Říjen 2016

Ještě trochu barev

28. října 2016 v 19:22 | Janka |  Zahrada
Ještě trošičku letních barev a vzpomínka na léto, než začne ten dlouhý podzimní "podušičkový" čas.
A těmi barvičkami mě potěšily venkovní ibišky. Vyskytují se jako keře, polokeře, ale i stromky. Původem z teplých oblastí tropů a polotropů, ale lze ho najít v celém světě.
Je zajímavé, že žádný ibišek jsem si sama nekoupila, nikdy jsem ani po něm moc netoužila. Až při naší první návštěvě Slovenska - Velkého Mederu - jsem ho dostala od našich ubytovatelů jako dárek. A druhý rok opět. Samozřejmě, že jinak zbarvený. A už jsem jeho kráse a kouzlu propadla. Začala jsem sbírat jeho semínka vypěstovávat si malé semenáčky.Nejvíce zastoupený v našich "krajích" je asi tento fialový s červeným středem.Tmavě červený střed má i tento čistě bílý ibišek.Také zbarvený do fialova, ale trochu jiný odstín.


A opět růžovofialová barvička, ale ibišek s plným květem.A nakonec bílý - albín.

Při poslední návštěvě Maďarska jsem v lázních Zalakaros obdivovala ještě i jiné odstíny venkovních ibišků s obrovskými květy. Měla jsem v úmyslu si uříznout několik větviček a pokusit se o vypěstování, ale dostala jsem zákaz od manžela. Prý by se za mě styděl, když bych v parku prováděla onen "lup".
A tak se má školka ibišků nerozrostla a musím se spokojit s tím, co mám.

Z listí květ

24. října 2016 v 21:59 | Janka |  Ostatní tvoření
Trošičku jsem si pozměnila známé rčení "z růže květ" na "z listí květ". A to proto, že opravdu se dá z obyčejného javorového listí vyrobit úplně jednoduše imitace květu růže. Už pátým rokem vždy v říjnu čekám, kdy opadá to správné listí a hned se dávám do tvoření. Je to opravdu velmi jednoduché. Kdo by chtěl vyzkoušet, návod najde ZDE.
Stačí trošičku nalakovat lakem na vlasy pro udržení tvaru a dozdobit a malá podzimní dekorace je hotová.

V září se opět tvořilo

21. října 2016 v 14:46 | Janka |  Ostatní tvoření
Tak jsme se opět po prázdninách sešly. Kde?? No přece v naší okresní knihovně. A daly jsme se opět do tvoření.
Nic jsme si nemusely donést, všechno pro nás nachystaly knihovnice. Plátěné tašky, barvičky, tiskátka, šablony.....zkrátka všechno potřebné. Úkol byl zdánlivě jednoduchý. Pomocí šablony, a nebo bez ní, a pomocí vyfukovací barvičky ozdobit plátěnou tašku. Někdo zvolil zdobení pomocí tiskátek. Zdatné malířky vzaly fiksu a šly na to bez jakýkoliv jiných dalších pomůcek.Já vím, je to práce hodna žáků základní školy. Ale právě v tom je ta zrada. Některé z nás umí vytvořit nádherné věci z korálků a drátků, jiné háčkují, nebo se zabývají qullingem či keramikou. A najednou takové obyčejné tvoření nás rozhodí. Jaký zvolit motiv, kde ho umístit, jaké barvy ? Každá jsme nakukovaly svorně k sousedce a v duchu se ujišťovaly, že ten náš výrobek není až tak moc primitivní. Ale moc jsme si tím jisty nebyly.
Ale podstata našeho setkávání netkví v tom, komu se to podaří lépe či hůře, ale úplně v něčem jiném.....Moje taštička na nákupy.
/Určitě lepší než obyčejná igelitka./

V úterý nás čeká další setkání - říjnové. A co budeme tvořit? Neprozradím, jen napovím, že to bude jedna z možností podzimních dekorací.

Dýňové pole

18. října 2016 v 22:46 | Janka |  Co mě zaujalo
Každého, kdo je obdařen fantazií, invencí či nápaditostí, tak toho mocně obdivuji.
Asi proto, že já, než něco vymyslím, tak mi to dá docela hodně práce. Těmito vlastnostmi musí být obdařena paní učitelka naší místní základní školy a její žáci, popřípadě jejich rodiče, protože vymysleli a stvořili nádhernou výstavu vyřezávaných dyní, která zdobí náměstíčko před školou. Nedalo mi to, abych vám tuto "krásu" nezvěčnila.Dýňové pole před školou
Jedna pěknější než druhá.
A která by to vyhrála u vás???

Je čas začít s přípravou...

16. října 2016 v 13:45 | Janka |  Vánoce
Momentálně sychravé a pošmourné počasí mi vůbec nevyhovuje. Mám ráda světlo, sluníčko, teplo, a ne jen stále šero, tak že člověk neví, zda-li je dopoledne či už se blíží večer. Vše vyjde na stejno. A právě toto počasí; mi jaksi nedodává elánu, abych už konečně zazimovala zahradu, vytrhala stále ještě kvetoucí afrikány, vyryla cibulky kaly a ismenu a naopak zasázela jarní tulipány. Vůbec se mi do toho "nevlídna" nechce. A co je horší, nemám ani moc chuti na tvoření.
Ale je čas začít s přípravou....
A tak jsem začala tím, co už znám z loňského roku. Nic nového a objevného. Dva stejné stromečky, které se zešijí a naplní dutým vláknem a třeba i ozdobí a je hotovo.


