Září 2016

Měřeno vaničkou....

28. září 2016 v 17:03 | Janka |  Zahrada
........aneb vaničková míra.
Je mnoho způsobů, jak zjistit hmotnost a množství určité věci.
Všeobecně je zavedeno hodnotit množství podle kilogramů, dekagramů, eventuálně litrů a hektolitrů.
Někdo se možná ještě řídí i jinými hmotnostními mírami jako jsou hřivny, centy, libry, unce, karáty, barely či galony.
U nás doma platí naše vlastní specifická míra a to je VANIČKA. Samozřejmě jen tehdy, pokud úroda překročí kilogramovou hmotnost.
A to bývá většinou při sklizni vína. Letošní první etapa vinobraní je toho ukázkou. Můžete si naší vaničkovou a košíkovou míru převézt na kilogramy a jsem zvědavá, zdali se trefíte do správného množství.

A stejně tak i u zelíčkaPo patřičném zpracování z něho bylo 51 sklenic

A aby to nebylo jen o hmotných statcích, tak ještě něco, co lahodí oku. Alespoň mému. Obyčejná kytička, kterou mám od Květy, a která se začíná rovnat povíjnici - co do vytrvalosti a nezničitelnosti. Vyrůstá zkrátka všude, ale mně to vůbec nevadí, ba naopak, má můj obdiv.


Kameny

24. září 2016 v 22:49 | Janka |  Hádanky
S létem se nerada loučím a jsem proto stále ve vzpomínkách na naši nádhernou dovolenou v termálech v Maďarsku. Příjemné teplíčko, léčivá voda a užívání si pohody a odpočinku.
To ovšem neznamenalo jen ležení a nic nedělání, ale také přiměřený pohyb.
A tak jsem na procházce při prozkoumávání obrovského areálu narazila na tyto zajímavé a záhadné kameny.


Proč tady jsou? A co s nimi?
To už je otázka pro vás.....

Schovka

21. září 2016 v 22:15 | Janka |  Zvířátka
Aneb najdi kočku.....

Dárečky z lásky

18. září 2016 v 15:54 | Janka |  Rodina
Není to často, kdy se celá rodina sejdeme ke společnému obědu a posezení, ale tradice dodržujeme. Mám na mysli svátky a narozeniny, především vnoučků, ale občas i nás dospělých. Možná jsme konzervativní, ale v naší rodině a naštěstí i v rodině manžela dcery máme stejné smýšlení.
Vždycky se na společná setkání už dopředu moc těšíme a plánujeme, co si dobrého uvaříme a jakou maličkostí se pohostíme. Samozřejmě i dárečky - malé pozornosti jsou nezbytnou součástí našeho rodinného obřadu.
Nesmí chybět kytičky.růže od vnoučků
Kolik krásy a lásky je v nich ukryto


Pro báječnou babičku


Sladkosti od všech

Obrázek od kamarádky Jiřinky


A něco praktického od kamarádky z Berlína

A s manželem jsme si užili dva krásné večery s příjemnými a mými oblíbenými operetními a operními melodiemi v olomouckém divadle.

Stačí jednou zaset....

15. září 2016 v 17:59 | Janka |  Kytičky
...a už se jí nikdy nezbavíte. I když ji vytrháte, máte zaručeno, že se příští rok objeví znovu a všude. Je houževnatá, stačí jí málo a snaží se vám udělat radost svými modrými až červenými květy.
O čem je řeč?? No přece o kytičce jménem povíjnice nachová.
Je to tropická liána původem z Mexika. Jako letnička kvete od července do září, a nebo vlastně do té doby, než ji spálí první mráz. Její stonek je dlouhý až 3 metry a květy mají nálevkovitý tvar.Mahonka může kvést i modře...


V bramborách


I rajčata u nás kvetou modře


Opravdu jí stačí málo...


Když se může pnout lichořeřišnice, tak proč ne povíjnice


Je zkrátka všude

Znáte nějakou jinou, podobně houževnatou kytičku, která se tak lehce nedá ???


Pohledy z věže

11. září 2016 v 14:26 | Janka |  Hádanky
V rámci "Dnů evropského dědictví" jsem s manželem navštívila jedno moravské město, jehož některé památky jsem si chtěla prohlédnout a také připomenout, jelikož mě s tímto městem váže doba mládí a pětiletého studia.
Vystoupala jsem x-schodů na věž jedné významné budovy ve středu města a naskytly se mi nádherné výhledy do blízkého i vzdáleného okolí.
Nechť vám tyto pohledy slouží k určení jména onoho univerzitního města.

