Listopad 2014

Jmelí

29. listopadu 2014 v 18:42 | Janka |  Jen tak
Schválně, co se vám vybaví při vyslovení slova - "jmelí"....
Určitě - Vánoce, štěstí, lustr, cizopasník....
A co o něm vlastně víme???
Určitě to, že je to poloparazit, že roste většinou na borovicích, jedlích a topolech a ještě na dalších asi dvou desítkách stromů, a že je stálezelené. Roste v trsech přichycené svými kořeny na větvi a dorůstá v průměru až jeden metr. Jeho plody jsou bílé půlcentimetrové bobule, které mají mléčnou barvu a jsou plné semen. Jmelí je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství. Je krásné a váže se k němu spousta pověstí, mýtů a legend.

Jmelí do domu přináší štěstí, odvahu a lásku. Ale prý jen tomu, kdo je jmelím obdarován a ne kdo si je sám koupí. Jmelí nechybí ani v klasické květomluvě, v níž znamená "spolu našli jsme štěstí". Pod snítkou jmelí se můžete zcela beztrestně s kýmkoliv líbat. Ale pozor - platí to jen o Štědrém dnu.Jmelí se používá i v současné medicíně:
 • ke snížení krevního tlaku (rozšiřuje vlásečnice)
 • proti arterioskleróze
 • proti poruchám vegetativního nervového systému
 • k podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění
Jmelí jsou v lidovém léčitelství připisovány i mnohé další léčebné účinky:
 • Tlumí bolesti hlavy, závratě, pocity návalu krve do hlavy (zejména v klimakteriu).
 • Reguluje vylučování žluči a ovlivňuje činnost slinivky břišní.
 • Má protirevmatické účinky.
 • Potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy.
 • Udržuje čilost, pomáhá při tělesném a duševním přetížení, hučení v uších, mírní příznaky stáří.
 • Zastavuje krvácení.
 • Omezuje výskyt křečových žil nebo bércových vředů.
 • V minulosti bylo jmelí doporučováno též proti moru a syfilisu.
 • Jmelí pomáhá i proti lupům

Pro své účinky i nezvyklý způsob růstu je jmelí po tisíciletí považováno za kouzelnou rostlinu. Takovou pověst si vydobylo u mnoha kmenů a národů:

 • Bylo používáno jako lék proti otravám či neplodnosti.
 • V antice mělo jmelí otvírat brány do podsvětí, proto se kladlo do hrobů.
 • Odháněli se jím nemoci i uřknutí, zloději i zlí duchové a dokonce se jím odvraceli i požáry.
 • V Itálii se tradovalo, že žena, která nosí kousek jmelí u sebe, má naději počít. V jiných zemích se ze stejných důvodů jmelí dává do vína

Zdroj: Internet
Tak roste jmelí u násPřeji pěknou první adventní neděli a zapalte si společně se mnou první svíčičku na mém adventním věnci

Filetové zvonečky

27. listopadu 2014 v 17:24 | Janka |  Háčkování
Po filetových sněhulácích přišly na řadu filetové zvonečky. Předpis jsem měla opět na ten největší, který půjde se sněhulákem do vánočně nazdobeného okna, a ty ostatní jsem si sama zmenšila a budou asi zdobit stromeček, a nebo potěší někoho jako dáreček.

Bitva tří císařů

25. listopadu 2014 v 17:31 | Janka |  Jen tak
Kdo by neznal....Hlavní událost začátku 19. století. Z hodin dějepisu, z filmového zpracování i ze současných snah zrekonstruovat /už nějaký ten rok/ slavnou bitvu u Austerlitz, tedy u Slavkova.
Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem zde drtivě porazila ruské vojsko vedené carem Alexandrem a generálem Kutuzovem a oddíly Rakouského císařství pod vrchním velením císaře Františka I.
A protože výročí bitvy se blíží - 2.12. - potulují se naším krajem, jak vojáci Napoleonovi, tak i rakouští a ruští. Pěšky, na koních i s veškerou vojenskou technikou.
O víkendu se už v jakési předpremiéře střetli na bojišti v Čechách pod Kosířem.
Hlavním organizátorem byl Václav Obr, ředitel Muzea historických kočárů V Čechách pod Kosířem a nazval ji "Cestou necestou k vítěznému tažení".

Obránci města jsou připraveni je ubránit

Příprava na boj

Hurá do útoku


Město hoří


Nabíjení děla

A je po všem
Z takových děl se střílelo

Byly to opravdu pořádné rány, ještě včera jsem měla zalehlé v uších

Filetoví sněhuláci

24. listopadu 2014 v 16:09 | Janka |  Háčkování
Po poměrně technologicky a časově náročné výrobě pletených sněhuláčků, spočívající v přípravě ruliček, vytváření bambulek, háčkování čepiček a šálů a shánění ostatních potřebných komponentů, jsem tentokrát sáhla po jednodušší a rychlejší variantě.
Stačí k tomu háček, příze Monika a patřičný popis, který jsem našla v německém časopise "Häkelideen für Advent".
A protože filetové háčkování mám moc ráda, sněhulák byl brzy na světě. Aby mu nebylo smutno, tak jsem mu přiháčkovala ještě menšího brášku.
A co s nimi???
Ten větší bude ještě se zvonečkem zdobit kuchyňské okno a ten malý bude dělat společnost vločkám na vánočním stromečku.

Opravdu to tak bylo ???

