Srpen 2015

Pokojový žen-šen

28. srpna 2015 v 20:15 | Janka |  Kytičky
Znáte tuto rostlinku ??
Pochází z Madagaskaru a u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Je to léčivá bylina, nenáročná na péči a já jsem dostala její oddenek při jarní zelené výměně u Světlušky.
Naduť madagaskarskáŠťáva z jejích listů působí antisepticky, baktericidně, močopudně a zastavuje krvácení. Doporučuje se při ústních zánětech, paradentóze, angíně a virózách. Hojí kašel, spáleniny, žaludeční vředy, nehojící se rány, astma, bércové vředy, revmatismus. Působí na mozoly, bradavice, vyrážky a uhry.

Snadno se rozmnožuje, dá se říci, že samovolně. Na okrajích jejich listů jsou malé rostlinky, které kamkoliv padnou, tak zakoření.
A zde už samy rostou u mateřské rostlinky.

A aby se tam všichni netlačily, tak malé rostlinky dostaly svůj květináč.

Černé zlato

26. srpna 2015 v 22:41 | Janka |  Zahrada
Často jsem slýchávala, že, když někdo po něčem moc touží, tak je mu to časem dopřáno.
A ono to opravdu funguje.
Máme zahrádku, tedy přesněji řečeno dvě. Úrodu nám dávají ovocné stromy, ve skleníku se daří paprikám, okurkám a rajčatům a na malých záhoncích pěstuji ještě nějakou zeleninku a jahody. O kytičkách nemluvě. Ale něco mi tam nyní chybělo. Něco, na čem jsem si jako děcko každoročně o prázdninách pochutnávala a měli jsme to v takovém množství, že jsme to zpracovávali na marmelády a sirupy. Byly to maliny. Druhá ověřená pravda je, že když má člověk něčeho moc, tak si toho neváží a brzy o to přijde. A to se také stalo nám.
Moje touha byla tedy znovu vlastnit nějaký ten keřík malin a ještě navíc i ostružin. To první jsem si koupila na zahradnické výstavě v Kroměříži a to druhé mi darovala Jitka. Jenže jsou to ještě malé keříky a na mlsání si musím nějaký ten rok počkat.
I když i na tom malém keříku ostružin, který si doslova hýčkám, se už i letos objevily první plodyJaké ale bylo moje překvapení, když mi moje milá kamarádka nabídla, že si u nich na zahradě můžu natrhat ostružin kolik chci. Byly slaďoučké, krásně zralé, zkrátka mňam. A bylo jich takové množství, že mám dvě várky marmelády, něco v mražáku a i na koláč zůstalo. Helenko, moc děkuji !!!

Moje černé zlato

Marmeládu z ostružin jsem dělala a vlastně i jedla poprvé a musím říci, že jednu skleničku jsme snědly s dcerou na posezení - jak byla lahodná.
Z pohádky do pohádky

24. srpna 2015 v 22:12 | Janka |  Jen tak
Letošní léto bylo opravdu "bazénové". Kdo chtěl přežít, tak se musel schlazovat studenou vodou, a nebo zalézt někam do sklepení. My jsme s vnoučky volili tu první variantu. Ale i přesto jsme si našli čas i na nějakou jinou činnost.
přáníčko pro maminku a tatínka


Kromě tvoření přišly na řadu i různé stolní hry, karty, pexeso, puzzle, ale i obyčejné barevné kostky. A nejvíce je zaujalo to nejstarší provedení - Z českých pohádek, - se kterým jsem si jako dítě hrávala i já. A teď přišel okamžik pravdy a já jsem zklamala. Obrázky na kostkách představují výjevy z různých pohádek a já jsem si nebyla schopna vzpomenout na jejich názvy. Už je to zkrátka tady....
Třeba mi poradíte.
Tak zde je to jasné - Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Horní obrázek mi nic neříká a myslím, že ten spodní je - Tři zlaté vlasy děda VševědaNo a zde poznám jen obrázek vpravo, který je z pohádky - Zvířátka a Petrovští.

