Únor 2017

Pět z jednoho

27. února 2017 v 14:57 | Janka |  Háčkování
Nerada se opakuji. Mám na mysli při svém tvoření. To znamená, že jen velmi nerada dělám jednu stejnou věc vícekrát. A obdivuji všechny, kteří to dokážou. Stále mě to žene objevovat a tvořit něco nového a jedinečného.
I když se každý rok moc těším na háčkování vajíček, tak bych je chtěla udělat zase jinak, než v předcházejícím roce. Přemýšlím, vymýšlím, hledám, ale nakonec si to zase udělám podle svého. A je to velmi jednoduché. Stačí si vzít jeden návod a ten podle možností několikrát obměnit.
Za základ jsem si vzala následující jednoduchý popis, který je k dispozici všude na internetu.

A vajíčko uháčkované podle něj, vypadá následovně.Stačí spojit dvě a dvě vodorovná řetízková oka a máte zase vzor trošičku jiný.


Zde došlo k výměně vzoru po dvou řadách.
Nad řetízkovými oky jsem udělala vějířky a nad vějířky řetízková oka.Další variantou je to, že místo vějířku ze tří sloupků uděláte jen z jednoho.
A stále střídáte - jeden, tři, jeden....A konečně, jak je vidno z fotečky, vějířek má na jedné straně tři sloupy a na druhé jen jeden a v další řadě obráceně.
A hned máte 5 odlišně uháčkovaných vajíček.
Takže to není žádná věda.A jdu vymýšlet další varianty.

Zajíčci z ponožek

24. února 2017 v 22:21 | Janka |  Šití
Jako obvykle jsem hledala inspiraci na Pinterestu a najednou jsem se dostala na stránku, kde všechna zvířátka byla ušita z ponožek. Natolik mě to zaujalo, že jsem se rozhodla to vyzkoušet. Ani jsem nepotřebovala šicí stroj, šila jsem v ruce.
Ponožky byly k dispozici, náplň v podobě dutého vlákna také a nějaké mašličky, knoflíčky a zdobítka mám vždy při ruce.A nyní jen už konečně to jaro!!!

Maso a zas maso....

21. února 2017 v 12:28 | Janka |  Jen tak
Ráda soutěžím. Ovšem ne na veřejnosti, ale jen ve skrytu domova. A tak se mi už několikrát podařilo vyhrát lístky - vstupenky na zajímavé akce. Ta poslední se jmenovala "Uzená Olomouc", což byla dvoudenní /víkendová/ oslava uzeného masa, zabíjačkových specialit, piva a jiných dobrot.
Jelikož nám to v sobotu nevyhovovalo, tak jsme se vydali do Olomouce až v neděli, čímž jsme se ovšem o mnohé ochudili. Jako například být svědky pravé zabíjačky, možnost povzbudit jedlíky v soutěži o to, kdo sní nejvíce špekáčků, atd.
Hned u vchodu na každého návštěvníka čekalo milé překvapení v podobě krajíce chleba se šunkou, pytlíček s kořením a balíček hoblin na domácí uzení.
A poté už jste se mohli kochat nejen pohledem na mastné dobroty, ale i u každého stánku mocně ochutnávat.


Párky a čabajkyPaštiky a byly moc dobré, takže jsem neodolala....KlobásyUzené šrutky. A neměly chybu.Jelítka a jitrničkyA protože jsme přišli až druhý den, tak už se škvařilo sádlo a škvarky a byla také uvařena černá polévka.
A manžel říkal, že byla dobrá....
Já jsem dala přednost teplému mochitu.
A kdo chtěl něco nemasového zakousnout, tak mohl domácí škvarkové tyčinkyO dobrou náladu se v sobotu staral dudák a v neděli harmonikářka.Jeden stánek byl netradiční, ale zaujal mě tím, co všechno se dá vyrobit ze sena.A na závěr hádanka, Co to je?

I když já dávám přednost sladkému, tak i pro mě "nemasařku" měla akce zvláštní kouzlo.

Už to opět začalo

18. února 2017 v 14:07 | Janka |  Zahrada
Za okny na zahradě ještě bílo, sníh, led, ale u nás v kuchyni se už začalo.
S čím? S přípravou na to, aby i letošní úroda paprik byla alespoń obstojná. Semínka jsou podle přání hlavního "pěstitele" k dispozici, a tak začíná onen obřad.Oblíbené a spolehlivé odrůdy, jako je jablíčková paprika Jablina, rajčinová Tamina, či směs barev jsou vybrány, a tak s nimi alespoň na dvě hodiny pěkně do koupele.Poté nachystat sadbovač, vypočítat a pěkně rozměřit, aby se vešlo všech 150 připravených semínek.A pěkně pinzetkou je uložit do "postýlky".Nyní už sadbovače se semínky pěkně odpočívají na okenním parapetu a my můžeme jen doufat, že je naše kočky neshodí, jelikož jsme jim zabrali jejich oblíbená místečka, či si je nespletou s kočičí toaletou, což se už v minulých letech několikrát stalo.Vysévání paprik je čistě manželova práce.
Já jsem se přidala se semínky šalvěje zářivé, protože ta si dává pěkně načas, než je z ní sazenička, kterou je možné vysadit do záhonku.

