Srpen 2015

Už dvanáctý...

8. srpna 2015 v 12:05 | Janka |  Kytičky
Už se po několikáté opakuji tvrzením, že každý rok se na zahrádce vydaří něco jiného. Letos u nás jahody, růže, muškáty a ještě jedna kytička. Vlastně kytka, protože svým vzrůstem může klidně konkurovat malému keři. Je to žlutá kala, jejíž první cibulky jsem dostala od Květy. Každým rokem mně dělala radost tradičně tak čtyřmi květy, ale to, co se děje letos, mně bere dech.
Je pravdou, že jsem tentokrát zasázela cibulky na trochu jiné stanoviště, než v předešlých letech. Či snad je letos hýčkána tropickými teplotami, nevím. Začalo to nenápadně šesti květy. A pro mě i skončilo. Více jsem neočekávala. Najednou se objevily další tři. Sice ne tak vysoké, jako ty předešlé, ale stejně krásné. A za několik dní další tři, mohutné, silné a opět vysoké.Jeden květ si ale se mnou zahrál. Něco mu asi ublížilo, a tak změnil svoji podobu a od svých sestřiček se výrazně odlišil.

Forma na pečení - benešník

6. srpna 2015 v 14:26 | Janka |  Hádanky
Benešník - tak se jmenuje keramická forma na pečení. Výrobky z ní se nazývají benéše a nebo také beléše. Přesný recept neznám, ale jsou z kynutého těsta.A když budete hledat starodávnou kameninovou a nebo keramickou formu v nabídkách starožitnictví, opravdu cena, za kterou byste si ji chtěli pořídit, je od tísícovky výše. Našla jsem i přes dva a půl tisíce korun. K neuvěření.

Při psaní článku o formě - benešník - jsem si uvědomila, že jsme měli také doma keramickou formu na bábovku. A dokonce dvě - jednu menší a větší. Ale kde je jim konec - to nevím a moc mě to mrzí.

Našla by se ještě i u vás keramická forma na pečení???

Forma na pečení

3. srpna 2015 v 10:17 | Janka |  Hádanky
Nedávno, na jedné výstavě zaměřené na život na Hané, její tradice, způsoby odívání, stolování, vybavení interiéru a používání nástrojů denní potřeby, mě zaujala jedna věcička. Obyčejný plech na pečení. On ale tak docela obyčejný není - je keramický. Vzpomínám, že takový měla kdysi moje babička a pekla v něm sladké pečivo. Kde skončil, nevím, stejně tak mi není znám recept na tuto dobrotu.
Když jsem hledala nějaké informace na netu na výrobu pečiva v této formě, byla jsem docela konsternována částkou, za kterou se tato starodávná keramická formu prodává. Nepočítá se v desítkách ani stovkách korun.Dnes se peče v moderních formičkách něco podobného a říká se tomu vznešeně muffiny. Ale jak se jmenuje tato forma a pečivo v ní upečené - to už je dnešní hádanka pro vás ???