Tak, co vy nato ??? Poradíte mi ???

Když mi bylo šest

22. srpna 2015 v 17:07 | Janka |  Rodina
Listuji starými alby a hledám, zda-li najdu nějakou fotečku, když mi bylo 6 let. U nás v rodině bylo tradicí se vyfotit s dortem, který vždy upekla a ozdobila maminka. Nechyběla tam patřičná číslovka, která udávala můj věk.A dárkem nemohlo být nic jiného než panenkaDnes je už situace scela jiná. Klukům - vnoučkům peče dorty k narozeninám jedna paní dle jejich přání. Takže žádný kulatý dort, ale třeba auto, postava krtečka, dinosaura, vláček, žralok, papoušek, či postava z jejich oblíbeného seriálu. Zkrátka doba se změnila. A žádné strojené focení s dortem. Tak, jak oslava probíhá, musím vždy zachytit dort i oslavence, abych měla - a později i on - nějakou vzpomínku na tento den.
Tento rok to byl jeden z Mimoňů
Nejhorší je vždy to čekání - než se dají svíčky, zapálí, předají dárečky.
Tak moc by už chtěli ochutnat....A protože oslava se konala v červenci v době velkých veder, tak stejně nejlépe bylo v bazénu.

Její jméno je ...

19. srpna 2015 v 21:44 | Janka |  Kytičky
Za "starých časů", když jsme ještě s rodiči jezdili na devizový příslib do bývalé Jugoslávie, tak jsem na skalnatých přímořských svazích mocně obdivovala jednu kvetoucí rostlinu. Nedovedla jsem pochopit, že může růsti a krásně kvést na skále bez hlíny, na suchu a bez deště. A ani by mě tenkrát nenapadlo, že se jejími květy budu později těšit i na své zahrádce.
Tak schválně, jestli uhodnete, kterou rostlinu mám na mysli.

Je to nenáročná, dekorativní a mrazuvzdorná rostlina. Při zemi vytváří růžici tuhých, na okraji vláknitých listů, které bývají dlouhé 40 až 70 cm. Kvete asi od druhé poloviny června. Její bílé květy mají zvonkovitý tvar a výška květenství bývá až 180 cm. Po odkvětu celá růžice postupně odumírá a kolem ní se vytvoří několik dceřiných růžic. Na květenství nových růžic si musíme nějaký ten rok počkat.
Má ráda slunce, lehkou propustnou půdu a mírnou zálivku.
Je považována za velmi významnou léčivou rostlinu. Indiánští šamani ji nazývali stromem života. Účinná látka z jejich oddenků se uplatňuje při léčbě revmatických onemocnění anebo zánětech kloubů a detoxikaci organizmu. Její marinované květy se považují za pochoutku.
Uhodli jste ???

Červnové počasí jí ještě přálo,

ale prázdninová vedra brzy zničila její krásu
Tato kráska se jmenuje......

Konečně

17. srpna 2015 v 21:39 | Janka |  Jen tak
Stejně jako Jitka se móóóc radujeme.
A víte z čeho ?? Z obyčejného deště, který konečně, více než po měsíci úmorných veder, dorazil i k nám.
Prázdninová zahrada už vypadala spíše jako podzimní. Zvadlé a sežloutlé listí na keřích a stromech, částečně už opadané, téměř suché jahody a tráva ? Jen vyprahlá poušť. Zkrátka vše se denně zalévat nedá.

Tak vypadá denně zalévaný záhon fazolí. Jiné roky jsem nestačila během růstu otrhávat a zpracovávat narostlé lusky a letos ? Však vidíte sami.
Smutný a téměř suchý okrasný keř

I líska má už podzimní vizáž
A švestky, ty už na stromě téměř nenajdete
Hortenzie se také netváří moc nadšeně


Jediné, co se dalo díky pravidelnému každodennímu zalévání vypěstovat, byla zelenina ve skleníku a foliáku.
A tak si jí užíváme.Přes den NIC, ale teď večer opět začalo PRŠET - HURÁÁÁ !!!!

