Říjen 2015

Nosit sovy do Athén

10. října 2015 v 23:00 | Janka |  Co mě zaujalo
Jestlipak víte, co znamená toto přísloví?
Je to něco podobného, jako nosit dříví do lesa, tedy dělat zbytečnou činnost.
Ale proč právě do Athén??
Sov bylo v Athénách odjakživa plno. Sídlily na skalnatých svazích Akropole. Takže je tam skutečně nebylo třeba nosit.
Rčení je myšleno také v přeneseném slova smyslu. Athény byly centrem učenosti a vědy, byla zde spousta škol, které pečovaly o harmonický rozvoj těla i ducha. A možná právě proto Athéňané sovu, posvátného ptáka, uctívali jako symbol moudrosti. Měli ji vyobrazenou na mincích i v městském znaku a byla také průvodkyní nejoblíbenější řecké bohyně, ochránkyně města, Pallas Athény.
K sovám se váže řada pověr a symbolik.
V bajkách většinou působila v roli moudrého soudce, je symbolem moudrosti, protože její hlava vyvolává představu velkého mozku a tudíž i inteligence. Sova vidí to, co jiní vidět nemohou, a nebo nechtějí - tedy pravdu. V křesťanství je považována za symbol duchovní temnoty, v Číně je sova symbolem bohatství. Naopak houkání sýčka je chápáno jako věštba smrti.
V současné době prožívá sova opět svůj velký boom. Najdete ji skoro všude. Na dětském oblečení, na taškách a kabelkách, na špercích, jako hračky či polštářky.
A tak jsem si také pro radost udělala tři sovičky. Nejsou pletené, ani šité a ani háčkované.
Jsou zkrátka z lesa.


Už čtvrtým rokem

8. října 2015 v 21:38 | Janka |  Co mě zaujalo
Ano, právě dnes jsou to přesně čtyři roky, co pravidelně skoro denně chodím k vám na návštěvu.
Chodím - to není to správné slovo, protože pohodlně sedím na své židli pěkně v teploučku domova.
Kdyby mi někdo před čtyřmi lety řekl, že budu chodit s fotoaparátem a pozorně si všímat okolí, že se naučím upravovat fotečky pomocí programu v PC, že se naučím vyhledávat vhodnou inspiraci pro mé tvoření na patřičných stránkách, tak bych mu tehdy vůbec nevěřila.Nemůžu tomu uvěřit, že jsou to už čtyři roky, co mi Jitka řekla: "Pomůžu ti, jdi do toho!" A já s rozpaky souhlasila a vůbec jsem si nebyla jistá, zda-li pochopím práci s PC. A podařilo se. Díky Jitce mám nové přátele, se kterými si mám co říci, ba dokonce se i setkáváme.
Každý den se těším na večer, kdy vyrazím k Jarmilce hledat kočku, u Jitky se potěšit krásným háčkováním, vždy jsem zvědavá, co zajímavého nafotila a napsala Vendy, jaké kytičky vykvetly u Květy na zahrádce, co nového se děje u Blanky ve Znojmě, těším se, že se zasměji u Milušky neodolatelným vtipům, nakouknu, jakou novou soutěž pro nás připravila Natty a co je nového u krásné a milé maminky Helenky. A to není všechno. U Jitky Kerrie vždycky vzdychám nad jejím uměním paličkovat, s Jaruškou poznávám krásná místa naší země, Ajka mě uchvátí svou dlouhou fotoreportáží a Alis podá radu, co dobrého uvařit.....
Díky stránkám ŽK vím, jak rostou Sylvě kaktusy, jaké nové krásné korálkové náramky vytvořila Hela, či jakou novou garderóbu mají Miladčiny panenky.
Za jeden večer, tolik jedinečných setkání.
Stejně milé jsou pro mě i vaše návštěvy, kdy se na chvíli zastavíte a povzbudíte mě milým slovem. Dveře jsou vám stále otevřené....
Svíčky na dortu jsou zapálené. Skleničky připravené na přípitek.
Přeji vám všem hodně a hodně zdraví, štěstí, spokojenosti, hodně optimismu a životního elánu a těším se na další setkávání s vámi!!!

