Leden 2017

V tomto roce poprvé

31. ledna 2017 v 14:51 | Janka
Stalo se už tradicí, že poslední úterky v měsíci patří "Tvořivé knihovně". Tedy setkání nás, tvoření chtivých, které zavítáme do naší okresní knihovny, ovšem ne za účelem vypůjčení knih, ale vytvoření nějakého malého dárečku či naučení se nové rukodělné technice.
Na rozjezd v novém roce jsme začaly malou dekoračkou, a to šitou kytičkou, kterou se dá ledascos ozdobit.
Byly zapotřebí zbytky látek, jehla, niť, nůžky a knoflíček.
Určitě jste se mnohé s touto jednoduchou kytičkou setkaly, ale není na škodu, si její vytvoření zopakovat.
Všechny jsme se daly s velkým zaujetím do práce.


Výroba je velmi jednoduchá. Je nutné si vystřihnout z látky, raději měkčí a poddajnější/ 5 koleček/, která potom přehnete na půl a v kruhovém obvodu nastehujete a spojíte dohromady.A podle toho, jakým způsobem - řasením - kolečka nastehujete a spojíte, vám vznikne kytička.


Se špičatými lístky, anebo...


....třeba i kulatými lístky.

A v případě, že se nezdaří nastehovaný spoj pořádně utáhnout, je třeba vzniklou středovou dírku, ještě kolečkem látky, a nebo větším knoflíkem pěkně zamaskovat.A ozdoba je na světě.


Můj pomocník

27. ledna 2017 v 15:06 | Janka |  Co mě zaujalo
I když jsem chodila do školy poměrně dlouho, tak přesto někdy váhám a nejsem si zcela jistá.
S čím? S českým pravopisem. Právě psaní blogu mě přivádí k tomu, abych byla stále v obraze a sledovala inovace v českém pravopise. Od ukončení mé školní docházky totiž došlo k tolika změnám, že se v tom někdy těžko orientuji.Můj vděčný pomocník, ale už dávno vyšel z módy, potřebovala bych ho vyměnit za nejaktuálnější. Třeba nějaký PC prográmek, ale nevím o žádném. Třeba mi poradíte.Co mě často vyvádí z míry, je psaní velkých písmen a psaní čárek v souvětí.
Tak schválně, jak byste napsali následující spojení - abych nenapovídala, tak jsem napsala všechno malé, což není správně

ulice k lipám
na můstku
náměstí mezi zahrádkami
hostinec pod nádražím,
u zlatého zvonu.....

Je zajímavé, že Vánoce, Velikonoce a Hromnice se píší velkým písmenem, ale advent, masopust a letnice písmenem malým.A jak byste napsali číslovky 7 a 8. Já samozřejmě pěkně postaru -sedm a osm, ale byla jsem vyvedana z omylu vnoučkem, že nyní je možno psát osum i sedum.A co teprve čárky v souvětí.....
Ty nadělají pěkných změn v obsahu věty. No, posuďte sami.

1.Popravit, nelze udělit milost. - Popravit nelze, udělit milost.
2 Co zas chcete, pane řediteli? - Co, zas chcete, pane řediteli?
3.Tvoje stará pila leží ve sklepě. - Tvoje stará pila, leží ve sklepě.


No není to úžasné, co ta čeština dovede???

-

Sněhuláci

25. ledna 2017 v 14:13 | Janka |  Ostatní tvoření
Stále tápu.
Měla bych už začít s velikonočním tvořením, ale nějak se mi do toho nechce.
Možná je to dáno tím, že venku je stále bílo a mrzne, až to praští. Také nevím, jak obměnit háčkovaná vajíčka, protože už nějaký ten rok je háčkuji stále stejně. A tak hledám stále nějakou inspiraci a zůstávám v "zimě".
Bylo třeba dát trošičku veselou tvář našim vstupním dveřím, a tak se na naše návštěvníky usmívá nový sněhulák.

