Březen 2018

Velikonoční přání

30. března 2018 v 11:29 | Janka |  Velikonoce
Krásné Velikonoce

plné pohody, dobré nálady a
jarního sluníčka všem přeje
Janka

Už podesáté

28. března 2018 v 22:47 | Janka |  Co mě zaujalo
Ano, už po desáté jsme se sešly - my věrné členky internetového Ženského klubu. A opět, potřetí, v Kojetíně v restauraci Na hrázi u Tondy. Vše nám zařídila a zorganizovala Květa, za což ji patří velký dík.
Naše jubilejní setkání snad nemělo chybu. Krásné počasí přilákalo do "zájezdního hostince" spousty strávníků, návštěvníků i náhodných kolemjdoucích. Všichni ti mohli obdivovat a také si zakoupit výsledky našeho půlročního a většinou tématicky laděného velikonočního tvoření.
A bylo co obdivovat.Nádherná háčkovaná zvířátka a postavičky Graži, Květy, Magdy a Renatky.Barevná, bílá či jinou technikou ozdobená velikonoční vajíčka.Na "bílou" vsadila Mirka.


Sylva zůstala tradičně u svého 3D quillingu.

Maryška přivezla mimo jiné její tradiční krásná šitá srdíčka a háčkované misky.


Mirčina kamarádka se pochlubila háčkovaným a pleteným oblečením,
Graža nám představila šité korálkové náramky,
Jitka Š. háčkované květy
a Staňa slavila jako vždy úspěchy se svými precizně a perfektně vypracovanými taškami.
Výtvory Julči jsem zapomněla vyfotit, za což se jí moc omlouvám.

I když vše bylo perfektní, tak přesto to mělo jednu chybu. A to, že s námi, díky zdravotní indispozici, zde nemohla být Jitka. Moc nám všem chyběla a mně obzvláště její skvělé dobrůtky, bez nichž se zatím žádné setkání nekonalo.
Jituš, přeji, nejen já, opět brzy zdraví a plnou sílu!!!

Velikonoční přáníčka

23. března 2018 v 10:37 | Janka |  Ostatní tvoření
Možná jsem konzervativní, nejdu s dobou a patřím ke staré škole, ale stále preferuji písemná přáníčka. Sice mě to stojí trochu přemýšlení, práce, času i peněz, ale dělám to pro lidičky, které mám moc ráda. Samozřejmě se nevyhýbám i přáním prostřednictvím mejlů, ale osobnímu písemnému přání či blahopřání dávám přednost.
A tak je tomu i letos o Velikonocích. A protože mám přátele i v zahraničí, tak některá přáníčka už jsou na cestě.
Třeba vás budou některá také inspirovat.

Převládají moje už osvědčená a vyzkoušená přáníčka s háčkovaným motivem vajíčka.
Co by to byly za Velikonoce, kdyby chyběl zajíček.


Krásný poslední předvelikonoční týden vám přeje Janka

Tvoření v Tasamu.

18. března 2018 v 23:07 | Janka |  Quilling
Tasam je jméno jednoho obchodu v našem městě. Dříve se mu říkalo Aso. Je to obchod s papírenským zbožím, sportovními potřebami a rády sem chodí i děti, protože je zde velký výběr hraček. Občas sem zavítám, protože potřebuji koupit komponenty pro mé tvoření. Tak asi před necelým rokem mě při vstupu do obchodu oslovila paní pokladní otázkou: "Jdete tvořit?" Zprvu jsem nechápala, ale vzápětí vše poznala. V jednom koutě prodejny byl umístěný velký stůl, kolem něho židle, na stole spousta materiálu ke tvoření a k mému překvapení mě oslovila moje bývalá studentka: "Pojďte si také něco vyzkoušet!"
A tak jsem uvízla drápkem ve tvoření v Tasamu a stala jsem se pravidelnou návštěvnicí těchto lekcí. Konají se jednou za dva měsíce a jsou určené pro širokou veřejnost, pro děti i dospělé a především pro učitelky výtvarné výchovy ve školách.
A teď něco z našeho tvoření.....Na podzim to byly rámečky na fotografie ze špachtliček, které používají lékaři při vyšetření krku.Před Vánocemi jsme malovali na baňky. Ty se nejdříve opatrně natřely lepidlem a poté se na lepidlo
nasypal stříbrný prášek.A nyní před Velikonocemi přišly na řadu ovečky.V obchodě jsme je vyráběli z pěnové hmoty a já jsem to doma vyzkoušela i z filcu.Pěkný, snad už jarní, týden vám přeje
Janka

