Únor 2016

Opět kvetou

29. února 2016 v 16:03 | Janka |  Kytičky
Mám na mysli orchideje, u mě doma za oknem na parapetu.
Na tom by nebylo nic zvláštního, až na....

Nejdříve rozkvetla bílá orchidej. Rostlinka je malého vzrůstu, ale její květ je docela velký.


Kdykoliv se na ni podívám, tak se mi v hlavě rozezní stejnojmenná píseň....


Druhá rostlina je robustnější a proto asi vyhnala zvláštní oddenek, který jsem už jednou vyfotila a zde ukázala, a bylo mi vysvětleno, že je to začátek nové rostlinky, která pustí kořeny a bude ji možno oddělit.Jaké bylo moje překvapení, když místo kořenů se objevil květ.

A do třetice orchideje. Dostala jsem od jedné milé návštěvy rostlinku orchideje, mně zatím neznámou. Bylo na ní napsáno "cambria". Uchvátil mě nejdříve její zvláštní kmínek a pak samozřejmě květy.


Byla krásná, neobyčejná, ale v jednom mě zklamala. Na rozdíl od mých klasických orchidejí, které jsou schopny kvést několik měsíců, její květy po několika dnech zvadly a opadaly. Moc mě to mrzelo. Asi jsem někde udělala chybu - v zálivce, v umístění, v teplotě....
Třeba mi poradíte, jak na ni !!!

Jehla místo háčku

26. února 2016 v 22:36 | Janka |  Šití
Ano, nastoupila jehla místo háčku a šití vystřídalo háčkování.
Stejně jako loni v tento čas, tak i letos, jsem neodolala šití malých velikonočních zvířátek z filcu.
Je to jednoduché tvoření, příjemná změna, fajn relax a budou malé dárečky pro případné zájemce.
Tak tedy kuřátka, zajíčci a to třetí - pojmenování nechám na vás....

Pěkný víkend vám přeje Janka

Dovedete se soustředit ???

24. února 2016 v 22:27 | Janka |  Jen tak
Dnes žádné háčkování, vaření a ani kytičky, ale něco pro naše duševní zdraví.

Dovedete se soustředit ???

Většina psychologů se shoduje v tom, že pozornost je jednou ze základních složek inteligence.
Problém je v tom, jak dlouho jsme schopni naši pozornost udržet, jak dlouho jsme schopni se na nějakou věc koncentrovat. Výsledky výzkumů ukázaly, že největší pozornost jsme schopni udržet 30 až 90 vteřin. Zdá se vám to málo?
Po uplynutí časového limitu se pozornost začíná snižovat a musíme si ji znovu přivolávat, tedy se více koncentrovat.
Jak se dovedete soustředit si můžete vyzkoušet následujícím testem.

Vaším úkolem je najít v každé řádce dvojici vedle sebe stojících čísel, jejíchž součet je deset, ale máte na to pouze 7 minut času, takže pracujte, co nejrychleji!!!

Takže kolik dvojic, jejíchž součet je deset, jste v testu našli ???P.S. - Abych vás už více netrápila, přidávám správné řešení. V testu je celkem 143 dvojic, jejichž součet je deset.

Započítejte se jeden bod za každou vynechanou nebo nesprávně označenou dvojici.
0 - 26 bodů: vynikající výkon - dosahuje ho jen 10 % všech testovaných
27 - 37 bodů: velmi dobrý výkon - dosahuje ho jen 20 % všech testovaných
38 - 48 bodů: výkon ucházející - dosahuje ho 30 % všech testovaných
49 - 143 bodů: slabší výkon - dosahuje ho zbývajících 40 % všech testovaných

A jak jste dopadli VY ???

Smažené kuličky

22. února 2016 v 22:46 | Janka |  Kuchyně
Chodit na obědy do nějaké jídelny není žádný med, ale denně vařit - to také není žádná výhra. Alespoň pro mě.
Ač se snažím jídla střídat, stejně se mi zdá, že vařím stále to samé. Samozřejmě, že dávám přednost mým oblíbeným jídlům, ale potom chybí pestrost. A když se zeptám manžela v naději, že mi poradí něco neokoukaného, tak se mi dostane zcela jednoznačné a výstižné odpovědi: "Něco z mražáku"....A jsem tam, kde jsem byla.
Navíc, on je "masařka" a já mám docela ráda bezmasá a sladká jídla. Těch si užívám o víkendech, když jsou u nás vnoučci, protože na otázku, co si přejí uvařit, převažují sladká jídla v čele s buchtičkami s krémem. A ty já moc ráda.