Stejně tak čistě vánočně laděný věneček v okně už pozbyl aktuálnosti, tak byl doplněn malým sněhulákem a může i nadále zdobit naše obývákové okno.
Tak tedy stále zima, ale příště už určitě musí nastoupit velikonoční příprava.
Čas strašně rychle letí.....

Po kolikáté už ???

21. ledna 2017 v 18:53 | Janka |  Co mě zaujalo

Těžko se to dá spočítat. Mám na mysli můj tradiční lednový výlet do jednoho moravského města, který je spojený s návštěvou zajímavé akce. Nejdříve jsem kdysi jezdila s rodiči, později jen s tatínkem, poté sama, minulá léta s kolegyní a kamarádkou z práce a včera jsem byla opět sama. A nebylo to ono. Jenže naše rozdílné "hlídací" povinnosti, nás letos rozdělily. Já jsem mohla v pátek a ona zase jen v sobotu.
A kam, že to pravidelně jezdíme? Nechť vám napoví následující fotečky.Myslím, že jste "rodáci, obyvatelé či častí návštěvníci" tohoto města bezpečně poznali budovu jednoho známého pivovaru, značkové restaurace nacházející se ve středu města, barokní kašnu a portál u vchodu do jedné významné budovy.

Ano, ranní rychlík mě zavezl do druhého největšího města ČR - do Brna. A cílem mé cesty byl Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Regiontour a GO.

I když se postupně i toto klání přeměňuje v komerční záležitost a cestovní kanceláře jsou nahrazovány prodejními stánky s krajovými specialitami, účel mé cesty byl spněn. Ochutnala jsem spoustu dobrot, poslechla si pěknou hudbu, prověřila své znalosti v soutěžích u jednotlivých stánků CK a také získala něco materiálů k plánovanému cestování a KK do mé sbírky.Tuto příšeru si zvolil za svého talismana stánek propagující město Vyškov


Aby nebylo smutno, tak každý region byl zastoupen živou hudbou /cimbálovkou, dechovkou, dudáckou muzičkou.../


Malí i velcí "kluci" si mohli pohrát s touto vojenskou technikou.


Nebo jste si mohli vyzkoušet práci na tkalcovském stavu či rýžování zlata.

Tak na rok opět na shledanou!!!Levandulový pytlíček

16. ledna 2017 v 22:22 | Janka |  Háčkování
Opět jsem potřebovala malý dárek, jen tak pro radost, pro korepetitorku MD Olomouc.
A protože mám z léta ještě dostatečné zásoby vonící levandule, rozhodla jsem se pro háčkovaný levandulový pytlíček.
Ovšem jiný, než posledně.
Nákres jsem si našla na Pinterestu a samozřejmě jsem si ho upravila podle svého.Nejdříve bylo třeba uháčkovat jednotlivé komponenty, které se postupně sháčkovávaly.
Poté přišlo na řadu spojení obou částí a ozdobné obháčkování.
Jelikož náplní měla být levandule, zvolila jsem látku s fialovým zabarvením.


A výsledný levandulový pytlíček


A můžu s radostí říci, že se líbil.
Mám tě ráda, mám tě rád...

13. ledna 2017 v 15:17 | Janka |  Zvířátka
....aneb neustálé boje.
Chodí k nám cizí černá kočka. Už minulé /2015/ prázdniny přišla se svými dvěma černými koťátky na stravu. A jak to dopadlo?
Kočka už nepřišla a koťátka u nás našla svůj nový domov.
To samé se opakovalo i tyto letní prázdniny. Jen s tím rozdílem, že tentokrát přivedla koťátka mourovatá /kočičku a kocourka/. Dlouho trvalo, než si zvykla a nechala na sebe chytnout. Byla bázlivá, ustrašená, ale odejít z našeho dvorku se jim nechtělo. Proč taky, když zde měla vždy připravenou plnou misku.Nyní tráví odrostlá koťata většinu času v naší kuchyni a baví se vzájemným pošťuchováním. Vypadá to, jako opravdové kočičí boje. Ale je vidět, že si jen hrají a mají se navzáýjem moc rády.

