Srpen 2016

Háčkovaná chňapka - ryba

25. srpna 2016 v 19:37 | Janka |  Háčkování
Do třetice všeho dobrého - alespoň, tak se to říká.
Nejdříve žabka, pak přišel slon a nyní připlavala rybka.

A opět - šup - s ní do obálky a letí do Chemnitzu k mé německé přítelkyni Birgit.
Snad šťastně a v pořádku doplave.

Saintpaulia, neboli Pavlínka

22. srpna 2016 v 19:10 | Janka |  Kytičky
Co se skrývá pod tímto latinským názvem ???
No přece krásná, něžná a nenáročná kytička, kterou před sto lety objevil ve východní Africe německý diplomat baron von Saint Paul, a tak přišla ke svému jménu.
Původně kvetla jen modře, růžově a bíle. Časem se podařilo šlechtitelům vypěstovat více jak dvanáct tisíc kultivarů v mnoha barevných kombinacích jednoduchých i plnokvětých.
Africká fialka se těší velké oblibě po celé Evropě, ale největší počet příznivců má ve Spojených státech.
Já jsem jejímu kouzlu také propadla a v loňském roce v rámci zelené výměny u Světlušky se mi sešlo několik jejích lístečků, o kteých jsem neměla naprosto tušení, co z nich vyroste.Ale zadařilo seA nyní se už těším z prvních kvítků.
Samozřejmě, že nejvíce jsou zastoupené modře zbarvené fialkyJedna má dokonce bílý krajkový okraj


I bílorůžová je zastoupená


Čistě růžováVínově červená s bílou


fialovobílá plná


Dokonce i malá bílá plnáJedna je i ozdobná listem, ale do kvetení se jí moc nechce.
Podle obrázku z internetu mám, ale co dohánět.....

Decoupage

19. srpna 2016 v 22:05 | Janka |  Ostatní tvoření
Nedalo mi to, abych tuto techniku ještě jednou nevyzkoušela. Sama, doma a pěkně v klidu.
Vím, že existuje, ale hmatatelněji jsem se s ní seznámila na naší "červnové tvořivé knihovně".
Jenže, co chcete stihnout za necelé dvě hodiny ....
Knihovnice mi zprostředkovaly koupi tří dřevěných krabiček na kapesníky a já jsem si obstarala to ostatní - ubrousky, krakelovací lak, lesklý lak/lepidlo na ubrousky a bílou barvu / tu jsem měla doma na barvení ruliček/.
Postup už jsem popisovala v minulém článku, ale ráda ho zopakuji.
Aby nebylo zapotřebí tolik krakelovacího laku, protože dřevo bylo přespříliš savé, bylo nutné krabičky nejdříve natřít obyčejným krémem. Po jeho vsáknutí přišel na řadu krakelovací lak a poté bílá barva.
Následoval výběr vhodných ubrousků, ze kterých se používá jen poslední tenká vrstva s obrázkem, jeho umístění a přetření lakem na ubrouskovou techniku. Já jsem pro jistotu celý výrobek ještě přelakovala lakem, který používám na výrobky pletené z papíru.
A tak moje "zkoušení" dopadlo.
Je to technika, která má svou technologii a vyžaduje určitý čas, ale moc se mně líbí.
Jelikož mi ještě zůstaly "laky", chtěla bych touto technikou ještě něco nazdobit, ale zatím nenacházím potřebný objekt.....Třeba mi poradíte.

Po roce

16. srpna 2016 v 14:12 | Janka |  Kytičky
Skoro přesně před rokem jsem psala článeček nazvaný "Pokojový žen- šen", pojednávající o jedné neobyčejné pokojové kytičce jménem Naduť madagaskarská. Rok se s rokem sešel a z malé rostliny je už zdatná kytka.

Je opravdu mimořádná ve všech ohledech. Ale co mě nejvíce uchvacuje, je její reprodukce. Snad u žádné jiné rostliny jsem neviděla to, co vytváří tato kytička. Na jejích listech vznikají nové malé lístečky, kterým po čase narostou kořínky, a tak jsou vlastně připraveny nové rostliny začít svůj nový život.
Stačí mateřskou rostlinou trošku zatřepat a připravené rostlinky opadají hledajíc si své nové působiště.

I tyto, ještě poměrně malé nové rostlinky, si už vytvářejí své nástupce.Opět se skláním před moudrostí přírody a zachováním života.

Před naší za naší

14. srpna 2016 v 15:25 | Janka |  Jen tak
Před naší za naší, cesta má, ať nepráší.....
To je nyní naše zbožné přání, které ale ještě dlouho nebude splněno.
Že se plánuje rekonstrukce vozovky kolem našeho domu, o tom jsme se dočetli z místního tisku, ale přesný termín započetí jsme neznali a nikdo nás neinformoval. O to bylo větší naše překvapení, když jsme přijeli z dovolené ze Slovenska a u vjezdu do našeho domu byla silnice do hloubky 30 cm vyhrabaná. Co teď? Naštěstí se dá vjet ještě "humny" alespoň do zahrady. Jenže na vjezdu byla umístěna těžká betonová značka, kterou jsme s manželem společnými silami odstranili a auto zaparkovali v zahradě.

Druhý den se naše snažení - dopídit se, co a jak bude s naším vjezdem - zaměřilo na patřičný odbor na místní radnici. Vedoucí patřičného odboru na náš dotaz odpověděl, že stavbu provádí kraj, ne město, a že kompetentní osobu, na kterou bychom se mohli obrátit nezná. Takže milý pan Ing. realizuje ve městě stavbu a ani neví, kdo ji provádí a řídí.......