Třídenní tělocvik

13. března 2018 v 22:54 | Janka |  Jen tak
Dřep, vztyk, na kolena, vztyk, ohnout se, natáhnout se ....a tak stále dokola.
Zahrada zavolala. Je půlka března, a tak začínají přípravy. Nejdříve vždy sázíme přísady salátů a kedlubnů do foliovníku. Jenže ten si letos řekl o opravu. Byl postavený v roce 1999 a dřevěná základna a nosné sloupky už začínaly být uhnilé. Ne tak fólie, která až na menší dírky, stále drží. Nezbývalo než nakoupit latěčky a dát se do práce.
A tak jsme tu naši skládačku pomalu rozebírali a zase hned skládali zpět. Nejdříve odmontovat sítě na salátové okurky, aby byl přístup ke konstrukci. Poté naměřit každou laťku, uříznout, vyfrézovat zúžení nahoře i dole pro zasunutí do spojek, namořit olejem a hned s ní tam, kam patří. A to byl opravdu tělocvik.I když folie za těch dvacet let je stále funkční, přece se jen na ní podepsaly drápky našich zvědavých koček, větvičky vinné révy, jabloně nebo i vítr. Tak to chtělo lepicí pásku a opět pěkně na kolena, vztyk a zalepit větší dírky, abychom nedopadli jako v loňském roce, kdy nečekaný mráz poškodil květy vinné révy a malé sazeničky okurků.
Následujících čtrnáct dní bude ve foliovníku působit dusíkaté vápno, které likviduje původce houbových chorob, hubí a likviduje živočišné škůdce v půdě a klíčící plevele. Jen musíme půdu udržovat stále vlhkou, aby mohlo zdárně působit. A nemělo by mrznout, což asi v následujících dnech nebude pravda. Poslední nepříjemnou / pro mě/ věcí je umytí folie a může přijít na řadu výsadba a na prvního máje si jako každý rok pochutnáme na čerstvém salátku.


A i když má o víkendu opět mrznout a padat sníh, těší mě kvetoucí sněženky a talovíny.


A po dobré práci i sladká odměna.

Háčkovaná miska

8. března 2018 v 23:05 | Janka |  Háčkování
Naháčkovaná vajíčka se musí do něčeho pěkně naaranžovat. Může to být košíček z proutí, nebo pletený z papírových ruliček, talíř, porcelánová miska a nebo miska háčkovaná. Chtěla jsem vyzkoušet tu poslední variantu, a tak vznikla následující háčkovaná miska.Samozřejmě, že vajíček tam bude více.


Můžou tam být i zabalené čokoládové bonbony či čokoládová vajíčka.


Původně jsem uvažovala o malém košíčku, a tak jsem uháčkovala i ozdobné ouško,
které jsem ale nakonec ke košíčku nepřišila.A zde je návod, kdyby to někdo chtěl vyzkoušet.

Tvoření s vnoučky

4. března 2018 v 15:17 | Janka |  Ostatní tvoření
Mám tři vnoučky. Vnučku žádnou. Takže žádné šití šateček, sukýnek, ozdůbek do vlásků, dělání náramků a taštiček.
U nás frčí klacky, kola, míče a pohyb venku za každého počasí. Nejstarší vnuk, to je sportovec tělem i duší, plavec a hokejista, který nemá na nic jiného čas. Prostřední, ten už je trošičku jiného zaměření. I když také sportuje, tak má rád knížky, encykklopedie, je strašně zvídavý, krásně maluje a kreslí a je políbený i hudební múzou. A ten třetí, zatím předškolák, je spojení dvou starších bratrů.
Takže ty dva mladší lanařím na svou stranu, co se týká tvoření. A myslím, že úspěšně. Rádi se mnou pečou a zdobí perníčky a také tvoří z papíru. Při každém příjezdu k nám se už ptají, co budeme vyrábět.
Začali jsme tím nejjednodušším, a to jsou skládačky z papíru. Každý správný kluk přece musí umět složit vlaštovku, koníka, loď, parník, ptáčka či jiné věci z papíru.Pak nastoupila příze a jiné materiály. Vánoční tvoření a dárek pro maminku.Poté přáníčka pro maminku.


A nyní se už zaměřujeme na nadcházející Velikonoce.Já vím, že to není nic světoborného, ale těší mě jejich chuť a snaha do tvoření.