Duben 2015

Je dokonáno

29. dubna 2015 v 17:03 | Janka |  Šití
Mystery šitíčko vstoupilo do svého finále. V pátek večer jsme - my zúčastněné - dostaly poslední pokyny od organizátorky Světlušky a bylo odtajněno to, co jsme vlastně postupně od 2.ledna, tedy 4 měsíce tvořily.
Mnohým, jako například Dáši, Zdence, Šárce či Věrce, to už bylo jasné dříve, ale já jsem si nebyla jistá až do finále.
Tak tedy - vznikla z toho úhledná / u mě tedy moc ne/ knížečka, správně řečeno obal na jehly, vlastně jehelníček.


Měla, vlastně mám, rozpracovaný ještě jeden jehelníček, ale musí nějakou dobu počkat na dokončení, protože přece jen má nyní přednost zahrádka.
Moc děkuji Světlušce za zajímavý a kreativní projekt, který mi umožnil vyzkoušet nové techniky ručních prací. A to já strašně ráda zkouším to, co jsem ještě nikdy nedělala.
A už se těším na další výzvy.....

Co bude dnes k obědu ???

27. dubna 2015 v 20:51 | Janka |  Kuchyně
Tak tuto otázku si poměrně často kladu. Vy také ??
Od té doby, co už nejsem v pracovním procesu a kdy se o mé naplněné bříško starala školní jídelna, musím stále něco vymýšlet. A zdá se mi, že vařím stále stejná jídla. Také nehodlám strávit celé dopoledne u šporáku, a proto vítám rychlé a srozumitelné předpisy k úpravě jídel. A nyní vám nabízím jeden z nich. Našla jsem ho na netu pod názvem "Vepřové maso zapečené s brambory ala Živáňská".
Jak tedy na to.
Vepřové maso z kýty nakrájíte na menší plátky, naklepete, osolíte a okořeníte podle vlastní chuti. Já jsem použila červenou papriku a gyros. A uložíte do pekáčku.


Poté oloupete velkou cibuli a nakrájíte na půl kolečka a rovnoměrně je rozložíte na maso.


Větší brambory oloupete a nakrájíte na kolečka, která položíte na maso s cibulí tak, aby bylo vše zakryto.
Brambory osolíte a opět můžete okořenit podle chuti.
Na brambory rozložíte plátky másla a vše ještě podlijete vodou.

Pečeme v předehřáté troubě na asi 200 - 220°C přibližně 90 až 105 minut, dokud nebude maso měkké. Podle potřeby můžete ještě podlít vodou.

Jednoduché a s minimálním množstvím surovin.
Vepřové maso zapečené s brambory ala Živánská podáváme teplé s kyselými okurkami nebo zeleninovým salátem.Já jsem "jukla" do foliovníku a přinesla jeden salátek a bylo ho tolik, že mi ani mísa nestačila.
Byla to velká dobrota.My máme hlad

25. dubna 2015 v 21:42 | Janka |  Zvířátka
Stačilo malé poodhrnutí větvičky ve výšce jednoho metru u jednoho z keřů, které lemují cestičku vedoucí od lesa od vstupní branky k naší chatě a hned nastalo následující pozdvižení. Čtyři holátka v předtuše něčeho dobrého do zobáčku natáhli své krčky co nejvýše, jen aby se jim dostalo tolik očekávané pochoutky. Jenže ouha, nebyl to nikdo z rodičů, jen planý poplach.


Co je to ovšem za ptáčka vůbec netuším. I když v okolí se pohyboval drozd se žížalou v zobáčku. Tak možná....

Další do sbírky

23. dubna 2015 v 18:35 | Janka |  Háčkování
Tentokrát nemám vyjímečně na mysli kalendářík, ale háčkované srdíčko. Mám pro ně slabost, a tak stále pátrám po nových popisech a předlohách. Zkouším si je přeložit i z angličtiny, ale moc úspěšná nejsem. Raději než slovnímu popisu dávám přednost grafické podobě, které jakž takž rozumím.
A tak mě zaujala i tato předloha.
A podle ní vzniklo toto srdíčko.

Pokud by vás někde zaujala nějaká předloha na srdíčka, ne moc složitá, tak pěkně prosím, sem s ní. Uděláte mi tím velkou radost.
Pěkné jarní dny přeje Janka

Někdo si umí ustlat

21. dubna 2015 v 22:33 | Janka |  Co mě zaujalo
Není nad to spát pěkně na měkkém a v teploučku.
Někdo si to zkrátka umí zařídit. No pohleďte sami.

Zdroj foto: Internet

Háčkovaná taštička

19. dubna 2015 v 22:16 | Janka |  Háčkování
Po všech těch velikonočních vajíčkách, kuřátkách, slepičkách a zajíčcích bylo na čase změnit repertoár. A to zcela. A tak jsem vyzkoušela něco, co jsem ještě nikdy neháčkovala a co mě v poslední době zaujalo a čemu bych se chtěla chvíli věnovat. Jsou to háčkované tašky, taštičky a kabelky. Začala jsem tou nejjednodušší.