A toto je komůrka věžného.

Určitě jste poznali, že jde o město .............

Papánko

7. září 2016 v 9:22 | Janka |  Kuchyně
Vždycky, když k nám přijedou vnoučci, tak ten nejmenší - čtyřletý Lukášek - s očekáváním otevírá dvírka lednice a skříněk v kuchyni a s milým úsměvem se mě ptá: "Babi, máš pro mě nějaké papánko?" A já musím být připravená a nejlépe ve trojím vyhotovení.
Když vnoučci můžou, tak proč bychom si nemohli dát i my???I tak může vypadat svatební dort - piškotové korpusy, lehký krém a spousta ovoce.
A dodávám - byl moc dobrý.Můj tradiční rybízový sněhový.

Každý rok si nechávám jeden keřík s rybízem neotrhaný po celé prázdniny,
abych si mohla můj oblíbený moučník opakovaně upéci.A klasika.
Jablka padají, a tak šup s nimi do závinu.Cukety stále dozrávají a je nutno je zpracovávat.
Toto jídlo se mně nikdy neomrzí.Vyzkoušela jsem i cuketové zelí a byla jsem mile překvapená jeho lahodnou chutí.


Tak se vaří v Maďarsku. Žádné hrnce, ale obrovské kotle a přímo před očima budoucích strávníků.
Vůně se linula celým areálem koupaliště celé dopoledne...


Jen škoda, že ta maďarština je tak nesrozumitelná.


Bramboráčky už žádné popisky nepotřebují.


Zákusek musí také být.
Tentokrát na maďarský způsob.

Dovolená ve vodě

4. září 2016 v 12:52 | Janka |  Cestování
Osm dní relaxace, odpočinku, věnování se sama sobě, manželovi a užívání si....
Osm dní bez práce na zahradě, ohnutých zad, každodenního večerního hodinového zalévání, věčného úklidu "něčeho", spěchu a běžných starostí....
Alespoň osm za sebou jdoucích dní v roce....
A jaké místo jsme si pro naši dovolenou vybrali ??? No, přece osvědčené, už vyzkoušené, maďarské termální lázně Hajduszóboszló. Pro mě je to opravdu jen rekreace, ale pro manžela léčebný pobyt, který mu dá alepoň na půl roku zapomenout na boleti kloubů, kyčlí i zad.
Je možno si vybrat ze spousty bazénů s různě teplou vodou. Začíná se na 20 stupních u bazénu s umělými vlnami a končí u nejteplejšího termálního s teplotou až 38 stupňů /tomu také odpovídá barva vody/.Je k dispozici i napodobenina mořské pláže s pískem a pozvolným vstupem do vody.
A kdo se nerad koupe v bazénech, může zvolit pobyt u soustavy jezer, které jsou také součástí tohoto obrovského areálu.
A nebo zažít trochu adrenalinu na některém z množství tobogánů a sluzavekA co tak se koupat přímo se slonem???Snad narok opět. Kdo ví.....

Cesta domů nevede

1. září 2016 v 9:12 | Janka
Konečně nastal ten dlouho očekávaný čas, kdy nebudu muset mít ohnutá záda na zahradě, dávat do sklenic výpěstky ze zahrady, uklízet ten neustálý nepořádek po třech raubířích, ale budu moci se věnovat jen sama sobě a manželoví a užívat si "vodní a sluneční lázeň". Osm dní opravdu nemělo chybu. O to větší překvapení přišlo po návratu domů.
Do našeho bydliště jsme se i se dvěma přesedáními dostali úplně bez problémů. Ale jak se dostat se dvěma těžkými kufry ze silnice do našeho domečku??? Navíc byli dvě hodiny v noci, tma a my po cestě docela unavení.....Schod byl vysoký něco přes 70 cm, a tak to chtělo atletický výkon.

Druhý den se začalo jednat, jelikož auto bylo uschované během naší dovolené doma v garáži a bylo nutné ho dostat nějakým způsobem ven, na rozkopanou silnici a poté někde zaparkovat.
Naštěstí dělníci ze stavby mají pro nás pochopení, / na rozdíl od úředníků na radnici/, a tak hned druhý den dopoledne navezli k našemu nájezdu dvě auta suti a upravili tak, abychom mohli vyjet.


Teď jde ještě o to, jaká záludnost nás čeká na konci stavby - silnice. Jaký schod bude tam.....
Za chvíli vyjíždíme !!!!