Březen 2018

Třídenní tělocvik

Úterý v 22:54 | Janka |  Jen tak
Dřep, vztyk, na kolena, vztyk, ohnout se, natáhnout se ....a tak stále dokola.
Zahrada zavolala. Je půlka března, a tak začínají přípravy. Nejdříve vždy sázíme přísady salátů a kedlubnů do foliovníku. Jenže ten si letos řekl o opravu. Byl postavený v roce 1999 a dřevěná základna a nosné sloupky už začínaly být uhnilé. Ne tak fólie, která až na menší dírky, stále drží. Nezbývalo než nakoupit latěčky a dát se do práce.
A tak jsme tu naši skládačku pomalu rozebírali a zase hned skládali zpět. Nejdříve odmontovat sítě na salátové okurky, aby byl přístup ke konstrukci. Poté naměřit každou laťku, uříznout, vyfrézovat zúžení nahoře i dole pro zasunutí do spojek, namořit olejem a hned s ní tam, kam patří. A to byl opravdu tělocvik.I když folie za těch dvacet let je stále funkční, přece se jen na ní podepsaly drápky našich zvědavých koček, větvičky vinné révy, jabloně nebo i vítr. Tak to chtělo lepicí pásku a opět pěkně na kolena, vztyk a zalepit větší dírky, abychom nedopadli jako v loňském roce, kdy nečekaný mráz poškodil květy vinné révy a malé sazeničky okurků.
Následujících čtrnáct dní bude ve foliovníku působit dusíkaté vápno, které likviduje původce houbových chorob, hubí a likviduje živočišné škůdce v půdě a klíčící plevele. Jen musíme půdu udržovat stále vlhkou, aby mohlo zdárně působit. A nemělo by mrznout, což asi v následujících dnech nebude pravda. Poslední nepříjemnou / pro mě/ věcí je umytí folie a může přijít na řadu výsadba a na prvního máje si jako každý rok pochutnáme na čerstvém salátku.


A i když má o víkendu opět mrznout a padat sníh, těší mě kvetoucí sněženky a talovíny.


A po dobré práci i sladká odměna.

Háčkovaná miska

8. března 2018 v 23:05 | Janka |  Háčkování
Naháčkovaná vajíčka se musí do něčeho pěkně naaranžovat. Může to být košíček z proutí, nebo pletený z papírových ruliček, talíř, porcelánová miska a nebo miska háčkovaná. Chtěla jsem vyzkoušet tu poslední variantu, a tak vznikla následující háčkovaná miska.Samozřejmě, že vajíček tam bude více.


Můžou tam být i zabalené čokoládové bonbony či čokoládová vajíčka.


Původně jsem uvažovala o malém košíčku, a tak jsem uháčkovala i ozdobné ouško,
které jsem ale nakonec ke košíčku nepřišila.A zde je návod, kdyby to někdo chtěl vyzkoušet.

Tvoření s vnoučky

4. března 2018 v 15:17 | Janka |  Ostatní tvoření
Mám tři vnoučky. Vnučku žádnou. Takže žádné šití šateček, sukýnek, ozdůbek do vlásků, dělání náramků a taštiček.
U nás frčí klacky, kola, míče a pohyb venku za každého počasí. Nejstarší vnuk, to je sportovec tělem i duší, plavec a hokejista, který nemá na nic jiného čas. Prostřední, ten už je trošičku jiného zaměření. I když také sportuje, tak má rád knížky, encykklopedie, je strašně zvídavý, krásně maluje a kreslí a je políbený i hudební múzou. A ten třetí, zatím předškolák, je spojení dvou starších bratrů.
Takže ty dva mladší lanařím na svou stranu, co se týká tvoření. A myslím, že úspěšně. Rádi se mnou pečou a zdobí perníčky a také tvoří z papíru. Při každém příjezdu k nám se už ptají, co budeme vyrábět.
Začali jsme tím nejjednodušším, a to jsou skládačky z papíru. Každý správný kluk přece musí umět složit vlaštovku, koníka, loď, parník, ptáčka či jiné věci z papíru.Pak nastoupila příze a jiné materiály. Vánoční tvoření a dárek pro maminku.Poté přáníčka pro maminku.


A nyní se už zaměřujeme na nadcházející Velikonoce.Já vím, že to není nic světoborného, ale těší mě jejich chuť a snaha do tvoření.