Do modra

17. dubna 2015 v 18:01 | Janka |  Kytičky
Na rozdíl od Vendy, jejiž zahrádka i blog září žlutou, u nás převládá momentálně modrá a její odstíny.
Stále ještě kvetou ladoňky, jaterníky, fialky, hyacinty a plicníky.
I když modrá barva patří mezi barvy studené, tak dovede, stejně tak, jako zelená, uklidňovat. A proto pohled na modrozelenou zahrádku je balzám na duši.
Co vlastně o této barvě víme ???
Podle psychologů je modrá barvou klidu, uspokojení a souladu. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici, a proto ji mají rádi lidé citliví, romantikové, introverti a lidé s bohatým vnitřním životem.
Modrá je barva vody, vzduchu a nebe, tedy nekonečnosti, ale i prázdnoty. Je nejčastější barvou připisovanou bohům. Je to barva intelektu, míru a rozjímání.
Ale dosti teoretizování, raději trošku praxe.
Jak působí modrá v interiéru ? Zvětší prostor, a nebo zmenší?. Jednoznačně zvětší a rozšíří.
Je vhodnou barvou do kanceláří, pracoven a měla by se objevit v místnostech, které slouží k odpočinku a relaxaci. Je to barva, která evokuje čistotu, takže ji často najdete i v koupelnách.
A co kuchyně ? To už bych nechala na vašem rozhodnutí, protože snižuje chuť k jídlu.
A co modrá a oblečení?
Zvolte ji tehdy, pokud chcete působit dojmem seriózního a zodpovědného člověka. Zvláště v tmavých odstínech ukazuje na spolehlivost, konvenčnost a důstojnost, viz - právníci, bankovní úředníci či jiné vysoce postavené osobnosti.
A teď odstíny modré, které umí namíchat jen příroda.

vloudil se tam i jeden bílý "modřenec"


A protože modré bylo už dosti, tak její protibarva - žlutá i s hádankou. Čí jsou to květy ???

Netuším, stále netuším

15. dubna 2015 v 10:37 | Janka |  Šití
I když jsem už absolvovala osmý, a tedy předposlední krok "mystery šitíčka", stále netuším, co z toho ve finále vznikne.
Světluška, která tuto akci na svém blogu organizuje, mě stále nesmírně napíná.
Podle jejich instrukcí jsem zkompletovala dvě hlavní části a vzniklo z toho něco - jako obal na knihu. Ale to určitě nebude to pravé ořechové.z jedné strany zdobené výšivkou, patchworkem a háčkovanou légou
a z druhé strany funkční kapsičkou
stále mě matou tři zbývající filcové části


Za co ale Slávce vděčím, je to, že jsem si mohla vyzkloušet kromě šití i různé techniky zdobení.
Vyšívání, to jsem naposledy zkoušela na ZŠ v rámci pracovního vyučování, dále šití malého patchworku, což byla pro mě premiéra a naposledy vyšívání pomocí stuhy, což byla také technika, o které jsem nevěděla, že vůbec existuje.
Zbývá mi dozdobit poslední dva filcové dílky, ale tak jak to bývá, došel materiál. Většinu stuh jsem vypiplala na Velikonoce.

Tak, co říkáte, co z toho vznikne ???

Jede, jede mašinka...

13. dubna 2015 v 22:31 | Janka |  Rodina
Měli jste v dětství nějakou oblíbenou hračku ???
Určitě ano. Stejně tak i můj nejmladší vnouček Lukášek.
Koleje, vagónky, lokotky, zkrátka vláčky. A tak i narozeninový dort byl v podobě vláčku. A moc se mu líbil.
A můžete hádat, co chtěl sníst jako první ze svého dortu....
Nikdy nemůžu mít všechny

11. dubna 2015 v 18:43 | Janka |  Sbírky
Čtyřlístek. Mám na mysli ten v trávě. Co pro vás symbolizuje ?? Určitě, jako pro všechny ostatní - štěstí.
Co o něm ale víme ???
Určitě to, že je to abnormálně složený list jetele, který má oproti třílistému normálu navíc jeden lístek.
Málokdo, ale ví, že jeho výskyt v populaci jetele je v poměru 1: 10 000. Jeho nalezení se dá tedy srovnat s výhrou v loterii.
Pro odborníky je dodnes záhadou, jak tyto anomálie vznikají, a tak badatelé při zkoumání jetele objevili jakýsi gen, odpovědný za tuto vlastnost. Na tuto informaci uloženou v genu mají vliv, mimo jiné, i podmínky životního prostředí. To by mohlo vysvětlit i to, že na jedné louce nenajdete čtyřlístek, ani kdyby jste si oči vykoukali a na jiné je jich nespočet.

Možná, že ne všichni vědí, že každý lístek na čtyřlístku něco symbolizuje. První lístek znamená štěstí, druhý udržuje pevné zdraví, třetí je příslibem bohatství a ten čtvrtý má na starosti lásku. Lásce je možno pomoci i tím, že pokud se čtyřlístek rozdělí na dvě poloviny a příslušné osoby je snědí, údajně se do sebe zamilují. A pokud jste tu svoji lásku ještě nenašli, stačí si před odchodem z domu vložit čtyřlístek do boty a máte větší šanci ji potkat. Toť praví magie rostlin.

Štěstí je ale třeba jít naproti, a tak jedna firma v USA pěstuje čtyřlístky průmyslově. Rozesílá je do celého světa zatavené v plastu jako "poukázky na štěstí". Nemusíme ovšem chodit až do USA, stačí navštívit jeden obchod v ČR, a pokud budeme mít "štěstí" získáme podobnou kartičku - kapesní kalendářík. Každý je stejný, a přesto originál, protože na každém je jiný čtyřlístek, a proto je nikdy nemůžu mít ve své sbírce všechny.
rok 2008 a 2009
rok 2010
německá verze