22. listopadu 2014 v 15:54 | Janka |  Co mě zaujalo
Každodenní práce na zahradě pro mě v podstatě skončily, a tak dopolední čas využívám k tomu, abych si opět po dlouhé době udělala pořádek ve věcech. Probírám jednu zásuvku po druhé a zvažuji, co je ještě k upotřebení, a nebo co se už může zlikvidovat. I když nic moc nového nekupujeme, tak se mi zdá, že mi těch všech různých věciček nějak stále přibývá. Nemáte také takový pocit ???
A tak často - při mé probírce - narazím na "poklady", o kterých vím, ale i na takové, na které jsem už zapomněla. Mezi ty známé, patří velký černý sešit v tvrdých deskách /jiné se tehdy ani neprodávaly/, který je už časem omšelý, ale plný různých výstřižků a fotografií toho, čemu jsem ve svém pubertálním věku zcela propadla a co jsem milovala. Je zcela nemožné vysvětlit mým vnoučkům, proč jsem si lepila do sešitu fotky a výstřižky z časopisů, když je přece všechno na internetu. Stejně tak, že v tehdejší době bylo umění sehnat na stánku časopis, jako jediný zdroj informací.
Byla jsem ve věku, kdy si každé dítě hledá svůj vzor a svého hrdinu, když k nám přišel první film na motivy románů Karla Maye. Zjistit něco o tomto spisovateli byl nadlidský úkol, sehnat nějakou jeho knížku - nemožné. A tak jedinou záchranou bylo přijít včas ráno k novinovému stánku a zakoupit si časopis ABC, protože už během dopoledne byl vyprodaný. Nebylo video, nebyla cédéčka, nebyly počítače, takže vidět film, bylo možné jen v kině a na vstupenky jsme stáli frontu. A proto jsem pečlivě vytřihávala, sháněla fotečky, abych měla své hrdiny a vzory stále na blízku. Dokonce jsem si z novinových výstřižků udělala knížku, kterou jsem si nechala svázat, a to byla moje první "mayovka". Četla jsem ji stále dokola.....
To jsou mé vzpomínky na dětství. A moc krásné. Ale opravdu to tak bylo ????

Tak to jsou mojí hrdinové, krásní a zidealizovaní, na poněkud už zažloutlé fotografii.

Výstřižky z novin
Konečně něco o Karlu Mayovi. I vstupenky do kina jsem si tehdy schovala.

Román na pokračování. Nestihla jsem si koupit všechna čísla časopisu ABC, a tak zůstal nedokončen.

Další dílko Karla Maye už mi nemohlo uniknout, a tak román "Na válečné stezce" je už kompletní a pěkně knihařsky svázaný.Zavírám černý sešit v tvrdých deskách a svoji relikvii opět ukládám na své místo v zásuvce. Končí vzpomínky na dětství a já se musím vrátit do reality.

Háčkované vločky potřetí

20. listopadu 2014 v 14:58 | Janka |  Háčkování
Nějak se od toho háčkování vloček nemůžu odtrhnout. A už bych měla dělat i jiné vánoční dekorace. Ale je to tím, že jsem našla jeden německý časopis s krásnými a srozumitelnými předlohami a hlavně také proto, že vločku - hvězdičku mám za chvíli hotovou a můžu vyzkoušet další. Nerada totiž dělám opakovaně stejnou věc.Pokud byste chtěli poslední tři vločky - hvězdičky vyzkoušet, tak přidávám popis. Popisy jsou velmi jednoduché, jen řetízková oka a krátké či dlouhé sloupky.
Tak ať se daří a je také u vás brzy bílo!!!!

Několik nápadů a inspirací

18. listopadu 2014 v 23:15 | Janka |  Co mě zaujalo
Také vám někdy dochází nové nápady a inspirace?
Mně docela často. A proto jsem vděčná za jakoukoliv nápovědu.
Zde je jedna z nich......
Aby to nebylo jen samé jídlo, tak také trocha parády.
Zdroj foto: Internet

Jen tak

16. listopadu 2014 v 15:24 | Janka |  Jen tak
Aby se vám ten dnešní tmavý a uplakaný den trošičku rozjasnil.....Zdroj: Internet


Sněhuláci

14. listopadu 2014 v 18:44 | Janka |  Pletení z papíru
Jak jistě víte, tak minulý týden u nás napadlo velké množství sněhových vloček , a tak bylo nutné je využít.....A tak jsme stavěli sněhuláky.....
V loňském roce se mně na jednom blogu strašně moc líbily krásní bílí sněhuláčci upletení z papírových ruliček. Jenže to bylo už těsně před Vánocemi a nebylo už mnoho času se do jejich realizace pustit. Jenže jsem po nich moc toužila, a tak je letos mám. Jsou pletení z jemného průklepového papíru a dozdobení každý jinou čepičkou, šálou a místo rukou mají malé bambulky. Tak je alespoň ve svých očích vidím já.
Někteří se mi už rozletěly do světa, a tak se musím postarat o to, aby napadly další vločky a já mohla stavět opět dál.Vážení bez váhy

12. listopadu 2014 v 16:12 | Janka |  Kuchyně
Pečení není zrovna můj koníček, ale nevyhýbám se mu. A protože mám ráda sladké, tak alespoň jednou týdně, většinou na víkend něco upeču. Mám ráda koláče, buchty a moučníky takové, na jejichž přípravu není potřebné nesčetné množsví surovin a také netrvá věčnost. Při přípravě, pokud je to možné, dávám přednost hrníčkovým receptům. Ale někdy je nutné přidat malé množství např. soli, jedlé sody či jiné ingredience. A na to mé staré a ne moc přesné váhy nestačí. A tak si vypomáhám následující tabulkou. Možná, že to pro vás není žádná novinka, ale třeba bude pro někoho užitečná.Příjemné vaření a pečení bez váhy vám přeje Janka