Červen 2014

Růže potřetí

7. června 2014 v 10:17 | Janka |  Kytičky
Dnes o růžích potřetí a naposled.
Zde jsou správné odpovědi na zadané otázky. Nebyly samozřejmě z mé hlavy, ale čerpala jsem z publikace od kolektivu autorů - 100 nejkrásnějších růží1. Růže může mít až více než 40 korunních okvětních lístků
2.Růže nemají trny, ale ostny. Trny jsou vlastně zakrnělé, krátké a zahrocené větve, jako je tomu například u hlohu, trnky, plané hrušně. Kdežto ostny jsou pouhé výrůstky kůry, snadno odlomitelné. Trn je vždy pevně srostlý se dřevem větve.
3. Nejvhodnější doba k řezu růží je podvečer.
4. Nejčastější choroby u růží jsou houbové - mykózy - /padlí růžové, černá skvrnitost růží, rez růžová/, virové a samozřejmě škůdci jako jsou mšice, pilatěnky, svilušky....
5. Polyantky jsou růže nižšího vzrůstu bohatě až nepřetržitě kvetoucí.
6. Velkokvětým růžím se také říká růže čajové.

Až ještě pro potěšení oka jedna naše růže. Je to vlastně planá růže a doslova "óbrrůže".


Filetová růže

5. června 2014 v 23:11 | Janka |  Háčkování
Jak už víte, tak máme růže červené, žluté, růžové, ale bílá mi chyběla.
Teď už ne.
Není sice voňavá, jako ty ostatní, ale zato mi nikdy neuvadne.
Co víte o růžích...

3. června 2014 v 15:54 | Janka |  Kytičky
No určitě to, že jsou nazývány "královnami květin", že voní, píchají, jsou krásné ve všech barevných odstínech, a když je někomu darujete, tak mu uděláte obrovskou radost.
Ale s růžemi je spojena ještě spousta jiných zajímavostí.

Vyzkoušejte si odpovědět na následující otázky:
1. Až kolik koruních okvětních lístků může růže mít ? / 15 - 40 - více než 40/
2. Mají růže trny ?
3. Kdy je nejvhodnější doba k řezu růží ?
4. Jaké jsou nejčastější choroby růží ?
5. Jak se také říká jinak velkokvětým růžím ?
6. Jak vypadají růže polyantky ?
Lehké nebo těžké ???


Ještě minulý týden se mi zahrádka barvila do modra a nyní zase "zrůžověla". Tím myslím, že nastal čas růží.
A jaké růže jsem měla a mám na zahrádce ?
Nejoblíbenější je červená růže s výrazným černým stínem na vnější straně jménem Nottingham /Queen off Bermuda/, dále žlutá Gloria Dei, poté lososově červená Super Star, o bílou růži jménem Virgo a krásně vonící a sametově červenou růži jménem Christian Dior jsem přišla. Jsou to staré odrůdy, nyní je vyšlechtěno spousty nových, jejíchž jména neznám.
Nicméně s každou mně darovanou růží se potěším a když je to v zimě, tak si ji usuším, a když v létě, tak zkouším, zda-li se mi v půdě chytne. A často se stává, že se zadaří.

Nottingham

Nottingham podruhé

loni nově koupená - Flamingo

Queen Elizabeth
poďobaná Elizabeth

žlutá minirůže

Dětský den podruhé

2. června 2014 v 21:58 | Janka |  Jen tak
I když jsme s chlapečky Den dětí oslavili už minulý víkend, tak mi to nedalo a pozvala jsem je znovu na neděli, kdy byla oslava Dne dětí i u nás. Tato oslava už má svou tradici. Pořádají ji obětavci z řad hasičů, sokolů, sportovních klubů a vedení města.
Vždy vymyslí řadu zajímavých úkolů, které musí malí soutěživci zvládnout a poté je zasloužená odměna.
A tak se skáče v pytli, chodí po laně, hází míčkem na cíl, skládá puzzle, jezdí ve čtyřkolce - celkem je nutno splnit 10 úkolů.
A odměna ??? Ta je myslím více než velkorysá. Pro každého malého oslavence po splnění všech úkolů čeká možnost se dokonale vydovádět na skákajícím hradě, na trampolíně, nechat si něco namalovat na obličej, opéci si špekáček a od pořadatelů dostane i nějakou sladkost a pitíčko.
Odpoledne jsme si opravdu užívali. Nebylo ani zima ani příliš teplo a prostředí školního sportovního areálu je moc příjemné.
Zážitky z nedělního odpoledne jsme ještě završili zpáteční cestou k rodičům netradičním způsobem, a to vláčkem. Sice jsou to jen dvě zastávky, ale pro kluky zvyklé jezdit jen autem to bylo zajímavé zpestření.Bylo to moc příjemné odpoledne, takové klidné, neuspěchané, s dobrou náladou a s pocity štěstíčka, že se navzájem "máme".