Chvíle odpočinku a nádechu....


...a opět boj...
A je zajímavé, že tím pokušitelem a vyzývatelem do boje je podstatně menší kočička.Mezidobí

9. ledna 2017 v 14:42 | Janka |  Jen tak
Vánoční čas je definitivně pryč.
Je pryč přemýšlení o tom, čím koho obdarovat, čím koho pohostit, jakou udělat výzdobu oken a bytu a co "tvořit".
Najednou chybí motivace. Velikonoce jsou letos až v půlce dubna a jestli bude setkání ŽK, také není jisté.
Mám ráda, když mám před sebou nějaký cíl, něco, o čem můžu přemýšlet a vymýšlet, jak to zrealizovat. A najednou mi ten cíl chybí a tak tápu. Neumím nyní v zimních měsících sedět jen tak a lenošit. Vím, že bych se měla a zdokonalit v quillingu a třeba naučit i nějakou novou techniku tvoření, ale jaksi mi k tomu chybí ta správná nálada.
A tak jsem chytla po jehlicích a alespoń udělala jeden nákrčník pro vnoučka, protože stále chodí bez šály, i v tomto mrazivém počasí. Prý mu zavazí.Mám sice rozpletený svetřík, ale to je běh na dlouhou trať a já mám raději krátkodobější projekty. A navíc, když zasednu s jehlicemi, hned jsou u mě naše dvě odrostlejší koťata, které jehlice straně moc zajímají a samozřejmě i příze a klubíčko.Stále přemýšlím, co nového a objevného vymyslet na velikonoční dekoraci a velikonoční dárečky a přáníčka. Ale i s pomocí Pinterestu mě nic konkrétního neoslovilo. Asi to dopadne tak, že zůstanu u osvědčených háčkovaných vajíček, protože ta jsou stále atraktivní a žádaná a zatím se neokoukala.Jako první příslib toužebně očekávaného a pro mě nejpěknějšího ročního období, vznikl uprostřed největší zimy, tento háčkovaný kohoutek.


Už je na svém kočičím obláčku

7. ledna 2017 v 10:32 | Janka |  Zvířátka
Naše nejstarší.....
Zasloužilá maminka....
Trpělivá, milá, ale ostrá....
Lovec, šelma, se vším všudy....
Nezapomenutelná .....
Dneska pejsci

4. ledna 2017 v 22:25 | Janka |  Zvířátka
Tyto fotečky mě moc zaujaly, a tak něco pro milovníky pejsků.Třeba se budou líbit i vám.


Zdroj foto: Internet

Bílo přede mnou, bílo za mnou

1. ledna 2017 v 23:23 | Janka |  Jen tak
Konec roku 2016 a začátek nového roku, co se týká počasí, se u nás moc nevydařil. Sice dědeček Mrazík svou kouzelnou hůlkou oděl vše v přírodě do pohádkové a sváteční bílé barvy, ale přikouzlil i strašnou, už tři dny trvající mlhu. A tak sešlo z našich plánů. Na místo tradičního výstupu na nedaleký Kosíř, byla jen malá procházka a plánovaná cesta na novoroční koncert do Luhačovic, se z obav z nepředvídatelného stavu vozovek a počasí, také nekonala. I z půlnočního ohňostroje nebylo nic moc vidět a díky obrovské inverzi se venku nedýchalo vůbec dobře.Slunečnice si nasadila bílou korunu


Přes plot není vůbec vidět


Co je to za keř? Těžko říci....


Břečtan s kraječkami


Schválně - poznáte, co je to za keř?


Jak by bylo krásné, kdyby tu nádheru alespoň na chvíli ozářilo sluníčko.
Ach jo...