Říjen 2015

Dušičkově podzimní dekorace

31. října 2015 v 22:35 | Janka |  Jen tak
Toto podzimní období sice hýří snad všemi barvami, ale pro mě je docela smutné. Naivně bych chtěla, aby zde se mnou byli všichni, které jsem měla moc ráda. Jenže nejsou a jediné, co můžu udělat, je zavzpomínat si ještě více než normálně na společně prožité chvilky a ozdobit místo, kam si chodím s nimi "popovídat".

Tradičně dělám věnečky a kytici ze surovin, které mám k dispozici a jen něco málo dokupuji.A v tomto duchu si zdobím i okenní parapety.
A když nejsou velké dýně, tak alespoň ty maličké háčkované.Krásné podzimní dny přeje Janka

Výletově

29. října 2015 v 18:43 | Janka |  Jen tak
Někdy je zapotřebí " zavřít krám" a vyrazit do světa. A tak nás skupinka těch, co se nebojíme pohybu, minulou neděli vyrazila na malý výlet do okolí našeho bydliště. Pro začátek jsme se nechali autobusem převézt o pár kilometrů dále, a pak pěkně po svých a obklikou zpátky domů. Samozřejmě, že jsme jen "nepochodovali", ale náš výlet jsme si pěkně zpestřili různými zastávkami s občerstvením a poznáváním toho, co jsme ještě neznali.Málokdo z nás vůbec věděl, že jedna mladá paní, o tři vesnice od nás, vyrábí takovou zajímavou keramiku.Pro mě, velmi zajímavou zastávkou, byl větrný mlýn. V jeho blízkosti jsem se už nacházela, ale nikdy jsem ještě neměla možnost, se podívat i dovnitř. Je to mlýn kamenný, holandského typu, pocházející z roku 1884 a k mletí sloužil až do roku 1945. Po válce mlýn chátral a až nynější majitelé se ho snaží zrestaurovat.Je vysoký 11 metrů a má šindelovou střechu.


Milovníci koní by si přišli na své na dalším našem zastavení, a to na koňské farmě Na zámečku. Bylo tam tolik krasavců, že jsem nevěděka, kterého si mám vybrat.

Bylo něco po poledni a byl čas na další zastavení.
Tentokrát bylo nutné posilnit organismus dobrým jídlem a pitím. Opékaly se špekáčky, rohlíky, zkrátka, co kdo měl.
A zapíjelo se to... schválně, hádejte, co se ohřívá v kotlíku nad ohněm???

Mírně zmoženi po patnácti kilometrech chůze, ale s dobrou náladou jsme kolem čtvrté odpoledne dorazili v pořádku domů.

Vínečko.....ale jaké vlastně?

26. října 2015 v 16:14 | Janka |  Zahrada
Bílé?? Červené? Růžové??
Pro mě asi fialové.
Je to americká odrůda, kterou k domu sázeli ještě rodiče manžela a my o ní nic nevíme. Snad jenom to, že by měla být odolná proti plísni, a že je to stolní odrůda.
A právě dozrává.Krásně se pne podél domu.Listy začínají žloutnout a pomalu opadávají, a to je čas, začít víno sklízet.Takhle vítáme návštěvníky našeho domu.Tak jakou má vlastně barvu?


I když bylo v létě hodně sucho, tak jsou bobulky docela velké.
Chtějí dokonce podepřít.

Až bude po sklizni, tak dát vědět, kolik, že ho letos bylo.

Už zvoní...

24. října 2015 v 18:11 | Janka |  Háčkování
Slyšeli jste někdy slovo "kampanologie" ???
Pokud ne, tak je to obor zabývající se zvony, jejich vznikem, vývojem, výzdobou, funkcí a akustikou a také metodami jejich výroby a ladění.
Snad v každé obci najdeme kostel, zvonici, zvoničku, kapličku, či nějaký jiný objekt, kde je umístěn zvon či malý zvoneček.
A k čemu slouží, to snad ani nemusím vyjmenovávat.
Ale věděli byste, kde se u nás v ČR nachází největší zvon? A v které zemi a městě je největší zvon na světě?
Určitě ho podle fotografie poznáte.
Ano, to je on, zvon, zvaný car Kolokol a našli byste ho v Rusku v Moskvě v Kremlu,. Váží kolem 200 tun, je vysoký šest metrů a stejný je i jeho dolní průměr.