Už jste viděli ???

15. srpna 2015 v 20:11 | Janka |  Jen tak
Tak mně opět přišla mejlem spousta krásných obrázků, ze kterých alespoň něco vybírám i pro vás.


Měli byste svého favorita ???Zdroj foto: Internet

Minisíťovka - návod

14. srpna 2015 v 20:59 | Janka |  Háčkování
Moc mě překvapil váš zájem o návod - popis na háčkovanou síťovku. Je to velmi snadná záležitost, zvládnou ji i začátečníci, protože je třeba umět jen řetízková oka a dlouhý sloupek. Pikotku uprostřed je možno vynechat.


Háčkovala jsem podle grafického návodu, slovní nemám. Ale myslím, že je docela srozumitelný.
Uháčkujete jeden díl, potom druhý a v poslední řadě je sháčkujete, jak naznačeno na popisu.
Poté přiháčkujete vždy půlku ouška a ta uprostřed sešijete.

Mně se zdála síťovka moc malá, a tak jsem přidělala několik řetízkových řad a teprve poté oba díly sháčkovávala.
Moje minisíťovka je vytvořena ze 100% akrylové příze s názvem Gloria, a to proto, že jí mám doma zásoby ještě z doby, kdy byla dcera malá a já z ní pletla různé čepičky, svetříky, šály....
Jo, a háčkovala jsem z dvojité příze.

Přeji, pěkné háčkování!!!

Minisíťovka

11. srpna 2015 v 21:42 | Janka |  Háčkování
Je vedro a do ničeho se mi moc nechce. Přesto jsem dnes zdolala několik sklenic okurek a cibulek, zubaře a to každodenní neustálé večerní hodinové zalévání zahrady a truhlíků s muškáty a jinými kytičkami.
A ještě něco. Ale jen díky výzvě, kterou má na svém blogu Světluška 77.
Její výzva se jmenuje "Stop igelitkám" a jde o to, nahradit běžně používané igelitky taškami vlastnoručně ušitými, uháčkovanými či upletenými. A protože se blíží závěrečný termín, tak jsem finišovala. Sice jsem měla jinou představu o velikosti síťovky, ale třeba některé malé slečně se bude líbit.

Jsem ovoce nebo zelenina ???

9. srpna 2015 v 13:39 | Janka |  Zahrada
Nejdříve několik informací:

1. patřím do čeledi lilkovitých
2. pocházím ze Střední a Jižní Ameriky
3. mým plodem je bobule
4. mé zelené plody mohou způsobit otravu organizmu
5. zralé, červené plody jsou naopak plné vitamínů, vlákniny a jsem zdrojem chromu a draslíku a lykopenu
6. mým největším producentem je Čína
7. mám antioxidační účinky, takže jsem vhodné na různé rekukční a očistné diety
8. chutnám v syrovém stavu i po tepelném zpracovaní


Už určitě víte, o co se jedná. Ano je to - la tomate - die Tomate - the tomato - il pomidoro - paradajka či rajčica, neboli rajče jedlé, či lilek rajče - zkrátka rajské jablíčko.

A letos se mu daří. Má dostatek sluníčka, tepla a vláhu mu pravidelně zajišťujeme.
Tak pojďte se mnou na rajčatové hody.
Tak to je klasika. Ať už se jmenuje Start, Parto či Torino. Je pravdou, že já dávám přednost menším plodům.
A proto jsme letos poprvé vyzkoušeli rajče Valdo. Jsou to takové prima jednohubky, děti je mají moc rády a já si je dávám s mozzarellou.K rajčatům s menšími plody patří také Bejbino F1.Prosím, nabídněte si !!!
Ale ještě předtím, je třeba zodpovědět mou úvodní otázku.
Je rajče zelenina, a nebo ovoce ???