Nejschůdnější cesta byla zajít přímo za dělníky, kteří na stavbě pracovali a s nimi se domluvit, aby k našemu vjezdu, do té doby, než tam budou pracovat, navezli něco kamení, aby se dalo vjet a vyjet. A ejhle, to šlo zařídit během hodinky.

Je víkend, a tak stroje utichly a je najednou až neskutečně tíživé ticho.Před naší za naší, cesta má, ať nepráší....
Na naplnění tohoto citátu si musíme počkat až na začátek listopadu.

Návštěvníci či noví nájemníci???

11. srpna 2016 v 16:22 | Janka |  Zvířátka
Už se nám několikrát stalo, že během našeho pobytu na dovolené, se zatím u nás doma něco přihodí.
Buď se staví nezvaní hosté, nebo praskne vodovodní potrubí, nebo nám rozkopou silnici u vjezdu do domu....
Sice máme zajištěnou pravidelnou denní kontrolu, zalévání skleníku a foliovníku a krmení koček, ale osudu nezabráníme.
Obden si vždycky voláme, co nového se přihodilo. I tentokrát mi dcera zvláštně zabarveným hlasem sdělovala: "Víš, co je u vás nového ???" Samozřejmě, že mě napadaly katastrofické scénáře, ale pravda byla zcela opačná. "Máte dvě nová, krásná, mourovatá koťátka. Chodí k vám na stravu se svojí černou maminkou."
Tato maminka nám už loni v přesně stejný čas - tedy o prázdninách - přivedla svá dvě černá koťátka, která u nás už zůstala.V první chvíli jsme z toho s manželem byli rozpačití a nevěděli, jestli se máme radovat, či naopak. Situaci za nás vyřešili kluci a už začali spřádat plány, jak je pojmenují a jak si je pomyslně rozdělí.
Jsou krásná, jak ostatně všechna koťátka. Jsou ale polodivoká a plachá. Přijdou jen na stravu a potom hned mizí.....
Ale je mi jasné, když je budeme krmit, tak se časem ochočí a zůstanou. Tak jako ta loňská.


Takže brzy u nás bude "kočičí dvůr".

Druhý cuketový týden

8. srpna 2016 v 21:39 | Janka |  Kuchyně
Letos cuketa jednoznačně vede.
Rostlinka plodí stále nové a nové cukety a není pomalu v našich silách je zkonzumovat. Obdarovala jsem všechny v okolí i rodinu a už je nikdo nechce. A tak vymýšlím různé obměny jídel a hledám ispiraci na internetu.
Tuhle klasiku jsme měli už letos několikrátPak přišla na řadu cuketa plněná
Nic složitého. Náplň může být různá.
Já jsem volila mleté maso, ochucené česnekem a mým oblíbeným - gyros - kořením. Může se doplnit nakrájenými rajčaty, nebo jinou zeleninou nebo rajským protlakem. Vše na chvíli spolu s cibulkou podusit a poté plnit cuketu a posypat nastrouhaným sýrem a zapéct.
Bezmasá varianta je zapečená cuketa s těstovinami.
Použité ingredience jsou - česnek, smetana, sýr a samozřejmě uvařené těstoviny a vaše oblíbené koření.
A buchta z cukety opět už ve druhém vydání.


A nyní se asi nechám inspirovat Jitkou.


Přeji dobrou chuť!!!

Háčkovaná chňapka - slon

5. srpna 2016 v 17:55 | Janka |  Háčkování
Léto a prázdniny vůbec - nejsou nakloněni mému tvoření. Hned je zapotřebí nakládat okurky, zpracovávat rybíz, zavařit fazolku a samozřejmě každý večer důkladně pozalévat papriky a okurky ve skleníku a foliovníku. A když je toto hotové, tak nastávají radovánky v podobě přítomnosti všech tří vnoučků. Ne, nestěžuji si, ale už mně to tvoření trošičku chybí. Jenže večer jsem už tak utahaná, že na žádné háčkování, či jinou rukodělnou činnost nemám ani pomyšlení.
Přesto se mi podařilo stvořit na přání mé německé přítelkyně další ozdobnou chňapku. Ona chce pouze takovou, která má tvar nějakého zvířátka. A tak hledám, pátrám a občas něco objevím.
Minule to byla žabka a dnes je to slon.
Tak vyhlíží originál a můj výsledek tvoření.
Háčkování je jednoduché. Jen krátké sloupky a jeden čtvereček znamená jeden sloupek.
A poté podle nákresu dozdobení.Nyní jen přibalit pár kalendáříků a svěřit slona poště a doufat, že bez úhony dorazí k cíli.

Narozeniny

3. srpna 2016 v 10:22 | Janka |  Rodina
Umíte si představit oslavu narozenin bez dortu? Mám na mysli dětskou oslavu.
U nás je vždy nutně spojena s dortem a ne ledajakým. Za dobu 19-ti oslav, což je součet věku mých vnoučků, se podoba a vzhled dortu ani jednou neopakovala.
Tentokrát slavil Hanďa své krásné sedmé narozeniny a jeho přáním byl dort ve tvaru všem dobře známého ptáčka Angry Birdse. Pro naši známou paní cukrářku to nebyl problém.
To je náš - poněkud vážný - oslavenec.Bez světýlek to také nejde.