Náš největší zvon je podstatně skromnější. Jmenuje se Zikmund a nachází se ve Svatovítské kadedrále v Praze. Jeho hmotnost je odhadována na 16,5 tuny.
I jiné zvony stojí za zmínku, jako vídeňský Pummerin, londýnský Big Ben, krakovský Zikmund či pařížský Savoyarde.
Ovšem existují i jiné zvony, než jen ty, které známe z kostelů a zvonic. Co třeba takový instalatérský zvon, nebo potápěčský zvon. Zvon se dostal i do říše kytiček či ptáků.
A pro mě je a bude i jedním ze symbolů Vánoc. A proč si ho nevyrobit, samozřejmě pro mě dostupnou technikou, a to je háčkování.
Tak tedy první letošní bim, bam....
Pěknou neděli přeje Janka


Optické klamy podruhé

23. října 2015 v 19:30 | Janka |  Co mě zaujalo
Nedá mi to, abych se k optickým klamům ještě jednou krátce nevrátila.
Všechny obrázky jsou mi zcela jasné, až na jeden.

Obrázek č. 1 byl jasný. Je na něm nápis LIAR a nebo pán v brýlích.
Na obrázku č.3 jste určitě našli profil staré ženy, ale také mladé dívky.
Obrázek č.4 - Že slon má čtyři mohy je snad jasné každému.
A na posledním obrázku je kromě lebky dívka dívající se do zrcadla.
Ale co s obrázkem č.2 ???
Ten mi nedá spát a stále na něj hledím a snažím se najít osoby, které na něm mají být.
A co je nejhorší, má jich být DEVĚT.
Já jich našla i při velké fantazii jen sedm.
Hlava jako taková, ucho = žena, nos a ústa = další postava,
vpravo nad sloupem je profil ženy. To je celkem zřetelné.
Dále moje fantazie vidí vlevo u ptáka sedícího na sloupu tři profily. Jeden z levé strany a dva nad sebou z pravé strany.

Ale to je stejně málo. Ještě dvě osoby chybí. A nějak mě mate ten ležící pes.
Třeba máte lepší oči, postřeh a vidíte ještě něco více než já. Byla bych ráda, kdybychom tu záhadu rozluštili, protože jinak mi to nedá spát.

Optické klamy

20. října 2015 v 22:35 | Janka |  Co mě zaujalo
Máte rádi optické klamy??
Já docela ano, i když si často můžu oči vykoukat a stále nevidím to, co vidět mám.

Optický klam neboli také optická iluze je klam spočívající v matoucím nebo nesprávném vnímání daného obrázku. Obraz, který člověk vnímá okem interpretuje mozek jinak, než odpovídá realitě. Tak praví definice optického klamu.

Teď je na nás, abychom si to vyzkoušeli a potvrdili či vyvrátili.Obrázek č.1 - Co je na obrázku?Obrázek č.2 - Kolik je na obrázku osob?Obrázek č.3 - Co vidíte na tomto obrázku?Obrázek č. 4 - Kolik nohou má slon?Obrázek č.5 - Je na obrázku jen lebka?


Zdroj: Internet

Říjen

18. října 2015 v 22:30 | Janka |  Rodina
Říjen. To je měsíc, který mi hodně vzal, ale také i dal. V tomto měsíci odešli moji rodiče, narodil se mi první vnuk a všechno během tří po sobě jdoucích dní, samozřejmě v jiných letech. A aby toho nebylo málo, k těmto tří dnům se přiřadil i den čtvrtý, kdy má svátek náš nejmladší - Lukášek.
A to je příležitost, aby se rodina sešla.
Nechybělo dobré jídlo a pití, dárečky a dobrá nálada. Moc si vždy vážím těchto chvilek, kdy jsme všichni pohromadě, povídáme si, zavzpomínáme a těšíme se z dětí a vnoučků.Nemohl chybět dort. A protože náš oslavenec je velkým fandou hokeje a také výkonným hráčem, nemohl mít dort jiný tvar, než hokejové hřiště.
Kromě figurek a branky se dalo všechno sníst. Největší zájem byl o puk.
Už to svítí. Spočítali byste, kolikáté narozeniny se slavily???
A to už jsou naší oslavenci, čekající na svoji porci dortu a nevnímající dědečkovu ruku, která poukazuje
na věcné nedostatky na hřišti.


Ořechy, kam se podíváš

16. října 2015 v 22:21 | Janka |  Zahrada
Letos se opravdu urodilo. A nyní, když začalo deštivé počasí, tak ořechy začaly mocně padat a vůbec je nestačíme sbírat, sušit a vyloupávat. Máme dva stromy, které mají vzhledem menší oříšky, ale soused, který ve svém domě už dlouho nebydlí, kdysi dávno zasadil ořešák těsně k plotu, a tak všechny jeho oříšky padají k nám na zahradu. A to jsou takové ty obrovské ořechy, které se musejí vyloupat, jinak by zlesnivěly. Alespoň má manžel na dlouhé podzimní večery program a nemusí se rozčilovat u TV.

