Červen 2015

Kde jsme byli ???

28. června 2015 v 22:07 | Janka |  Hádanky
Opět jsme se s manželem několik dní toulali po severní Moravě.
Navštívili jsme i jedno velmi pěkné a známé místo, které docela trefně charakterizují následující veršovánky.


Určitě jste poznali, kam vedly naše kroky....

Z růže květ

26. června 2015 v 22:44 | Janka |  Zahrada
Letos se opravdu vydařily. Mám na mysli růže. Každý rok je jiný.
Jednou máme obsypané jabloně, jindy je nadúroda okurek a žádná rajčata a letos se u nás daří růžím a bylo docela velké množství jahod.
Ty klasické růže mám jenom čtyři a docela si je hýčkám. První dvě jsou ještě ze staré školy, tj. staré a dobré odrůdy - lososově oranžová Super Star, i když na fotce je barva poněkud jiná, než ve skutečnosti a červená Nottingham /Queen of Bermuda/. Ty nikdy nezklamou.
A dvě poněkud novější. Jedna je má vytoužená bílá růže, jejíž jméno bohužel neznám a druhá je růžová - Flamingo.Třešnička na dortu

24. června 2015 v 21:59 | Janka |  Jen tak
Každá akce má své priority, svá nej, nej.....
Ty opravdové třešničky na pomyslném dortu při sobotním setkání Kostelců byly pro mě hned tři.
Výstava pod názvem - "Ze života našich předků - Haná", tvořivá dílna /workshop/ v místní ZŠ a jedno pěvecké vystoupení.
Jeden místní mladý muž, Hanák srdcem i duší, se pochlubil svým domácím pokladem, tedy tím, co souviselo dříve se životem Hanáků. To bylo oblečení - prosté i sváteční, předměty domácí potřeby, nástroje pro sklizeň úrody i to, čím byl vyzdobem interiér domu.
turecké šátky
nádherná výšivkai ten pekáč mě zaujal


Druhá věc, které jsem nemohla odolat byla "Tiffany dílna", kde jste si pod vedením erudované výtvarnice mohli vyzkoušet výrobu šperku, vytvořeného touto technikou. A tak jsem si vybírala vhodná sklíčka, brousila je, umývala, začišťovala, oblepovala, aranžovala, letovala...až do konečné podoby. Výsledek nic moc, ale stálo to zato. A moje rozhodnutí zůstává stejné, i nadále se budu věnovat "nitím" - to je pletení, háčkování, drhání, šití či paličkování. A sklíčka přenechám jiným.


konečná podoba mého výrobkuTakovým jakýmsi pomyslným vyvrcholením odpoledního kulturního programu bylo vystoupení zpěváka, který patřil mezi oblíbené zpěváky mého mládí, i když mně zůstával docela lhostejný. Ovšem, to, čím se předvedl na svém vystoupení u nás, mně doslova vyrazilo dech. I ve svých pětasedmdesáti letech bez problému konkuroval mladším kolegům. Zpíval na živo, tančil, moderoval. A tak jsem si opravdu vychutnala známé rokenroly, písně Toma Jonese, Gilberta Becauda i ostaní hity. A nejen já.
Pro obrovský aplaus bylo pro něj těžké odejít.Kostelce v Kostelci

22. června 2015 v 22:40 | Janka |  Jen tak
Kostelce jsou obce, které drží pospolu, a proto se každým rokem jejich zástupci setkávají v jednom z Kostelců. Letos se stal hostitelem náš Kostelec na Hané. Šlo už o čtyřiadvacáté setkání Kostelců.

Dorazilo k nám 15 autobusů z nejrůznějších koutů České republiky a jedna výprava dokonce i ze Slovenska. Někteří ovšem přijeli i na kole, i když museli urazit 180 km.
Celá akce začala dopoledne průvodem obcí, v jehož čele jel na koni malý chlapec v hanáckém kroji s praporem v ruce. Mě zaujala jeho průvodkyně, zřejmě maminka, především svými doplňky k hanáckému kroji - čepcem a botičkami.Po slavnostním zahájení ve sportovním areálu u ZŠ a po požehnání novému kosteleckému praporu, začala ta pravá zábava. Různé sportovní soutěže, kulturní vystoupení všech žánrů, předvedli se myslivci, hasiči, chovatelé drobného zvířectva, bylo možno shlédnout i dvě tématické výstavy a navštívit jarmark s regionálními produkty.


Stánků s občerstvením bylo dostatečně, míst k posezení také, a tak se jedlo, pilo, zpívalo, tancovalo, veselilo, zkrátka vládla jedinečná nezaměnitelná atmosféra.

