joža, Josífek, Joska,Jožinek....
Kolik ještě všelijakých jiných variant má toto jméno. Asi žádné jiné by mu nemohlo konkurovat.
Dočetla jsem se, že je to jméno hebrejského původu a do češtiny by se dalo přeložit jako - Ať Bůh ti dá či Ať Bůh ti přidá....Co se týká četnosti, tak v současné době je na 6. místě žebříčku za jmény Jiří, Marie, Jan, Petr a Jana a jeho nositeli jsou spíše páni v letech než mladíci.
Nicméně i v naší rodině se toto jméno vyskytuje a jelikož bydlíme na venkově /sice naše obec má status města, ale pro mě je to vesnice/, tak každý rok vpředvečer svátku všech Josefů je dodržována jedna krásná tradice. Pár postarších "mladíků - hudebníků" se domluví, vezmou nástroje a jdou Josefům k jejich svátku vyhrávat. Není to nic jednoduchého, protože každý Josef je dojat, že si právě na něho vzpomněli a chce příchozí hudebníky za jejich snahu odměnit malým občerstvením, většinou tekutého charakteru. A ne jinak tomu bylo i letos.Ať žijí všichni Josefové, Pepíci, Pepani, Josífci, Jožkové......Tak tohle jen tak neuvidíte

18. března 2014 v 14:02 | Janka |  Jen tak
Pod tímto názvem mi přišel nedávno mail se spoustou krásných, zajímavých, jedinečných a originálních fotek, které si nemohu nechat jen tak pro sebe. A tak několik z nich vybírám i pro vaše pobavení a dobrou náladu.

Jak na háčkovaná vajíčka - podruhé

16. března 2014 v 15:38 | Janka |  Háčkování
Pokud jste už vyzkoušeli můj návod a popis na háčkovaná vajíčka, tak bych vám ještě chtěla poradit, jak jeho znalost zužitkovat. Stačí znát jeden návod a při použití jinak barevných přízí vytvoříte naoko nestejná vajíčka. Dokladem je následující fotečka, která ukazuje jen zlomek z možných barevných kombinací od jednoho popisu.

2. a 3. řada je háčkovaná bílou přízí, ostatní červenou


od začátku až 2. řada je háčkovaná bílou, jinak červenou přízí

jen 4.řada je háčkovaná červenou přízí, jinak bílávše je háčkováno červenou přízí, jen sháčkování obou polovin bílou
Jak jednoduché. Jen se nebát a dát se do toho. Hodně úspěchů vám přeje Janka

Co je za dveřmi - otevřeno

14. března 2014 v 22:32 | Janka
Je vidět, že jste velmi obezřetní. I když si mnozí z vás můj článeček - "Co je za dveřmi" - přečetli, tak přece jenom se vstupem dovnitř váhali. Já se vůbec nedivím, protože vstoupit do neznáma se někdy nevyplácí. Možná jsem vás ovlivnila svoji nápovědou, ale opravdu v létě jsem se tomuto místu raději vyhýbala.
Tak tedy otvírám dveře.....

Teď po zimě si už mohu dovolit otevřít dveře, protože sršní hnízdo je už bez jeho původních obyvatel, jelikož sršní královny opouštějí hnízdo v září s tím, že na jaře si založí hnízdo nové a společenství sršní zimu nepřežívá.Nicméně bylo by záhodno tuto "krásu" odstranit, ale abych pravdu řekla, nevím jak. A i když věřím odborné literatuře, přece jenom ve mně hlodá červíček nedůvěry, zdali se tam nějaká ta královna nezapomněla.

Co je za dveřmi

13. března 2014 v 21:57 | Janka |  Hádanky
Ano, co je za těmito dveřmi. Jsou to malá dvířka do půdního prostoru, který je nad malou boudičkou - šopou, kde je uloženo nářadí a vše, co je potřeba k údržbě zahrady a malé chatky. Můj tatínek tomu říkal - "vercajk". Tato dvířka jsem se odhodlala otevřít až dnes. V létě jsem kolem chodila s velkou ostražitostí a měla jsem se na pozoru. Ale dosti nápovědy a teď už je to jen na vaší fantazii.

Aby se vám lépe hádalo, přidávám fotečky jarních kytiček, které mi na zahrádce jen tak v trávě právě kvetou.A zítra budou dvířka otevřena a budete moci vstoupit.....