Červenec 2017

VIDA

25. července 2017 v 15:02
Heuréka - našel jsem to, mám to - tento slavný výrok pronesl starořecký učenec Archimédes ze Syrakus, který podle Plutarcha utíkal nahý po ulicích tohoto města a křičel "Heuréka" poté, co prý ve vaně přišel na Archimédův zákon. Ale to známe asi všichni ze školy.
A právě na Archiméda jsem si vzpomněla při návštěvě zábavního vědeckého parku pro celou rodinu, který se jmenuje "VIDA".
A v dodatku má připsáno - VIDA! To jsem nevěděl......
A tak jsme se všemi třemi vnoučky zavítali do bývalého pavilonu "D" brněnského výstaviště a měli jsme program téměř na celý den. Prohlédnout si 170 interaktivních exponátů, zažít zemětřesení, rozpoutat tornádo, vyřešit spousty zajímavých úkolů, zabruslit si na největším kluzišti v ČR z umělého ledu či prohlédnout si a vyzkoušet dvě stovky různých hlavolamů, to už chce pořádnou výdrž.

A Luke už rozpoutal tornádo....A zde bylo možné si vyzkoušet jak pracuje srdce člověkaLedová plocha se suchým ledem byla pro naše hokejisty obrovská výzvaRubikova kostka, ježek v kleci, různé pyramidy, hlavolami ze dřeva, různé skládačky z geometrických tvarů a kostek....
A nejen ve vitrínách, ale na stolečcích a na zemi. Zde jsme strávili určitě nejvíce času, mořili jsme si hlavu a skládali a luštili úplně všichni.

Součástí výstavy byl i dětský koutek, kde bylo možno jezdit na malých motorkách po zadané dráze, manipulovat s vodním gejzírem a sousta dalších věcí.
Byla jsem vším tak unešená, že jsem úplně přestala fotit a hrála si spolu s vnoučky a manželem.
Perfektně strávený prázdninový den.

Diviznový sirup

22. července 2017 v 13:59 | Janka |  Kuchyně
Jelikož letos, i při tom suchu, se na naší zahrádce zalíbilo a zadařilo dvěma desítkám rostlin divizny velkokvěté, rozhodla jsem se, že její květy budu opět sbírat a nějak je zpracuji. Jako, kdybych neměla dosti ke zpracování ovoce a zeleniny .....
Ale nechtěla jsem jen její květy sušit na čajíček, a proto jsem hledala na netu recept na něco jiného. A jelikož jsem na jaře prošvihla květenství pampelišek, ze kterých dělám pravidelně medík do čaje, našla jsem si jednoduchý recept na diviznový med.
Řekli byste, že je v misce 400 kusů květů divizny, které jsem jako základ potřebovala???Zalila jsem květy jedním litrem vroucí vody a přidala plátky citronu a nechala 24 hodin louhovatDruhý den jsem směs přecedila přes plátno a do čistého výluhu dala necelé kilo krystalového cukru
a vařila a míchala, až směs trošičku zhoustla.
To, co vzniklo, nemá konzistenci medu, ale je to spíše hustější sirup.A jako z udělání, mně začalo škrábat a bolet v krku, takže jsem účinky sirupu a čaje ze šalvěje hned mohla vyzkoušet.
A kladné výsledky se brzy dostavily.
Když je vedro....

19. července 2017 v 19:16 | Janka |  Jen tak
Když je vedro.....Minitvoření

16. července 2017 v 14:17 | Janka |  Quilling
V současné době mě zahrada plně zaměstnává. Protože stále neprší /pršelo jen jednou za měsíc/ a je permanentně sucho, je třeba každý večer pořádně zalít skleník, foliovník a venkovní zeleninovou část zahrady. O kytičkách ani nemluvě. A i když je sucho, kupodivu plevel rostě stále. Takže je třeba ho vytrhat. Skončila sklizeň a zpracování jahod, kterým se letos zadařilo, a už je zde jiné ovoce na zpracování. Kupodivu jeden strom /z pěti/ jarní mrazík nezničil a nyní vydává svou úrodu meruněk. Takže zavařit a udělat marmeládky. Užili jsme si už knedlíků i lívanců a bublanin. No a nakládačky dozrávají průběžně......
Večer už nezbývají síly a ani nálada na nějaké tvoření. Zjistila jsem, že od půlky dubna jsem vytvořila /ušila/ jen nějaká levandulová srdíčka a pro paní učitelky uháčkovala dárečky v podobě růžiček a malých broží. Snad ještě nějaké výrobky v Tvořivé knihovně, ale ty do toho nepočítám.
Narozeniny a svátky mých milých a blízkých mě doslova dokopaly k vytvoření přáníček. Jak jinak - quillingových.Toť vše.
Nevalná bilance za uplynulé tři měsíce.....

