Září 2014

Poznávání, určování, veršování

30. září 2014 v 19:11 | Janka |  Hádanky
Tak bych nazvala záříjové lumpačení na blogu u Natty.
Začalo to poznáváním hub. To by ještě šlo - hřib dubový, klouzek, bedla, suchohřib...... Horší už bývá napsat smysluplnou básničku s použitím všech názvů určených hub. Ale zadařilo se.
Poté následovalo poznávání kytiček - černýš, pcháč, chrastavec..... Tak tady jsem se sekla. Jestřábník jsem si spletla s kozí bradou a pcháč s lopuchem. Já ostuda. Ale veršovala jsem vesele i se záměnou kytiček.
Do třetice přišla na řadu zvířátka. Tam mně také něco uniklo. Zkrátka myšice není myš a lasice lasička.

No a konečně přišlo určování něčeho, v čem se absolutně nevyznám. A to jsou brouci a členovci všeho druhu. A tak jsem musela hledat a zkoumat, ale teď už vím, jak vypadá střevlík zlatý, a že vruboun je hovnivál.
A napat básničku, no spíše veršovánku, tak to mě moc baví.
Natty, moc děkuji za záříjové lumpačení, za krásné diplomky a těším se na to, co dalšího veselého a zajímavého pro nás vymyslíš.

Háčkované kopretiny

28. září 2014 v 22:24 | Janka |  Háčkování
Občas potřebuji nějaký svůj výtvor něčím dozdobit. Mám dvě možnosti - koupit si zdobítka v obchodě, a nebo si je vyrobit sama. A většinou zůstává u té druhé varianty. A mezi nejčastější zdobítka patří kromě srdíček kytičky. Růže a karafiáty se mi zdají už okoukané, a tak přišly na řadu "kopretiny".


A protože jejich výroba není nikterak složitá, připojuji návod na jejich háčkování.

Toto je jen základní popis. Může se různě obměňovat, např. místo krátkých sloupků uprostřed kytičky uháčkovat sloupky dlouhé, střed kytičky uháčkovat z více řetízkových ok a potom budete mít více okvětních lístků, a nebo je možné uháčkovat více okvětních lístků nad sebou.
Pěkné háčkování přeje Janka

Mistři transportu

26. září 2014 v 22:11 | Janka |  Co mě zaujalo
Pod tímto označením mi přišel mejlík od jedné mé kamarádky. Doslova s otevřenou pusou jsem zírala na fotečky a v duchu přemítala, jestli je to opravdu možné.
No posuďte sami....

Zdroj foto: Internet


Přívěsky z gumiček

24. září 2014 v 17:30 | Janka |  Ostatní tvoření
Gumičky - nejdříve vychvalované, poté zatracované a nakonec brané na milost.
Je to opravdu materiál, se kterým se dá doslova kouzlit.
Už jsem vyzkoušela náramky všech tří obtížnostních kategorií a nedávno mě zaujaly přívěsky. A tak jsem je také musela vyzkoušet.
Je to jen zlomek toho, co všechno se dá z gumiček vytvořit.

Snad se dá poznat, co to má být. Jsou to mé prvotiny - zkušební práce.

První zastavení

22. září 2014 v 16:42 | Janka |  Cestování
Naše první zastavení na cestě do Beskyd bylo v malebném městečku Štramberk, zvaném "Moravský Betlém".Pro město jsou typické klikaté úzké uličky vedoucí stále do kopce a opět dolů, které jsou lemovány množstvím maloměstských domů, často dřevěných či polodřevěných.

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, která je vysoká 40 metrů a k jejímu vrcholu vede 201 schodů. Z ochozu věže je nádherný pohled do krajiny, což v našem případě znemožňovala docela velká inverze.
Štramberk proslavil voňavý cukrářský výrobek - perníkové "Štramberské uši", které zde pečou již dlouhá staletí v upomínku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem v roce 1241. Tataři při svých vítězstvím totiž uřezávali křesťanům uši a jako trofej je dováželi svému chánovi.


Štramberk je také znám krápníkovou jeskyní Šipka, kde byly nalezeny zlomky čelisti neandrtálského dítěte.


Tak to je jen několik foteček a slov o opravdu neobvyklém a kouzelném městečku Štramberk. Pokud pojedete v tyto končiny, určitě stojí za alespoň krátké zastavení a prohlídku.
Jsem ráda, že vás zaujal můj cestovatelský kvíz a chtěla bych vám všem moc poděkovat za milé komentíky a určování míst našeho cestovatelského putování.
První a hned stoprocentně správná v odpovědích byla Jarmilka, za což ji velmi obdivuji a pro radost posílám
pletené srdíčko.