Dnešní oběd byl experiment. Tedy pro mně, jinak žádná novinka. Naše brambůrky a smažené kuličky. Moc jsem si pochutnala.Můžete hádat, co bylo jejich náplní....

Vestička pro vnoučka

19. února 2016 v 11:29 | Janka |  Pletení
Ano, vestička pro vnoučka. Ale pro kterého? Původně byla určena a slíbena tomu prostřednímu, tedy šestiletému Hanýskovi.
Jenže....
Začala jsem ji už před nějakým časem, ale stále jsem dávala přednost háčkování a jiným důležitým činnostem. A nyní, když je konečně hotová, tak bude asi už malá. Naštěstí máme v záloze ještě skoro čtyřletého Lukáška a tomu určitě padne. Takže mně nyní nezbývá nic jiného, než se pustit do dalšího pletení, abych dodržela slíbené.
A mám dvě možnosti. S tvorbou neotálet, a nebo si udělat střih o hodně větší než je skutečnost, aby to opět nedopadlo jako nyní.

Pletení byla oddechovka, protože vzoreček je velmi jednoduchý. Stačí umět počítat do tří. Tři hladká oka a tři obrace na lícové straně a stále opakovat tři řady nad sebou a poté vystřídat. Rubové strany se pletou stále obrace.


Chtěla bych vestičku trošičku nazdobit, oživit, aby nebyla jednobarevně fádní, ale nemůžu se rozhodnout pro patřičnou nášivku.
Třeba mi poradíte.Tak kterou ???
Háčkovaná vajíčka s korálky

15. února 2016 v 22:57 | Janka |  Háčkování
Nebaví mě stále dělat stejné věci, mám ráda inovaci. Ale co chcete inovovat na háčkovaných velikonočních vajíčkách?
Už jsem vyzkoušela různé barevné kombinace a zdobení a letos jsem chtěla opět něco nového. A tak jsem sáhla po korálkách. Nejdříve jsem zvolila dřevěné, asi 3mm velké, ale moc se mi to nelíbilo. A Miluška mi poradila, ať vyzkouším malinkaté.
A tak jsem sáhla do domácích zásob korálků a našla lesklé skleněné o něco menší.
Výsledek vypadá následovně.

Na bílé vajíčko to chtělo korálky odlišné barvy, i když v originále tak korálky nesplývají s bílou barvou, jako na fotce, ba naopak se krásně lesknou a vajíčko osvěžují.I zde je patrný barevný kontrast.A tak nevím. Asi se vrátím k původnímu. Zkrátka tradice je tradice.


Už se derou

13. února 2016 v 23:02 | Janka |  Kytičky
Kdo ?? No přece kytičky. A tím pádem se začínají konečně objevovat na naší skalce první barvičky, i když zatím jen bílá a žlutá. Ale i tak je to hned veselejší.
Nejdříve rozkvetla čemeřice, po ní se žlutají talovíny a nebude to dlouho trvat a bude se to bělat sněženkami.
Jsou to první jarní kytičky, docela obyčejné, každý je zná, ale co o nich vlastně víme???
Odkud pocházejí ? Jsou jedovaté či léčivé?Tato kráska ve svém kvetení bude jasně první jarní /zimní/ favoritkou. Je původem z jižní a východní Evropy a díky jejímu křížení je možno najít snad všechny barvy kromě modré a oranžové. Ale pozor - je silně jedovatá, a proto byla možná dříve hojně pěstována. Byli i tací, kteří z ní vyráběli jed na objednávku, a proto její časté označení - květina čarodějnic.Krásný "žluťásek" - talovín zimní je také Evropanem. Je nenáročný na pěstování a množí se samovýsevem. a je opět jedovatý.Asi nejznámnější jarní kytička sněženka podsněžník je ve volné přírodě přísně chráněná a tudíž její prodej u nás zakázaný.
A stejně jako její dvě předchozí kamarádky je jedovatá
Říká se jí také krásnými jmény vyskočilka a koukoříček.


A co začíná kvést u vás ???