Netradiční provedení

12. července 2017 v 14:13 | Janka |  Naše město
Naše padesátitisícové okresní město v posledních letech investuje nemalé peníze do květinové výzdoby.
Na jaře jsou to velké záhony kvetoucích cibulovin - narcisy, tulipány a v letním období záhony plné letniček.
Stále vidím zahradníky, jak něco přesazují, sázejí a upravují.
V současné době zdobí střed našeho města muškáty. A opravdu v netradiční úpravě.Tyto muškátové sloupy se objevily na začátku léta před radnicí.

Červené muškáty jsou i kolem celého náměstí na sloupech veřejného osvětlení

I sousední budova, která patří k magistrátu se pyšní muškátovou ozdobou na oknech.

S kvetoucími kytičkami je ten svět hned veselejší.

Svatební

9. července 2017 v 15:27 | Janka |  Kytičky
Ano, tato kytička je pro mě symbolem svatby. Alespoň dříve to tak bylo. Skoro každá nevěsta měla svou svatební kytici uvázanou z bílé kornoutice neboli "Kaly".
Tato, pro mě královská a svatební kytka, pochází z jižní Afriky, kde prý roste a kvete v bažinatých oblastech na březích malých vodních toků.
Moc mě mrzí, že si přesně nepamatuji od koho jsem dostala první hlízy, myslím, že to bylo od Květy, ale každopádně jsem dárci za tuto rostlinu, která mi zdobí okolí jezírka v našem atriu, moc vděčná.
Naše kala kvete žlutě a od té doby, co ji mám, zatím ani jeden rok nezklamala.Vím, že existuje velké množství různých barevných odstínů, ale já se zatím těším jen ze žluté barvičky.


Každé jaro, až po zmrzlých, její hlízy zasadím do země
a na podzim, když listy uschnou, je vykopávám.
Dají se krásně dělit, takže každým rokem jednotlivých rostlin přibývá.


Má opravdu přiléhavé jméno - kornouticeMůžete spočítat, kolik květů zatím letos rozkvetlo.

Verbascum

4. července 2017 v 11:10 | Janka |  Kytičky
Verbascum densiflorum, neboli divizna velkokvětá.
Ale také divozel, královská svíce, louč, pochodňová bylina, Petrova hůl, kruželice, fousáč, volský chvost, psí ocas, oranka či vlněná květina. Tolik krásných názvů si lidé vymysleli pro tuto neobyčejnou rostlinu, která patří do čeledi krtičníkovitých.
Mě také už od dětství uchvacovala. Rostla na slunných stráních řek Oslavky a Jihlavky, tedy v oblasti Mohelna, kam jsem jako dítě jezdila k babičce na prázdniny. Můj obdiv k této rostlině stále trvá a ani nevím jak, k mé radosti, se už před lety objevila na naší zahrádce.Roste si, kde se jí zlíbí....


...v trávě, ale i na okraji záhonku....


Její květy jsou ráno a v dopoledních hodinách rájem pro včelky a jiné hmyzáčky.....


......a jsou jako žlutá sluníčka a rozjasní okolí už jinak usychající trávy


Na naší zahradě byste našli kolem dvaceti velkých rostlin

Celá léta jsem jsem každý den sbírala a sušila její květy, protože čaj z nich působí blahodárně při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Léčí kašel a má protizánětlivé účinky. Prospívá i činnosti jater, sleziny a brzlíku a působí močopudně.
Sbírají se pouze žluté květy a musí se dokonale usušit, aby si zachovaly svěží žlutou barvu /nesmí zhnědnout/.
Ale POZOR - i když je to léčivka, tak její semena jsou prudce jedovatá.
Na sběr květů je nyní v prázdniny nejvyšší čas.
Sbírám, sbírám a chtěla bych vyzkoušet i něco nového - sirup, či med.....