Prosinec 2016

PF 2017

30. prosince 2016 v 22:31 | Janka |  Jen tak


PF 2017
Pletené skororukavice

27. prosince 2016 v 22:25 | Janka |  Pletení
Po tom všem vánočním háčkování mě to opět lákalo vyzkoušet něco nového. Zkrátka to chtělo změnu. A tak jsem háček vyměnila za jehlice, a nejen dvě, ale za jehlic pět. Kdysi jsem na pěti jehlicích pletla ponožky. To bylo ještě v dobách, kdy byly moderní froté ponožky, ale sehnat je, to byl obrovský problém. A tak nezbývalo, než koupit si přízi a dát se do toho.
Tentokrát jsem ponožky vyměnila za rukavice, tady přesněji řečeno za skororukavice - palčáky, nebo jinak - návleky na ruce.
Na netu jsem si našla ne zrovinka jednoduchý návod, koupila přízi Bambino - Multicolor a začala jsem zkoušet, jestli jsem pletení na čtyřech jehlicích nezapomněla. I když jsem se ze začátku ve střídání hladkých a obrácených ok ve vzoru a osmiček ztrácela, po nějaké době jsem přišla na systém a rukavic přibývalo.
Chtěla jsem, aby mi bylo v rukavicích teploučko, tak jsem je udělala poněkud delší, než říkal návod.
A vůbec to není na škodu.Tak nyní mě už zima nepřekvapí.

Vánoční přání

23. prosince 2016 v 9:48 | Janka |  Vánoce
Do růžova

18. prosince 2016 v 22:45 | Janka |  Kytičky
I když dnes u nás celé odpoledne poletuje snížek a je všude bílo, vládne u nás růžová barva.
Ale dávala si na čas. Tedy přesněji řečeno - africká fialka a její květy. Na rozdíl od modře kvetoucích fialek, se růžovo kvetoucí fialky rozhodly ukázat se v plné kráse, až se zpožděním 4 měsíců. Opět jde o rostlinky, které jsem vypěstovala z lístečků, které jsem získala zelenou výměnou díky Světlušce, která akci zorganizovala.
I když druhově jsou určitě fialky / až na vyjimky/ stejné, mně se zdá, že v každém květináčku mají trošku jinou barvu.A zde jsou noví adepti - čekatelé.


Kořínky jim pěkně narostly, tak s nimi pěkně šup do květináčku.
Snad pěkně porostou, nezklamou mě a překvapí svým květenstvím.

Obháčkované baňky

15. prosince 2016 v 21:59 | Janka |  Háčkování
Obháčkované baňky. Není to nic nového, ale chtěla jsem to také vyzkoušet.
Už dříve jsem je obdivovala na blogu u Jitky Kerrie a letos na našem setkání v Rajhradě u Graži. Tam ovšem šlo o vyšší třídu, protože ta měla baňky skleněné a k jejich zkrášlení použila mně stále ještě nezvládnutelnou techniku frivolitek.
Takže ke klasickým háčkovaným vločkám, zvonečkům, stromečkům, rybičkám a andílkům letos poprvé přibudou i obháčkované baňky.

Snažila jsem se, aby každá byla alespoň trošičku jiná.
A jak se znám, tak je stejně všechny rozdám..........
Snad své obdarované potěší.

Nákrčník

11. prosince 2016 v 22:41 | Janka |  Pletení
Tak se mi podařilo během tohoto týdne splnit úkol a vytvořit - uplést - nákrčník pro mou německou přítelkyni.
Přízi, jehlice i návod mi poslala, tak to nebyl až zase tak velký problém.
Samozřejmě, že jsem si to trošičku upravila podle sebe. Zachovala jsem doporučovaný počet ok /20/, ale použila jsem osvědčený vzorek na šály. Určitě ho znáte, je velmi jednoduchý.

1.řada - rub - 1 krajové oko - /1hl -1 oko sejmout s nahozením / končit 1hl + 1krajové oko - vzor v závorce opakovat
2.řada - líc - 1 krajové oko - / 1 oko sejmout s nahozením, nahozené splést hladce/ - končit 1 oko s nahozením + 1krajové okoVše je nachystáno a i s ostatními dárečky zabaleno a zítra to nabere směr Chemnitz.