A kam příští rok ????

Do Kostelce, který leží v okrese Rychnov nad Kněžnou, patří k těm větším Kostelcům, nachází se zde krásný zámek s anglickým parkem, který patřil rodu Kinských.
Tak už víte, kde se bude konal setkání Kostelců už po dvacáté páté ???

V našem městě

20. června 2015 v 22:23 | Janka |  Co mě zaujalo
Skoro každé malé dítě ví, že nejkratší název obce v naší republice je . O tom, že existuje i ví asi málokdo. A jak zní nejdelší název obce v ČR, to snad vědí jen její obyvatelé.

Je to Nová Ves u Nového Města na Moravě.


A který název obce se vyskytuje nejčastěji ???

Právě ona Nová Ves je zastoupena 62 krát a hned za ní Lhota, ovšem, pokud bychom ke jménu Lhota přidali ještě nejaké přídavné jméno, jako Horní, Dolní a jiné, tak tento název obce jasně vede.
Já mám tu čest, že bydlím v obci, tedy městě, jehož jméno je také hodně zastoupeno. Je to Kostelec a těch je v naší republice 24. Co do velikosti, tak největší je Červený Kostelec, ten má 8 600 obyvatel a ten nejmenší Bílý Kostelec jen 20 obyvatel.
Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci

Domek, ve kterém v letech 1837 - 1838 bydlela Božena Němcová


Náš Kostelec je od roku 1970 městem, protože jeho počet obyvatel je už vyšší než 3000. První zmínky o jeho existenci pocházejí z roku 1273 a jeho majiteli byly rody Kravařů, Pernštejnů a Lichtenštejnů.
V jeho blízkosti se nachází Přírodní park Velký Kosíř s nejvyšším vrcholem Hané - Kosířem /442 m.n.m./, kde ještě dnes můžete najít zkameněliny z devonského moře a potěšit se celou řadou ohrožených druhů rostlin, jako je lýkovec, koniklec, vstavač, křivatec, lněnka aj.
V našem Kostelci pobýval i nějakou dobu autor Slezských písní, básník Petr Bezruč.
A dominantou našeho městečka je, jak jinak, kostel sv. Jakuba Většího.


Kde leží náš Kostelec, to už jste určitě poznali, ale zcela určitě netušíte, co se dnes zajímavého u nás dělo....
Schválně, můžete hádat !!!

Zdroj foto: Internet

Stromy- vícerčata

17. června 2015 v 21:54 | Janka |  SoutěžeJedna paní borovice
chtěla děti převelice,
aspoň jedno dítko pro radost
bude stačit a dost.

Jenže osud jiné plány chystá
má dva syny dozajista
dvojčátka se k světu mají
a ke své mámě prosbu mají.
I když dva jsme, málo je nás,
chceme sestru, prosíme vás.
"Jenom jednu ?": Ptá se matka,
víc je víc, budou tři děvčátka.

A tak je tu borovice nová
a naše matka tři děvčátka chová,
vyrostly z nich lepé krasavice,
nepotřebují svou matku více.

Chtějí vdavky, nápadníky,
statné hochy, šohajíky.
přišel jeden, vlastně čtyři,
těžký výběr bohatýři.

A nakonec váš typ,
kolik, že to dětí budou mít ???Tyto stromy vícerčata - jak vidno z fotek - rostou na našem hřbitově, to je v Kostelci na Hané.


Snad potěší

15. června 2015 v 14:55 | Janka |  Dárečky
Konec školního roku se kvapem blíží, a ti školou povinni se už nemůžou dočkat zaslouženého volna. Pro někoho je to jen dvouměsíční přestávka a pro jiného je to rozloučení se spolužáky, s učiteli a vychovateli už nadobro. Loučení nebývá nikdy moc veselé, a proto je třeba zanechat po sobě nějakou stopu, třeba v podobě malé pozornosti, malého dárečku.Ten se dá jednoduše koupit, ale také vyrobit. Obháčkované mýdlo ve formě voňky do prádelníku se už mnohokrát osvědčilo, stejně jako originální háčkované záložky.

Tak snad potěší....

Je živý a nebo ne???

12. června 2015 v 22:38 | Janka |  Hádanky
Při naší cestě do Jeseníků a na Kralický Sněžník jsme také zavítali do okolí města Králíky, protože se tam nachází spousta opevnění a bunkrů z doby druhé světové války a to moc zajímalo mého manžela. Jeden z nich jsme navštívili a sice tzv. dělostřeleckou tvrz Bouda.Byla to zajímavá exkurze díky vynikajícímu průvodci i pro mě jako vojenského laika. Nerozumím patřičným parametrům týkajícím se střílení a vojenské ochrany, spíše mě zaujala délka tunelů, různých chodbiček, sálů, skladišť a místností vybudovaných ve skále počítající se na kilometry a také to, že nad námi bylo více než 60 metrů skály.

