Duben 2014

Háčkované slepičky

13. dubna 2014 v 11:27 | Janka |  Háčkování
Tradiční symboly Velikonoc zná asi každý. Mám na mysli vajíčko, beránka, zajíčka, pomlázku, červenou barvu....
To je jen několik těch nejznámnějších.
Určitě bych k nich ještě přiřadila kuřátka. Ale když kuřátka, tak musí být nejdříve vajíčko - to je - ale také slepička.
A teď se naskytá věčná otázka, co bylo dříve. zda-li vejce, či slepice ???
Co vědecký tým, to jiná odpověď.
U nás doma to šlo tak nějak ruku v ruce, zkrátka současně, vajíčka i slepice.
A váš názor ???
Bojovnice

11. dubna 2014 v 23:18 | Janka |  Kuchyně
Aby mohl člověk plnohodnotně žít, musí uspokojovat řadu fyzických i psychických potřeb. Ke svému životu potřebuje určité prostředí a společnost lidí. A nejenom člověk, ale i jiné organismy. Ryba nemůže být bez vody a rostliny bez půdy.
Ale, že to vždycky stoprocentně neplatí, dokazují naše kytičky, které se rozhodly vyrůst a kvést v kamenných schodech, či zídce, a nebo cestičce.

Kámen jim vůbec nevadí, snaží se růst a kvést a dělat svět veselejší. a proto je, myslím právem, označuji slovem bojovnice.

Velikonoční Repechy

8. dubna 2014 v 22:43 | Janka |  Jen tak
Velikonoce budou sice teprve za čtrnáct dní, ale nás 15 tvořilek z ŽK jsme si už o víkendu udělaly takovou malou generálku.
Zásluhou Jitky, která všechno zorganizovala, zařídila a vykorespondovala, jsme se sešly v krásném prostředí Drahanské vrchoviny v obci Repechy v útulném penzionu Lada.


Hela*, Sylva, Katka, Graža, Lidka, Julča, Vendy, Jitka - Kerria, Evina, Maruška, Mira, Šárka, Zdena, Jitka a Janka - to jsou jména nás tvořilek, chtivých něco krásného vytvořit, něco nového se naučit a předat i naše umění ostatním.
Háčkování, šití, frivolitky, drátkování, korálkování, pletení z papíru a pedigu, paličkování, práce s fimo-hmotou, patchwork, 3D origami, kansashi, temari, zdobení kraslic slámou, ale i jinými technikami - to je jen krátký výčet z mnoha našich činností. Výrobky všech těchto technik ručních prací byly také celý víkend na penzionu k vidění a některé z nich bylo možné si i vyzkoušet. Takže se frivolitkovalo, tvořila se vajíčka či kuřátka metodou 3D origami, zdobila se vajíčka.....
Co vše bylo k vidění, to můžete shlédnout na stránkách Ženského klubu.

Stalo se už téměř tradicí a velmi milou součástí těchto setkání, se vzájemně obdarovat. Takže mi zůstanou nejenom krásné vzpomínky, ale také spousta dárečků.
Zde jsou:


Neodolala jsem tomuto krásnému drátkování a utrácela jsem.A také jsem se snažila se něco nového naučit a vyrobit.


můj první výrobek technikou 3D origami


Velikonoční Repechy jsou za námi, tak ať žijí předvánoční Repechy 2014 !!!
Ušáčci z papíru

6. dubna 2014 v 22:54 | Janka
I když mám hlavu plnou dojmů a zážitků ze setkání s milými děvčaty v Repechách, tak musím nejdříve navázat na mé minulé psaní o zajíčcích Ušáčcích. Už přihopsali i ti druzí. No přihopsali ? Oni spíše sedí a budou nabízet velikonoční dobrůtky.
A jak vypadají ?
Pěkně se vyfintili, vzali si sebou košíčky a teď čekají na velikonoční dobrůtky či jinou koledu.

Vzala jsem je všechny tři sebou na výlet do Repech, a tak se jim tam zalíbilo, že se se mnou už nechtěli vrátit domů. A aby mi nebylo smutno, tak budu muset "povolat" další Ušáčky.

První letošní ušáčci

4. dubna 2014 v 22:10 | Janka |  Šití
Když jsem byla tak v tom šití, tak mně to nedalo a musela jsem si ušít také nějakého velikonočního zajíčka. Úplně jednoduchého, jen tak pro radost.

Ale dosti už šití, teď přijdou na řadu jejich kamarádi pletení z papíru.

Rychlokoláčky

2. dubna 2014 v 22:31 | Janka |  Kuchyně
Dnes, při sledování večerních zpráv na jedné TV stanici, jsem se nestačila divit. Objevil se tam v oblíbené relaci o vaření recept, který už nějaký ten den vlastním a mám také vyzkoušený. Jen jsem vám ho ještě nestačila představit.
Jde o "Rychlokoláčky".
Můžu potvrdit, že jsou fakt moc dobré, jejich příprava rychlá a jednoduchá. Můj recept, opět od kamrádky Helenky, se jen malinko liší od toho televizního. Já jsem tomu zpočátku vůbec nevěřila, že je možno pouze ze tří surovin něco dobrého upéct, a tak jsem koláčky poprvé vyzkoušela jen z poloviční dávky. Málem na mě nic nezůstalo, a tak příště budu péct tak, jak je uvedeno.
Tedy - 350 g polohrubé mouky, 1 Hera a 2 kostičky taveného sýra.
Uděláme těsto, z něho utvoříme kuličky, ve kterých na plechu uděláme důlek a naplníme dle libosti. Já jsem měla po ruce marmeládu a tvaroh. Může být i náplň ořechová či povidlová, nebo taková, jakou máte rádi.Ty prstíky jsou mého velkého pomocníka Lukáška. Zvláště mouka na stole se mu moc líbila, ručičkami ji rozmazával do všech stran a hlavně na zem.Pečeme na 180 stupňů asi 20 minut. Po vyndání z trouby ještě teplé je obalujeme v moučkovém cukru spolu s vanilkovým cukrem.
Mňam, mňam, přeji vám dobrou chuť!!!

Do modra

1. dubna 2014 v 22:55 | Janka |  Šití
Velikonoční vajíčka mohou mít různou podobu. Nejčastější jsou asi malovaná různými způsoby, různými technikami i barvičkami. Mistrovským dílem pro mě jsou vajíčka zdobená slámou, voskovou batikou, vyškrabováním či dírkováním. Stále častěji se setkávám s vajíčky zdobenými ubrouskovou technikou, drátkem, s nalepenými perličkami, omotané bavlkou či provázkem, a nebo papírem. Těch technik a možností zdobení je nepřeberné množství.
Jelikož žádnou z uvedených technik neovládám, tak u mě najdete pouze vajíčka háčkovaná, zdobená metodou falešného patchworku a šitá.
Na šitá vajíčka jsem tentokrát jako materiál použila bílý filc a bavlněný modrotisk.
Není to žádné mistrovské dílo, spíše pokus o něco, co se podobá velikonočnímu vajíčku a může být také malým netradičním dárečkem.