I ramínko může zdobit

8. prosince 2016 v 22:05 | Janka |  Ostatní tvoření
Naše poslední setkání v tomto roce v "Tvořivé" knihovně bylo zaměřeno na výrobu vánoční dekorace.
Tentokrát jsme si měly přinést dřevěné ramínko na kalhoty, větvičky tuje nebo tisu, drátek, tavnou pistolku a nějaké zdobení. Na základě zadaných pomůcek jsme už dopředu tušily, co asi budeme vyrábět, a opravdu jsme se nemýlily.
Knihovnice už měly náš pracovní koutek předem připravený a my jsme začaly dělat "nepořádek".
Úkol byl zcela jednoduchý. Pomocí drátku omotat celé ramínko připravenými jehličnany.


Naše zaujetí pro tvorbu bylo i tentokrát velmi soustředěné.Závěrečná fáze spočívala v naší fantazii a v konečném ozdobení ramínka.
Toto bylo ramínko našich lektorek - knihovnic.


No, a já jsem zdobení pojala v mém háčkařském duchu a ramínko už zdobí vchod do našeho domečku.

Víkendové tvoření

5. prosince 2016 v 13:02 | Janka |  Jen tak
Na rozdíl od prvního adventního víkendu, během kterého jsme absolvovali dva nádherné koncerty, byl tento druhý adventní víkend ve znamení hlídání a společného tvoření. Můj prostřední sedmiletý vnouček Hanýsek mě zasvěcoval do nimravé práce s korálky a naučil dělat jednoduché korálkové hvězdičky - ozdobičky na stromeček, které je naučila dělat paní učitelka ve škole.
Poté přišly na řadu barevné papíry, výkresy, nůžky a lepidlo a dali jsme se do výroby jednoduchých vánočních přání.No, a když si kluci společně hráli, měla jsem čas dokončit "soupravičku" pro Elišku.
Eliška je moje příbuzná, která studovala v USA a samozřejmě, že si tam našla partnera a zůstala tam natrvalo.
Tak ať vidí v Americe, čím si zdobíme vánoční stromeček u nás.A nakonec jsem se pustila do pletení nákrčníku. Vlastně nepřímo mě k tomu vyzvala moje "kalendáříčková" známá z Německa, která mi už před víkendem poslala velkou krabici s vánočními dárky. A jedním z nich byl následující set.Čtyři klubíčka, velké jehlice a návod k pletení. Tak to musím brzy stihnout, aby můj dárek došel včas.
A spaly a spaly....

1. prosince 2016 v 22:26 | Janka |  Zvířátka
Chtěli byste vědět, co dělá momentálně naše kočičí rodina ???
Odpověď je zcela jednoduchá - většinu dne krásně v poklidu prospí.
V létě se doma naši miláčci skoro neukáží. Pouze v určený čas se shromáždí na "stravu". Ale nyní s nadcházející zimou se situace - ostatně, jako každoročně - obrací. Většinu dne tráví pěkně v teploučku v kuchyni, jen v noci vyrážejí na krátkou chvíli zjistit, co je venku nového.
Takhle sní ve své oblíbené poloze naše Anežka. Jako malé koťátko ji o loňských prázdninách přivedla její maminka a v klidu ji u nás zanechala.Příklad si z ní bere naše nejmladší - Vlčka.
Její příchod k nám byl podobný jako u Anežky, jen o rok později. Takže je to ještě kotě.
Když si u nás začala pomalu zvykat, bylo třeba pro nově příchozí koťátko vymyslet jméno. Toho úkolu se ujal nejstarší vnuk, který se do koťátka přímo zamiloval. Bylo to v době, kdy se ještě bránilo jakémukoliv doteku a Tomik si přál kocourka a tak mu dal jméno Vlček. Jenže po čase se ukázalo, že je to kočička. Tak, co teď s tím????

Hlavu pěkně na capičce a sní.
A zde společně dvě sestry, u kterých je matka jistá, ale s otcem je to horší.....