A poku budeme mít štěstí a vše půjde podle našich představ a vyrostou pěkné semenáčky, tak přijde na řadu jejich přepichování do malých nádob A by pěkně rostly, tak je nutné jim podstrojovat

Hnojivo nejen pro pokojové květiny

- hnojivo z banánových slupek- Slupku dáme do prázdné PET lahve, zalijeme vodou,
za 24 hod. je možno zalít přímo výluhem. Slupku zalijeme znovu a necháme patřičně vyluhovat (delší dobu). Potom přidáváme do zálivky.
- živiny květinám dodá čaj. Sáčky od černého a zeleného čaje po vylouhováním nevyhazujeme do opadu, ale použijeme je jako hnojivo ke květinám. Sáčky dáme do květináče a zaléváme přes ně. Tím se do zeminy dostanou živiny, které rostlinám prospívají. Asi po týdnu sáček vyhodíme a nahradíme dalším. Také lze sáček usušit a potom obsah přímo nasypat ke kytkám, toto se osvědčilo v létě u kytek na balkoně.
- Místo květinového hnojiva použijte pro pokojové rostliny, které dlouho nekvetly, malé kousky jablek ( odřezky, slupky). Odmění se vám krásnými květy.
- Zvětralý zbytek minerálky ve skleničce nevylévejte ale zalijte s ním květiny, určitě extra dávku minerálů ocení.
- zkuste k vodě, se kterou vodu zaléváte dát kostku droždí a rozmíchat dokud se droždí nerozpustí ve vodě. Je to báječné životně a rostlinně nezávadné hnojivo a květinám jen a jen prospívá.

Tak u nás už to opět opravdu začalo.....
Pletená šála

14. února 2017 v 16:02 | Janka |  Pletení
Jen taková docela obyčejná. Je pro nejmladšího vnoučka - Lukáška.Chtěla jsem, aby byl "viditelný", a tak jsem zvolila takovou tu ostře svítící zelenou barvu, i když z fotečky to zrovna moc zřejmé není. Tato příze je určena především pro děti, dá se prát, protože její složení je 100 procentní acryl a je strašně příjemná na kůži. "Nekouše", ale krásně a něžně hladí.Je pletená klasickým šálovým vzorkem a spotřebovala jsem jedno přadeno, tj. 50 gramů.
A aby to nebylo jen stále o zimě, tak se zahřívám alespoň pohledem na kvetoucí hyacint, který mi symbolizuje očekávané jaro.A než začnou jarní práce na zahradě je nutno prošmejdit a uklidit všechny zásuvky a zjistit, co se v nich vlastně za ta dlouhá léta ukrývá. A ehle - nález !!!Poznali jste je všechny ???

Zajíčkománie

11. února 2017 v 18:51 | Janka |  Velikonoce
Jsem posedlá zajíčky.
Zjistila jsem to, když jsem hledala další inspiraci na tvoření na letošní Velikonoce a prohlížela jsem si své výrobky v archívu fotek. Převládají sice háčkovaná vajíčka, ale zajíčci vedou a hravě porážejí slepičky, kuřátka, košíčky a ostatní velikonoční tvoření.
Zajíčci ve všech podobách - z ruliček, quilingoví, šití, háčkovaní, papíroví i v podobě zdobení na patchwork.
A aby jich nebylo málo, tak jsem k nim nyní přidala ještě jednoho nového, tentokrát filetového.
A tak vypadá ve finální úpravě.
Ať žijí velikonoční zajíčci !!!


Něco ke kafíčku...

8. února 2017 v 22:08 | Janka |  Co mě zaujalo
Přišlo mně tolik dobrot, že si těžko vybírám, a proto se raději s vámi s nimi podělím...
Tak schválně, co si vyberete....


Před všemi, kteří umějí tuto jedlou krásu vytvořit, se hluboce skláním.
Třeba patříte mezi ně....

Zdroj foto: Internet

Háčkované slepičky

4. února 2017 v 18:53 | Janka |  Háčkování
Abych dostála svému slovu, tak jsem odložila rpzpletený svetr a šálu, odložila špendlíky při výrobě patchworkových srdíček a dala se do háčkování velikonočních slepiček. Je to jen taková jednoduchá maličkost - krátké sloupky, dlouhé sloupky a řetízková oka. Nejvíce práce, která mě zdržovala, bylo zapošívání konců jednotlivých barev. Přízi, kterou jsem zvolila, se jmenuje Camilla.
Inspiraci jsem našla na netu. Pokud se vám líbí, tak klidně vyzkoušejte podle následujícího návodu.
Pěknou neděli přeje Janka

U nás už také...

1. února 2017 v 22:23
U nás už také sněží. Dalo by se říci, že poprvé za tuto zimu. Všechno je krásně bílé a vypadá to jako v kouzelné pohádce.
Až na to, že musíme stále odhrabovat tu nadílku, abychom se dostali autem z garáže. Ale co. Pokud to bude jen jednou za rok, tak to nevadí. Alespoń naši vnoučci uvidí, co je to pořádná zima a budou moci provětrat své "pekáče".Naše atrium je celé zasypané bílou nadílkou


I cesta do zahrady je zavátá


Náš měřák výšky sněhové nadílky


I beruška je zpola bílá


Bělince to evidentně vůbec nevadí a jde na střechu, na svou rozhlednu


Zato Vlčka se diví, co je to najednou za velkou hromadu na dvorečku


Jééé, jedno okno zůstalo otevřené


A bílý vodopád před vchodem.
A nyní večer je z něho už dvojnásobný vodopád,
protože stále sněží a sněží a sněží......