Vaše Janka

Hanácké slavnosti

6. října 2015 v 22:39 | Janka |  Jen tak
Nemám ráda akce, kde se tlačí mnoho lidí, každý do vás strká a vy se nemůžete podívat na to, co vás zajímá. Ovšem někdy se této situaci nevyhnete, protože se chcete zúčastnit právě oné akce. A tou akcí jsou pro mě Hanácké slavnosti, které se v září každoročně konají v našem okresním městě. Je zde opravdu na co se dívat. Bohaté hanácké kroje obléknou děti i dospělí, na pódiu se střídají se svým vystoupením různé folklórní soubory a celé náměstí zaplní stánky s ukázkami a také prodejem výrobků lidových řemesel. A to mě zajímá nejvíce, protože mnohdy zde nacházím inspiraci i pro moje tvoření.Nevím proč, ale vždycky mě nejvíce zaujmou výrobky z keramiky. Různé hrnečky, misky, vázičky a jiné zbytečnosti.
I tato keramická vajíčka mají své kouzlo.
Jak prosté - obyčejné kamínky. Jen to umět tak krásně namalovat.
Pozornost jsem věnovala i malovaným prkénkům. To asi proto, že malovat a kreslit vůbec neumím.
Výrobky ze skla mně už připomněly, jakým směrem budu muset už brzy zaměřit své tvoření.I takovou podobu může mít uzený sýr.

Co by to bylo za jarmark, abychom si tam nic nekoupili. Tradičně to bývají pražené mandle a lískové oříšky, samozřejmě něco z keramiky a letos jsme naši účast na Hanáckých slavnostech neplánovaně zakončili zajímavou exkurzí v jednom závodě na výrobu lihovin.

P.S. - I s ochutnávkou....

List a plod

4. října 2015 v 14:45 | Janka |  Soutěže
Účast na soutěži "Aktivní senior" byla pro mě opravdu velkým přínosem. Zjistila jsem, kde mám velké mezery ve znalostech. Že jsem něco nevěděla z předpisů týkajících se požární bezpečnosti či pravidel silničního provozu, to mě ani tak nemrzí, jako spíše moje nedostatky ve znalostech přírodnin, stromů a keřů. O kytičky jsem se zajímala odjakživa, ale stromy jsem nějak opomíjela. Budu muset na sobě zapracovat a naučit se poznávat stromy a keře pomocí listů, eventuálně i plodů. Je jich ale takové množství, že budu mít celou zimu o zábavu postaráno.
A nyní stromy a jejich plody z naší soutěže. Určitě jste typovali správně.list a plod jasanulist a plod habrulist a plod topolulist a plod olše


Včera po cestě domů se mi připletly do cesty následující kouličky. Určitě mi poradíte, ze kterého stromu spadly.
Stejně tak, i následující plody stromů

Pěkný nový týden přeje Janka

Háčkované náramky ještě jednou

2. října 2015 v 22:09 | Janka |  Háčkování
Je začátek října a to je nejvyšší čas, začít pomalu přemýšlet o vánočním tvoření. Ozdoby na stromeček, malé dárečky a pozornosti, to vše by mělo být hotové už v půlce prosince. Takže zbývá něco přes dva měsíce času. Ale ten pádí velmi rychlým krokem.
Hlavně, že to vím a zasvědceně o tom píší, ale realita je jiná. Stále ještě, pokud je trocha času, tvořím háčkované náramky. Dokonce jsem dělala i nějaké na přání jedné malé slečny. Následující náramky budou opravdu poslední, přeskočím podzimní tvoření a začnu hledat vánoční inspiraci.


Pěkné dny vám přeje Janka