Kočky krasobruslařky

10. února 2016 v 23:07 | Janka |  Zvířátka
Bělinka a Anežka se už zcela u nás zabydlely. Zkrátka jsou naše. Jak jsou přesně staré - těžko říci, protože se objevily o hlavních prázdninách jako malá koťátka. A jako koťátka si stále počínají. Přála bych vám vidět jejich hravé souboje, hrátky s pinpongovým míčkem či kouskem zmačkaného papíru. Zkrátka, když se něco pohne, jsou hned tam.
Vůně přicházejícího jara ve vzduchu je v minulých dnech konečně lákala ven na dvorek. Nejvíce se jim líbilo zamrzlé jezírko. Tedy už pomalu rozmrzající, takže u krajů byla pohybující se voda a uprostřed plovoucí kra ledu. A právě ta pohybující se voda byla předmětem jejich zájmu. Klidně stály capičkami ve vodě, což je u koček netypické, a pozorovaly vodu, kterou chtěly nějak uchopit, či ulovit. Bylo to směšné, ale moc milé.Abych kočičky v jejich hraní nerušila, tak jsem musela fotit přes dvě skla okna a podle toho také fotečky vypadají.
Následující den už led poněkud roztál, ale jejich hře to vůbec nevadilo.Kéž by jim jejich hravost ještě dlouho vydržela.

Tvořivá knihovna znovu a znovu

8. února 2016 v 16:08 | Janka |  Ostatní tvoření
V našem okresním městě je knihovna, která se nezaměřuje pouze na půjčování knížek, ale každý měsíc pořádá spoustu různých akcí pro děti, dospělé čtenáře a seniory. A jednou z pravidelných měsíčních akcí je - tvořivá knihovna. A jelikož v tomto roce už nejsem tak vytížena hlídáním vnoučků, jsem pravidelným účastníkem těchto akcí.
Naše dvě poslední setkání byla zaměřena na tvoření, které bylo pro mě doposud neobjevené. Měly jsme si donést měděný drát různé tloušťky, ketlovací a štípací kleště, svíčku a korálky. Ano, správně jste odhadli, šlo o drátkování.Vše mám pečlivě připravené a začíná mé první seznamování s neposlušným drátkem


Se svíčkou jsme byly všechny brzy hotové, a tak přišel na řadu ještě náramek.
A jelikož se nám drátkování docela zalíbilo, bylo rozhodnuto, že si ho při našem příštím sezení zopakujeme.
Tentokrát šlo o drátkovaný šperk - přívěsek na krk.


Naše výrobkyA to jsme my - babky účastnice - plně soustředěné na svoje tvoření uprotřed regálů s knížkami.
Všechny se už těšíme na příští únorové setkání, které bude mít už velikonoční náplň.
A já se budu opět seznamovat s technikou, kterou jsem doposud nezkoušela.
Můžete hádat, kterou???

Tvarohová mňamka

5. února 2016 v 18:37 | Janka |  Kuchyně
Nejsem příznivcem složitého a dlouhého vaření a pečení, a proto si vybírám jednoduché, ale dobré a chutné věcičky.
K víkendu patří moučníček. Budu péci opět tvarohový koláč s ořechy. Mám ho už vyzkoušený, takže žádné experimentování.

Na těsto budu potřebovat: 1/3 kostky másla nebo Hery, 1 a 1/4 hrníčku hrubé mouky, 1/2 balíčku prášku do pečiva, 1 vejce a 3/4 hrníčku moučkového cukru
Z rozpuštěného másla, mouky, prášku do pečiva, vejce a cukru vymíchám těsto, které dám na vysypaný plech. /já používám pečící papír/.Peču asi 20 minut při 180 stupních.

Během pečení si nachystám náplň, na kterou budu potřebovat: 2 balíčky měkkého tvarohu, 1 hrníček moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 zakysanou smetanu, 1 žloutek a 4 lžíce strouhaného kokosu. Vše smíchám dohromady a poté natřu na nedopečený korpus. Povrch pak ještě posypu hrstkou nakrájených ořechů smíchaných se skořicovým cukrem a dám dopéci. Peču ještě asi 10 minut. Po vychladnutí nakrájím na kostičky.
Pro mě je to opravdu tvarohová mňamka.


Přeji dobrou chuť!!!