Pěkný nový týden vám přeje Janka

Levandule je stále IN

13. října 2016 v 15:05 | Janka |  Ostatní tvoření
Zajímavě vonící, uklidňující, půvabná, mrazuvzdorná, léčivá, odpuzující hmyz, nezaměnitelná....Tak to je několik charakteristik rostliny, která je určitě všem známá.
Mou zahrádku zdobí několik keříků této rostliny s modrými květy, ale mým přáním je získat i bílé a růžové "provedení".

Zdroj foto: Internet


Využití levandule je všestranné - od olejů, čajů až k různým vonným esencím Já se držím už zažité tradice a z usušených levandulových kvítků si každý rok pravidelně šiji levandulové pytlíčky či srdíčka.


A co s nimi??
Jak už to většinou u mě bývá, budou to příležitostné dárečky pro mé blízké a milé.

Pět let s vámi

8. října 2016 v 0:01 | Janka |  Jen tak
Pětka.
Tato číslice či číslo není ve škole zvláš't oblíbené.
Mně ale dělá dnes radost. Proč? Odpověď je velmi jednoduchá. Pět let jsem tu s vámi, či vlastně vy se mnou.Ano, přesně před pěti lety, tedy 8.10. 2011 to začalo. Díky Jitce jsem se dostala do světa, do té doby pro mě nepoznaného, ve kterém mám stále co poznávat a obdivovat. A Jitce budu za to zprostředkování neustále vděčná.
Předlouhý zástup milých lidiček si se mnou denně povídá, pomáhá mi s mým tvořením, radou a povzbuzením, a nebo jen tak prostě obyčejným konstatováním a zhodnocením dané věci.


Přála bych si, aby mi vaše přízeň vydržela, a proto přijměte alespoň těchto pět růží na důkaz, že si vašeho přátelství
moc vážím a cením.
S milými lidmi je svět hned veselejší !!!!


Tak na zdraví !!!


Zdroj foto: Internet

Podzimní dekorace

4. října 2016 v 22:32 | Janka |  Ostatní tvoření
I když strašně nerada, ale jak vidno podle počasí, je nutno se nadobro rozloučit s létem. Muškáty mám ještě stále v plném květu, afrikány taktéž, dokonce i petunky nechtějí brát na vědomí, že se jejich čas krátí. Nebudu jim ho brát, a proto si začínající podzim zatím jen mírně začínám připouštět následující výzdobou.Něco málo na stůl....


......a do oken


I ozdobné dýněčky mě letos nezklamaly.

Rajhrad

2. října 2016 v 14:26 | Janka |  Co mě zaujalo
Rajhrad.....
Co se vám vybaví při vyslovení tohoto slova?
Mé představy jsou od včerejška daleko konkrétnější.
Toto tříapůltísícové městečko, ležící asi 12 km jižně od Brna je známou vinařskou obcí. Dominantou města je obrovský klášterní areál, ve kterém sídlí ženský klášter sester Těšitelek a také fungující mužský klášter. V komplexu budov benediktinského kláštera je umístěn i okresní archiv Brno-venkov a Památník písemnictví na Moravě. A právě toto město si členky Ženského klubu vybraly za místo svého už 7.tradičního setkání. Organizace se tentokrát ujala Sylva a pro naše setkání vybrala společenské prostory nově vybudovaného domova pro seniory, který nese název Agátový dům.
I když se nás sešlo pouze 9, bylo co nabídnout a vystavovat.
Jitka Š. je velkou sběratelkou a milovnicí panenek, a tak s ní cestovaly i do Rajhradu.Helenka přivezla korálkové náramky a náhrdelníkyU Jitky Yorgy jsem obdivovala její precizně uháčkované zvonečky.Graža si tentokrát kromě manžela vzala na pomoc i svoji sestru a opravdu měly co nabídnout.
Při výrobě se prý doplňují. Jedna vytvoří část a druhá "dílko" dokončí.


Graža a její frivolitky, které nemají konkurenci.Na 3D origami se specializuje SylvaRůzné provedení vloček bylo vidět na mém stolečku.Renatce se také zalíbilo 3D origami a měla sebou celou řadu těchto něžných soviček a také rybiček, které mi v tom focení někam uplavali.


Tradicí se stala též vzájemná výměna dárečků. Na fotce mi chybí ještě jedno krásné paličkované srdíčko.


Rajhrad 2016

Krásných výrobků byla spousta. Ani jsem je všechny nestačila zvěčnit - košíčky pletené z papíru, háčkované obaly na mobil, korálkové ozdoby na stromeček, háčkované hračky a nádherné šité tašky Jitčiny brněnské kamarádky .....
Škoda, že nedorazila ještě Pavlína, Miladka, Helenka, Maryška, Květa, Šárka a ostatní. Moc jsme na ně vzpomínaly a pochutnávaly si na dobrůtkách, které upekly Jitka, Graža a Sylva.
Tak snad příště, a nebo se snad uvidíme jen na malém "sezení" při kávičce v nějaké útulné kavárničce ve zvoleném místě našeho regionu.
Velký dík patří Sylvě, která se sama nabídla zorganizovat tuto akci a která se opravdu moc podařila.