Srpen 2014

Kytičky, kam se podíváš

13. srpna 2014 v 18:00 | Janka |  Cestování
Že je lázeňské městečko Harkany pouze vesnicí a městem se tváří, je zřejmé. Ale leckteré větší město by se od něho mohlo učit, co se týká úpravy veřejného prostranství, parků, lázeňského areálu i samotného koupaliště.
Je fakt, že klimatické podmínky jsou zde téměř ideální, jelikož Harkany leží v jižním Maďarsku zhruba na úrovni italského Terstu a na jih je otevřeno do krajiny a ze severu ho chrání pohoří Villány.
Tolik kytiček se jen tak často nevidí. Jsou zasázeny snad všude - na sloupech veřejného osvětlení, ve velkých truhlících podél chodníků, jen tak u silnice a o koupališti a vnitřku budov lázeňského areálu ani nemluvě. A tak jsem měla stále co obdivovat.


krásná a zářivá. ale její jméno neznám


na koupališti / i s autorkou fota.../

v dětském koutku
nejen kytičky, ale i tato borovice mě každodenně uchvacovala

Bez "Harkany" už to nejde

11. srpna 2014 v 18:30 | Janka |  Cestování
Ano, bez Harkany už to zkrátka nejde. Ty tam jsou doby, kdy jsme naši dovolenou trávili u moře ve Španělsku, Itálii či Řecku. Bylo tam sice krásně, nádherné klima a často exotické prostředí, ale naše tělíčka už odmítala se nořit do /pro ně/ poněkud chladné vody.
A tak jsme se vrátili už třetím rokem tam, kde jezdívali naší rodičové na dovolenou za doby totality, a sice do jižního Maďarska, kousíček od Chorvatských hranic- do lázeňského městečka s léčivou teplou termální vodou - do Harkany.
Termální lázně se zde nacházejí v nádherném 13 ha velkém parku se spoustou zeleně. Termální voda o teplotě 62 stupňů jako jediná na světě obsahuje síru rozpuštěnou ve formě plynu, čímž dochází k rychlejšímu vstřebávání do lidského organismu. Je vysoce účinná při léčbě veškerých chorob pohybových orgánů, gynekologických onemocnění, kožních chorob, osteoporózy a žaludečních a střevních chorob /pitná kúra/. Že je opravdu účinná, dokládá i to, že spousta lidí se sem každý rok vrací, a v léčivých bazénech kromě maďarštiny a češtiny uslyšíte hlavně němčinu a potkáte také hodně známých tváří z minulého roku.
Kdo nemá potřebu se léčit, tak se může i s dětmi vydovádět už ne v léčivé, ale v teplé termální vodě ve velkých dětských bazénech, na tobogánu, a nebo si zaplavat v 50-ti metrovém bazénu.


Léčivé bazény - jejich otevřená část, každý má jinou teplotu vody a stejně tak je to i v bazénech pod střechou

I milovníci "perliček" zde mají své bazénky


Kdo nemá rád sluníčko a nebo nechce být venku, může po koupeli odpočívat uvnitř lázeňské budovy
Samozřejmě, že zde nechybí i spousta možností se dobře najíst, ať už jde o maďarské speciality či českou kuchyni podávanou v české restauraci s českým personálem, takže domluva není problém.
My jsme, stejně jako minulá léta, zůstali věrni langošům, protože tak obrovské a tak dobré je nikde jinde než v Harkany nedělají.
Takže Harkany příští rok /snad/ - viszontlátásra - na shledanou !!!Optické klamy

3. srpna 2014 v 12:00 | Janka |  Co mě zaujalo
Optické klamy mě vždycky uchvacovaly a dodnes nedovedu pochopit, jak si s námi naše smysly a mozek pohrávají. Ráda se nechávám touto iluzí okouzlit a vždycky zírám a zírám a iluze mě dostane.
Tak jako u těchto optických klamech na kamionech, které jsou dokladem toho, že i z obyčejného a barevně nezajímavého dopravního prostředku se dá vytvořit něco, co stojí za pohled a obdiv.


Zdroj foto: Internet

Vitrážka č. 2

1. srpna 2014 v 12:00 | Janka |  Háčkování
Tak už se mi zdála moje první háčkovaná vitrážka, která zdobí okno v kuchyni, nějaká okoukaná, a tak jsem se pustila do další.
Je léto, a tak je sluníčková.