To je ten krasavec, který nás každoročně zásobuje. Sice mocně zastíňuje náš"ohřívák", ale úroda oříšků to vynahradí.


Ale co vůbec o nich víme?
Strom, na kterém rostou vlašské ořechy se jmenuje ořešák královský. Patří mezi nejpěstovanější dřeviny na světě a může dorůst výšky až 45 metrů. Jeho listy mají fungicidní a baktericidní účinky a odpuzují hmyz. Plody ořešáku jsou velmi výživné a chutné. Ještě nezralé se používají k výrobě léčivých směsí a nápojů. Zelené slupky ořechů je možno využít k přírodnímu barvení látek. A nejen látek, pokud budete vylupovat oříšky ze zelené slupky, vaše ruce budou hnědé ještě pěkně dlouho. Ale to určitě víte.Dnešní sběr


Vlašské ořechy jsou energeticky hutná potrava, odstraňují únavu, navozují brzy pocit sytosti a plnosti, což lze při správné konzumaci uplatnit i při snižování hmotnosti. Jádra vlašských ořechů obsahují tzv. "zdravý" tuk, který obsahuje nezbytné omega-3 mastné kyseliny. Vysoký příjem těchto nepostradatelných mastných kyselin je velmi dobrou prevencí proti rizikům kardiovaskulárních chorob.Parapet obložený ještě nevyloupanými ořechy. Těch lísek s ořechy je na něm celkem pět.


Kvůli nízkému obsahu cukrů se ořechy hodí také pro diabetiky a pro své hodnotné bílkoviny jsou využívány i vegetariány. Pravidelná konzumace vlašských ořechů pozitivně působí na různé negativní psychické stavy, jako je deprese, stres, podrážděnost, úzkost. Je to výborná potrava pro náš mozek, což dokazuje i vzhled jejich jádra, které se právě mozku velmi podobá. Je toho zkrátka ještě hodně, v čem je nám vlašský ořech prospěšný.


A na druhém parapetu jsou oříšky už vyloupané

A nyní je na mě, najít ten nejvhodnější způsob uskladnění, aby mi oříšky vydržely do další sklizně.Že by pro Popelku?? Ne, tentokrát pro VÁS....


A jaký druh oříšků máte rádi vy???
Vlašské, kešu, arašídy, lískové, para, pistácie, mandle....


Zdroj Info: Internet

Růže z listí

14. října 2015 v 22:34 | Janka |  Ostatní tvoření
Ani letos jsem neodolala a čekala, kdy opadá to správné listí. A hned se dala do tvoření. Pokud jste to ještě nezkoušeli, tak zde najdete malý návod. Je to opravdu pěkná a jednoduchá podzimní dekorace. Já používám tyto růžičky i do dušičkových vazeb. Samozřejmě musím je trošičku nalakovat, aby udržely svůj tvar.
Stejně, jako jiné mé výrobky, se i tyto kytičky dlouho doma neohřejí a hned zítra by měly udělat alespoň trošičku radost obdarovaným.

Dokud je mráz nespálí

12. října 2015 v 21:49 | Janka |  Zahrada
Dnes dopoledne jsme opět padli s manželem na kolena a sbírali jablka. Pokolikáte už ?? To vůbec nevím. Ale na stromech je jich stále ještě hodně. Jsou sice drobné, ale o to je jich více. Zítra je pojedeme zmoštovat a bude určitě opět stovka litrů moštu.
Byla zima, 4 stupně, foukalo a bez rukavic by to nešlo. Některým kytičkám to ale vůbec nevadí. Teprve nyní mně kvetou slunečnice, muškáty jsou stále v plném květu a šalvěj zářivá stejně tak.Chudák včelka, ta už má asi křidélka hodně zmrzlá.
Letos konečně vykvetla i tato varianta slunečnice
Muškáty teď kvetou určitě více než o prázdninách. Škoda, že ta krása brzy skončí.I šalvěj je nyní nějak více zářivějšíA bílá petunie se také stále drží
Ledový salát snad ještě nějakou dobu obstojí - vždyť je přece ledovýHorší to už bude s rajčátky, kterých je na keřích stále ještě hodně, ale určitě už nedozrají

P.S. - A jak bylo dnes u vás ?? Už mrzlo, anebo dokonce i sněžilo???