Hody

20. září 2014 v 15:52 | Janka |  Co mě zaujalo
Druhou záříjovou neděli a v souvislosti se svátkem Panny Marie se v našem městě tradičně a každoročně konají hody. Jsou také spojené s tím, že pomalu léto končí, úroda je sklizena a to je potřeba oslavit.
Na náměstí je spousta stánků s výrobky lidových řemesel, nechybějí samozřejmě kolotoče a celý den se na pódiu před radnicí konají vystoupení různých folklórních souborů.
Mě samozřejmě nejvíce zajímají výrobky šikovných rukou a netajím se tím, že zde i hledám inspiraci pro své tvoření.
A co mě letos zaujalo ???
pletená srdíčka a jejich zdobení


tyto zvláštní postavičky /čarodějnice, či co to vlastně je...../

ozdobná malovaná prkénka

motiv slunečnice je krásně hřejivý

a nevím proč, ale i tyto výrobky z včelího vosku mě také vždycky okouzlují
A protože přišli hosté, tak bylo třeba připravit nějakou dobrůtku a zde je jen malá ochutnávkaa já jsem se zase těšila z této kytice růžíCestovatelský kvíz

18. září 2014 v 18:00 | Janka |  Cestování
Začátkem tohoto týdne jsme se s manželem rozhodli trošičku poznat naši krásnou zemi, a to konkrétně Severní Moravu. Počasí nám bylo nakloněné a na cestování a turistiku tak akorát. Navštívili jsme několik zajímavých a známých míst.

Nejdříve jsme se zastavili v tomto kouzelném městě.

Poté jsme zdolali jeden hrad a prošli se rozlehlou oborou.


Ke spánku jsme se uložili v tomto objektu.

Druhý den jsme pokořili tuto krasavici.
Jedna z mnoha chat na hřebeni .....


A závěr naší cesty patřil jednomu muzeu.P.S. - Uhodli jste, kde jsme se celé čtyři dny toulali ???

Další růže do sbírky

15. září 2014 v 22:57 | Janka |  Háčkování
Další růže do sbírky, do mé háčkovací sbírky.
A třetí háčkovaná filetovou technikou, kterou mám moc ráda. Je jednoduchá, stačí k tomu jen řetízková oka, dlouhý sloupek a pozorné oko a umět počítat do tří. Jak prosté....
Cuketové dobrůtky

13. září 2014 v 23:38 | Janka |  Kuchyně
Cuketa....Co o ní vlastně víme?
Cuketa je kultivar jednoleté zeleniny řadící se k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo), která pochází ze Střední Ameriky. Cuketa je však evropského původu, vznikla šlechtěním v Itálii.
Cuketám se také říká cukiny.
vím, že jsou už přerostlé, ale byly rychlejší než jáCuketa je rostlina keřovitého růstu.
Květy cukety bývají tmavě žluté s pěti okvětními lístky.
Plod cukety mívá většinou zelenou, žlutozelenou či žlutou barvu a tvarem připomíná silnou okurku. Povrch má plně zralá cuketa hladký, lesklý a tvrdý, dužina je světle zelená či žlutá v závislosti na odrůdě, velmi měkká a vodnatá s množstvím semen.

Cuketa se používá především v kuchyni, a to na mnoho způsobů. Na rozdíl od okurek se téměř vždy podává tepelně upravená. To je ale jen zažitý stereotyp. protože cuketa je chutná i syrová, třeba jako součást zeleninových salátů. Sama o sobě má velmi jemnou chuť a naopak snadno přejímá chuť přísad, je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, jako je např. česnek. Známé jsou především pokrmy z dušené či zapečené cukety (populární je obdoba bramboráku zvaná cukeťák), také se však dělá plněná, smaží se jako bramborák i řízek, griluje se a výtečná je též cuketová polévka. Méně známé jsou recepty na sladkosti, saláty, pizzu či knedlíky. K přípravě pokrmů se také dají spotřebovat cuketové květy, a to především plněné.
Nejkvalitnější pro sklizeň jsou mladé cukety kolem 25 cm dlouhé, jejichž semena ještě nejsou plně vyvinutá a jsou tak měkká. Mladé cukety ani není třeba loupat. Častá sklizeň navíc rostliny nutí do remontantnosti (opakované plodnosti).Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91% vody, jen trochu vlákniny a pouze kolem 4% sacharidů. Nejcennější je vysoký obsah karotenu (až 5 mg %, jako např. u papriky) a minerálních látek, např. draslíku, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli.
Tolik praví Wikipedie, ale to určitě všichni už víte.

Každým rokem vysazuji semínka cukety, ale letos se zvláště zadařilo.
Už jsem vystřídala několik obměn, jako jsou řízky, bramborák, lečo a moc nám chutnal i cuketový nákyp.
A neméně dobrá je cuketa i na sladko, jako moučníkVřele doporučuji a přeji dobrou chuť!!!P.S. - Nebyl by nějaký recept na cuketovou polévku ???
Předem děkuji.

Háčkované čepičky

11. září 2014 v 15:19 | Janka |  Háčkování
I když poslední dny, alespoň u nás, bylo ještě nádherné slunečné, teplé počasí, začala jsem myslet na zimu. A asi jsem to sychravé počasí přivolala, protože dnes od rána prší a prší.
Moje příprava na zimu začala háčkováním několika malých čepiček.
Pro koho budou a kdo je bude nosit, to určitě odhadnete.....