Takových to bunkrů zde bylo na každém kroku nepočítaněI tzv. převrácený bunkr


Ale na vojenství nejsem odborník, armádě a válkám v žádném případě nefandím, a proto o tom nechci psát.
Mě spíše zaujala jiná obyčejnější věc.

Abychom dosáhli dělostřelecké tvrze Bouda, bylo třeba nejdříve zdolat Suchý vrch.
A to je to, co mě zaujalo.
Je zde Kramářova bouda, krásná rozhledna a "jedno zvíře".
Stojí, stále stojí a nehýbá se. Je to živý exemplář a nebo atrapa??? Tuto otázku jsem si na místě nekladla jen já, ale i ostatní přihlížející.
I po naší návštěvě místní restaurace a rozhledny stojí krasavec stále bez hnutí na stejném místě.
Tak, co myslíte, je živý a nebo neee???Dovětek

Už vás dále nebudu napínat a prozradím, jaká byla skutečnost.
Ten krasavec byl ŽIVÝ !!!

Radost pohledět

10. června 2015 v 22:11 | Janka |  Zahrada
Měsíce květen a červen mám nejraději. Příroda je ještě jakž takž svěží, pěkně zelená, všechno kvete a voní. Stačí odjet na čtyři dny z domova a po návratu je zahrádka opět jiná. Doslova se mění den ze dne.
U nás začíná doba pivoněk a pomalu i růží a lilií.Pivoňka s mnoha sukénkamiPivoňka skoro téže barvy, ale sukénky má jinak nakasané.
Růžová jim směle konkuruje, ale bílá si dává ještě načas.
Na skalce nyní dominuje česnek,žlutá plazivkaa modré zvonky.
Ale i zeleninka může mít krásný velký ozdobný žlutý květ.
Poznáte o jakou rostlinku se jedná ???
A protože je i čas jahod, tak vás zvu na kynuté jahodové knedlíky.

Zelená výměna

8. června 2015 v 23:12 | Janka |  Dárečky
I když s posíláním kytiček mám špatné zkušenosti, můžu říci dokonce velmi špatné zkušenosti a to se týkalo jedné velmi známé firmy, tak když Světluška na svém blogu vyhlásila "zelenou výměnu", i přesto jsem do toho po delším váhání šla. Vím, že její projekty - mystery šitíčko, adventní kalendáře, kapsáře a jiné - jsou dobře promyšlené a kvalitní.
Já jsem posílala srdcovku, ibišky a malé srdíčkové dárečky Jitce Luky a má zásilka k ní dorazila v pořádku.
Naopak já jsem měla být obdarovaná Křížulkou a mým přáním byly cibulky bledulí a lístečky fialek, ze kterých jsem měla v úmyslu si vypěstovat nové rostlinky. Společně jsme se informovaly o odeslání balíčku a já jsem tedy věděla, kdy ho mám očekávat. Když zazvonil pošťák, byla jsem plna očekávání, ale hned z jeho tváře jsem vyčetla, že něco není v pořádku. A mé podezření zesílilo jeho uvítací větou: "Máte tady - zvláštní - balík." Kdybych nevěděla, že jde o balíček s kytičkami / bylo to i na něm napsané/ a od koho je, tak bych ho určitě nepřijala.
Silný karton byl zcela roztržený a skoro z něj vypadával obsah

Po rozvázání provázku a uvolnění jedné strany kartonu a pohledu dovnitř balíčku jsem se zhrozila
Obsah vysypaný, všechno promáčené a smíchané dohromady
Naštěstí cibulky bledulí neutrpěly žádnou újmu a květináček s fialkou až na pár ulomených větviček také ne. Horší už to bylo s dárečky. Kabelka byla celá zmáčená a značně špinavá od hlíny a sáček s kořením úplně mokrý.Lístky fialek byly až na 2 kousky bez stvolů /byly ulomené v balíčku/, a tak jsem zvědavá, jak budu úspěšná s jejich zakořeněním.
Nicméně koření jsem na sluníčku vysušila a kabelku jsem hned vyprala a je jako nová.

Tak to jsou mé nejnovější zkušenosti s posíláním kytiček a s kvalitní prací jedné monopolní zásilkové firmy.
I přes tyto nesnáze moc děkuji dárkyni - Křížulce - za kytičky a milé dárečky.